Legendárny investor Warren Buffett: „1 vec, ktorú musí vedieť každý mladý človek“

Nenechajte si ujsť

Andrej Cvik
Andrej Cvik
Mám 23 rokov a moje 4 najobľúbenejšie veci na svete sú káva a moje dve mačky. A tá štvrtá je tajná.

Rada od Warrena Buffetta

Portál CNBC sprostredkúva vyjadrenie legendárneho investora smerované na mladých ľudí. Rada od Warrena Buffetta by sa mala týkať každého z nás, keďže jej ignorovanie je podľa neho to isté, ako keď na naše auto padajú ľadové krúpy.

Spisovateľka Gillian Zoe Segal vo svojej knihe „Getting There: A Book of Mentors“ ponúkla priestor 30 veľkým osobnostiam podnikania a šéfovania. Medzi nimi bol aj Warren Buffett, ktorý vo svojej pasáži ponúkol dôležitú radu, ktorú by si podľa neho mal vziať k srdcu každý mladý človek. Začína metaforou.

Auto, ktoré je navždy

„Predstavte si, že vám kúpim auto vašich snov. Môžete si vybrať akékoľvek auto chcete, a keď toto poobedie odídete zo školy, bude na vás čakať doma,“ začína Buffett.

Má to však jeden háčik. Je to jediné auto, ktoré počas svojho života budete vlastniť. „Ako s tým vedomím budete s tým autom zaobchádzať?,“ pýta sa investor rečníckou otázkou, ktorej odpoveď už pozná.

warren buffett
Zdroj: quietrev.com

„Pravdepodobne si viackrát prečítate manuál predtým, ako ho vôbec budete šoférovať, budete ho schovávať v garáži, neustále ho chrániť, meniť olej dvakrát častejšie, ako je potrebné. Ak sa na ňom ukáže čoby len náznak hrdze, okamžite sa s tým vysporiadate, aby sa nezačala šíriť – pretože viete, že to auto vám musí vydržať do konca života.“ 

Buffett v tomto momente aplikuje metaforu na skutočný život. Chce, aby si mladí ľudia uvedomili, že presne v takej istej pozícii sú so svojím telom a mysľou. Podľa jeho slov by spôsob, akým sa dôkladne staráte o toto pomyselné auto nemal líšiť od toho, ako zaobchádzate so samým sebou. „Máte len jednu myseľ a jedlo telo do konca života,“ dopĺňa Buffett.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ

Radu ukončuje posledným praktickým poučením. Podľa neho majú ľudia na výber z dvoch možností: „Buď môžu jesť zdravšie, alebo môžu cvičiť.“ Samotný Buffett si zvolil druhú z týchto možností. Nazval ju „menším zlom,“ keďže aj on si rád zlepší deň občasnou Coca-Colou, hamburgerom či mastným steakom.

Zdroj: cnbc.com

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -