Rusi obídu Putinovu cenzúru na internete vďaka známemu nástroju. Poznáte ho z dark webu

Nenechajte si ujsť

Erik Košťany
Erik Košťany
Moje meno je Erik (alebo Erino), mám 28, momentálne bývam v Bratislave. Kino navštevujem niekoľkokrát do mesiaca a čo nestihnem tam, doháňam na obrazovkách doma. Vlastním niekoľko konzol, rád si prečítam dobrú knihu či komiks, ale nevyhýbam sa ani pohybu po vonku (či už na nohách alebo bicykli)

Vylepšený internetový prehliadač dokáže obísť cenzúru

Trojpísmenkový prehliadač s cibuľou v logu si osvojilo už nemálo používateľov, ktorí si chcú udržať na internete svoju anonymitu. Nástroj umožňuje práve takéto prehliadanie webu, tento raz však ide ešte o krok ďalej. Na svojom oficiálnom blogu Tor oznámil nástroj WebTunnel, ktorý má úplne zamaskovať použitie klienta. Nedokáže ho zablokovať ani firewall a dokáže tak obísť aj najprísnejšiu cenzúru.

Príznačne o spustení služby informovali prvýkrát 12. marca, v Svetový deň proti cenzúre. Tento raz prináša most, ktorým sa dokážu dostať k Tor sieti aj používatelia v krajinách s najvyššou kontrolou internetového prenosu. Využiteľný bude cez Tor Browser, čo je špeciálne upravený prehliadač Mozilla Firefox s integrovanými pluginmi.

Tor Browser
Zdroj: Tor Project

Tunelové prepojenie sa zamaskuje za bežný prenos

Tunel dokáže fungovať na zaujímavom princípe. Bol navrhnutý tak, aby napodobnil šifrovanie HTTPS a tváril sa ako bežné pripojenie. Dosiahne to tak, že využíva pripojenie podobné WebSocketu, ktoré dokáže celý prenos dát zaobaliť tak, aby vyzeral ako bežný internetový prenos.

Zároveň dokáže existovať spoločne spolu so všetkými ostatnými prenosmi dát a využiť aj rovnaký port a IP adresu ako bežná stránka. Proxy tak prinesie bežný internetový prenos spolu s WebTunnelom, výsledkom je teda zobrazenie bežnej stránky bez toho, aby si bol ktokoľvek ďalší vedomý existencie tajného mosta. Človek bez znalosti skrytej cesty nebude mať možnosť tunel odhaliť.

Tor cenzúra
Zdroj: Tor Project

Dokáže obísť cenzúru v Číne aj Rusku

Takýmto spôsobom dokážu obísť aj najsilnejšie cenzúry, ako príklad uvádzajú Great Firewall of China. Používatelia v tejto krajine (alebo súčasne rovnako problémového Ruska) tak dokážu prehliadať internet bez obmedzení. Samozrejme ide aj o výhodu pre všetkých ostatných, pretože sa dá zvoliť systémové nastavenie, v ktorom služba stále využíva štandardný obfs4 protokol. Takto dáta necestujú priamo, ale cez niekoľko uzlov, a tak ich je náročné odhaliť.

Malou nevýhodou môže byť, že Tor uvádza, že WebTunnel treba po stiahnutí prehliadača nastaviť manuálne. Našťastie však na svojej stránke ponúka niekoľko spôsobov, ako to docieliť, prípadne aj s praktickými videonávodmi. Ako služba samotná uvádza, naozaj sa snaží byť dostupná pre každého.

Čo hovoríte na takýto spôsob obchádzania cenzúry pri prehliadaní internetu? Považujete to za dobrý krok? Stretli ste sa už predtým s prehliadačom Tor alebo ho používate? Dajte nám vedieť v komentároch. 

Zdroj: blog.torproject.org

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -