Nakupujete tu aj vy? EÚ vyšetruje obľúbený e-shop Slovákov, má byť nebezpečný

Nenechajte si ujsť

Andrej Cvik
Andrej Cvik
Mám 23 rokov a moje 4 najobľúbenejšie veci na svete sú káva a moje dve mačky. A tá štvrtá je tajná.

Najčítanejšie za 7 dní

EÚ vyšetruje AliExpress, má byť potenciálne nebezpečný

Sú všetky internetové obchody, na ktorých nakupujete, bezpečné? Na ochranu spotrebiteľa v prednedávnom vstúpil do platnosti súhrn legislatívnych opatrení s názvom DSA (Digital Services Akt), teda Akt o digitálnych službách. Ten nariaďuje prevádzkovateľom online trhovísk dodatočné povinnosti, pričom regulátorom poskytuje viaceré nástroje na kontrolu ich dodržiavania a prípadné udeľovanie sankcií.

EÚ teraz v tlačovej správe informuje, že Komisia zaoberajúca sa DSA otvorila vyšetrovanie jedného z najväčších e-shopov na svete: AliExpress. Táto platforma funguje ako online trhovisko, na ktorom nezávislí predajcovia ponúkajú svoj tovar.

aliexpress
Zdroj: snímka obrazovky

AliExpress je známy svojím rozmanitým tovarom za dostupné ceny. Väčšina dodávateľov sa nachádza v Číne, no niektorí z nich držia skladové zásoby aj v rámci EÚ. Vďaka tomu ponúkajú tovar omnoho lacnejšie ako miestne reťazce, čo je jeden z dôvodov, prečo sa AliExpress stal mimoriadne obľúbený aj medzi Slovákmi.

Platforma, ktorú prevádzkuje spoločnosť Alibaba, je oficiálne tretím subjektom, na ktoré sa EÚ pozrie pod drobnohľadov v kontexte DSA. Prvé vyšetrovanie sociálnej siete X (predtým Twitter) začalo v decembri 2023, potom nasledoval TikTok vo februári 2024. Oba prípady stále prebiehajú.

Komisia EÚ podozrieva AliExpress z porušenia viacerých pravidiel DSA v oblastiach spojených s manažmentom alebo mitigáciou rizík. Predmetom vyšetrovania majú byť aj nedostatočná transparentnosť reklám a dátové úniky.

Tlačová správa vraví, že obavy o bezpečnosť nakupujúcich vznáša aj marketingový model influencerov, ktorí svojim sledovateľom predávajú tovar na AliExpresse so sľúbenou províziou. Komisia podozrieva, že takéto aktivity vedú ku predaju tovaru, ktorý nespĺňa podmienky DSA alebo je vyslovene nebezpečný. Formálne začatie vyšetrovania dovolí EÚ nahliadnuť do systémov online platformy a skúmať interné procesy a údaje, aby tieto podozrenia potvrdili alebo vyvrátili.

falosne eshopy
Zdroj: Unsplash, ESET

V prípade porušenia DSA hrozí prevádzkovateľovi AliExpressu – Alibaba – pokuta do výšky 6 % ročného obratu. V tomto prípade by to bolo až do výšky 6,8 miliardy amerických dolárov (obrat za 2023 bol 130 miliárd).

Celkovo má AliExpress porušovať až 10 rôznych nariadení DSA. Oznámenie vyšetrovania však neznamená, že niektoré z nich sa potvrdili – práve to ide teraz Komisia zisťovať.

Alibaba reaguje na vyšetrovanie

Prevádzkovateľ online trhovísk AliExpress s názvom Alibaba poskytol portálu TechCrunch vyjadrenie ohľadom vyšetrovania:

„Rešpektujeme všetky platné pravidlá a regulácie trhov, na ktorých pôsobíme. Ako VLOP (very large online platforms – veľmi veľká online platforma) aj naďalej spolupracujeme s relevantnými autoritami, aby sme zaistili, že dodržiavame potrebné štandardy pre spĺňanie podmienok DSA (Digital Services Act). AliExpress je odhodlaný vytvoriť bezpečné a vyhovujúce trhovisko pre všetkých konzumentov.“

Zatiaľ nie je známe, kedy budeme poznať výsledok vyšetrovania. O udalostiach v jeho priebehu vás budeme včas informovať.

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -