48 zaujímavých faktov o filmovej hviezde Edward Norton, ktoré možno neviete!

Nenechajte si ujsť

Edward Norton fakty

Edward Norton je Americký herec známy hlavne pre svoj radikálny prístup k svojmu remeslu. Má záľubu pre čo najneobyčajnejšie postavy. Bol dvakrát nominovaný na Cenu Akadémie a vyhral Zlatý Glóbus. Medzi jeho diela patrí Klub bitkárov, Kult hákového kríža, Prvotný strach, Neuveriteľný Hulk, Birdman, Iluzionista, Grandhotel Budapešť či Collateral Beauty. Tento neobyčajný herec dnes, 18. augusta oslavuje 48 rokov. Pri tejto príležitosti sme si pre vás pripravili 48 zaujímavých faktov, ktoré o ňom možno neviete!

Veľký vzor

Daniel Day Lewis
Daniel Day Lewis, Zdroj: Youtube

Pre Variety v šou Actors on Actors prezradil Benedictovi Cumberbatchovi, že jeho najväčších vzorom je Daniel Day Lewis, ktorý je známy extrémnymi postavami a ešte podivnejšími zvyklosťami. Úprimne, niet sa čo čudovať, veď je to jeden z najväčších hercov súčasnosti, avšak také majstrovstvo stojí za cenu kontroverznej povesti, ktorú Edward má.

Aj majster sa niekedy utne

V rovnakej šou herec taktiež prezradil, že sa mu v živote nikdy nestalo, že by zabudol repliku. Avšak aj toto pravidlo má svoju výnimku. Jedného dňa jeho vystúpenie tak rozosmialo publikum, že zabudol svoj text. V snahe rýchlo sa vrátiť späť do deja, preskočil o 15 minút dopredu, z čoho boli je kolegovia dosť rozhodení.

Rodina

Jeho otec, Edward Mower Norton Jr. súžil vo Vietname. Matka Lydia Robinson bola učiteľka anglického jazyka. V roku 1997 opustila tento svet, kvôli tumoru na mozgu. Edward má ešte dvoch mladších súrodencov – sestru Molly a brata Jima.

Jeho najbližší

Norton si v roku 2012 zobral kanadskú producentku menom Shauna Robertson. V 2013 sa im narodil syn Atlas.

Zaujímavý dedko

Nortonov starý otec po matkinej strane James Rouse vybudoval niekoľko miest v Amerike. Patria medzi ne Columbia City, Baltimore’s Inner Harbor, Boston’s Quincy MarketMaryland v ktorom herec vyrastal. Taktiež je zakladateľom moderných nákupných centier.

Domáci miláčik

Edward má ako domáceho miláčika mačku menom Maggie, podľa mačky z klasiky Mačka na rozpálenej plechovej streche.

Stráži si súkromie

Herec je známy tým, že má rád svoje súkromie a neužíva si svoju slávu. Podľa jeho slov by preňho bolo nepredstaviteľné, keby nemohol chodiť New Yorským metrom.

Škola snov

Edward má vyštudovaný Yale. Počas svojich štúdií na tejto prestížnej škole si v školských dielach zahral aj s dnes dobre známymi hercami Ronom Livingstonom a Paulom Giamattiom. Rona môžete poznať z hororu V Zajatí Démonov, či z filmu Piata vlna. Paul si zahral v 12 rokov otrokom a taktiež s Nortnom v Iluzionistovi.

Japončina mu ide

Po ukončení vysokej školy pracoval v spoločnosti jeho starého otca v Osake v Japonsku, kde sa naučil tento jazyk.

Španielčina

Okrem japončiny herec ovláda ja tento jazyk. Taktiež trochu ovláda francúzsky jazyk a rád by spolupracoval s francúzskym režisérom Francoisom Truffautom.

Pre rolu všetko

Pre rolu Dereka Vinyarda vo filme Kult hákového kríža si spolu s kolegom Edwardom Furlongom oholil hlavu a nabral asi 13 kíl svaloviny.

Ďalšia príprava

Klub bitkárov, Brad Pitt,
Klub bitkárov, Brad Pitt, Zdroj:Collider

Jeho postava v snímke Klub bitkárov je legendárna. Pre tento film trénoval box, taekwondograppling, podobný šport ako wrestling.

Nie vždy herectvo

Známa scéna z hore menovaného filmu, kedy NortonBrad Pitt opití odpaľujú golfové loptičky, nebola až tak celkom hraná. Obaja herci boli skutočne pod vplyvom alkoholu.

Pitt si toho vytrpel

Počas scény, kedy to Brad schytal od Edwarda do ucha, ho herec naozaj strelil. Vidieť to na jeho výraze – smiech zmiešaný s bolesťou.

Klub bitkárov- škola života

Počas natáčania sa hlavné hviezdy skutočne naučili vyrábať mydlo.

Irónia

Norotnova postava v 25. Hodine spomenula, že by bola rada Shadowcat z X-menov. Paradoxne jeho kolegovia z tohto filmu Anna Paquiin, Brian Cox, Aaron Stanford a Dania Ramirez sa v sérii naozaj objavili.

Bál sa o Hulka

Hulk film
Zdroj: http://wallpaperswide.com

Norton, ktorý pôvodne hral Hulka, odmietol pokračovať v ďalších filmoch o superhrdinovi, lebo si bol neistý, ako to vyjde. Nakoniec, aj napriek tomu, že Marvel stál za ním, rolu prevzal Mark Ruffalo.

Antivírus s jeho menom

Keď vo filme Bruce pracuje ako poslíček, vidno na obrazovke jeho počítača, ako sa inštaluje ozajstný antivírus s názvom Norton 360.

Nevyliečený úraz

Počas filmovania Farebného závoja sa herec vážne zranil, keď ho kôň zhodil na skaly. Zlomil si tri stavce a tvrdil, že nedostal dostatočnú zdravotnú starostlivosť až do konca natáčania.

Náhodný fanúšik na Oscaroch

oscars

V roku 2014, keď Noc Oscarov moderovala komička Ellen, jednou z jej mnohých vtipných prekvapení večera bol rozhovor s náhodným človekom v hľadisku. Tohto „obyčajného smrteľníka“ sa opýtala, z prítomnosti ktorej celebrity v sále sa najviac teší. Duchaprítomný pán hral s moderátorkou a ukázal práve na Edwarda Nortona, ktorý k nemu sedel najbližšie.

Iluzionista naozaj

Všetky pódiové scény z Iluzionistu, ktoré herec predvádza, sú skutočné – neobsahujú žiadne počítačové či vizuálne efekty.

Tréning od profesionála

Pre vyššie menované scény trénoval s britským kúzelníkom Jamesom Freedmanom a Američanom Rickym Jayom. Freedman taktiež niekedy zaskakoval vo filme za Nortona.

Vo väzení

Pre film Nevera z lásky Edward strávil nejaký čas s väzňami z Southern Michigan correctional facility, kde sa naučil ich prízvuk a inšpiroval sa pre svoj zostrih.

Poker

Edward Norotn a Matt Damon
Edward Norotn a Matt Damon, Zdroj: awement.com

Norton a Matt Damon súťažili v roku 1998 v pokrovej súťaži World Series of Poker at Las Vegas, kedy im štúdio Miramax zaplatilo vstupný poplatok 10 000 dolárov na osobu.

Práca pred herectvom

Norton za mlada pracoval ako čašník, editor a asistent režiséra. Taktiež sa pokúšal stať sa taxikárom v New Yorku, bol však odmietnutý pre jeho vtedy nízky vek.

Opatrovateľka ho dostala do sveta filmu

Jeho opatrovateľka sa volala Betsy True a na Broadway hrala Cossette v muzikáli Bedári. Keď mal šesť rokov, zobrala ho na jeho prvú hru If I Were A Princess, kedy sa v ňom prebudil záujem o herectvo.

Pilot

Herec je držiteľom pilotského preukazu a vlastní osobné lietadlo Cessna 206.

Alternatívna kariéra

Nortonova láska k lietadlám je taká veľká, že sa vyjadril, že ak by sa nevenoval herectvu, stal by sa pilotom.

Obľúbené filmy

Medzi Nortonove najobľúbenejšie filmy patria Ruggles of the Red Gap, Barton Fink, Kto sa bojí Viginie Woolfovej, Tanpopo, Kráľ komédie a The Cruise.

Gitarista

V roku 1998 na koncerte v Los Angeles hral na gitaru so skupinou Hole.

Zelený

Norton, rovnako ako jeho kolega Mark Ruffalo, sú zelení nielen ako Hulkovia, ale taktiež dušou. Herec v minulosti podporoval enviromentálne programy Enterprise Green Communities Initiative a Solar Neighbors Program.

Pre charitu

Vytvoril tím pozostávajúci z tridsiatich členov, medziiným aj zo spisovateľa Davida Blainea a speváčky Alanis Morissette, ktorý vyzbieral jeden milión dolárov počas maratónu v New Yorku a výťažok venoval na charitu s názvom Maasai Wilderness Conservation Trust.

Futbal

Norton si zahral charitatívny zápas England vs The Rest of the World spolu s Jamesom McAvoyom a Woodym Harrelsonom.

Protestant

Norton bol vychovávaný ako takzvaný Episcopalian, čo je synonymom pre Anglikánsku cirkev, ktorú vytvoril Henrich VIII.

Zachránil život Leonardovi DiCapriovi

EdwardLeo sú dávnymi priateľmi aj kvôli ich charitatívnemu cíteniu. Chodia spolu aj na rôzne adrenalínové výlety. Jedného dňa sa boli potápať a Leo sa odrazu stratil. Keď k nemu Norton doplával, krúžil okolo nich žralok a hercom už dochádzal kyslík. Duchaprítomný Edward sa o kyslík podelil a Lea vytiahol z vody.

Scenárista

Spočiatku Norton odmietal zobrať rolu Hulka. Pristúpil na ňu až po dohode, že si upraví scenár. Niekoľko týždňov pred natáčaním tak Norton prerobil pôvodný scenár podľa seba. Marvel stavia na akciu, on však chcel viac hĺbky, preto pridal príbehové prvky.

Nepekná povesť v Hollywoode

V posledných rokoch herec nedostáva veľa pracovných ponúk, pričom dôvod je jednoduchý. Má totiž povesť perfekcionistu s výbušnou povahou. Nielen vo filmoch Neuveriteľný Hulk, Frida, Kult hákového kríža, ale aj v mnohých iných snímkach sa prejavil jeho temperament, čoho sa režiséri obávajú.

Nezrovnalosti so scenáristami

Edward taktiež prepísal scenár pre Fridu. Podľa jeho slov ho takmer celý napísal sám, nedostal zaplatené a dokonca ani nebol uvedený v titulkoch ako scenárista.

Ďalšie vylepšenia

Jeho postava Aaron Stampler pôvodne v knihe nekoktá. Koktanie pridal až herec na kastingu.

Postava podľa neho

Worm, ktorého hrá vo filme Hráči, mal byť pôvodne fajčiar. Herec ako nefajčiar to odmietol a postavu zmenil na nefajčiara.

Zachráňte vojaka Ryana nie je nič pre neho

Norton odmietol rolu hlavného hrdinu vo vyššie menovanom filme.

Nechcený

Kult hákového kríža
Kult hákového kríža, Zdroj: Youtube

Herec sa do Kultu hákového kríža dostal bez súhlasu režiséra. Tony Kaye nebol s týmto výberom spokojný, avšak v krátkom čase nebol schopný nájsť náhradu a tak nechal Edwarda. Rola bola ponúkaná aj Joaquinovi Phoenixovi, ktorý ju odmietol kvôli náročnej téme.

Ďalšie nezhody s režisérom

Pred premiérou filmu boli Norotonovi zaslané poznámky, ako bude počin vyzerať. On nespokojný s týmto návrhom, bez vedomia Tonyho Kayeho zostrihal snímku tak, že bola o 20 minút dlhšia, ako pôvodná verzia. Keď sa Kaye dozvedel, že takto zostrihaný film bude mať premiéru na Torontskom filmovom festivale, letel z Nemecka, aby to ihneď zastavil.

Špecializácia na psychopatov

Vyzerá to tak, že herec obľubuje najmä mentálne narušené či rozpoltené postavy. To je vidno na jeho filmoch ako Klub bitkárov, Prvotný strach, Kto z koho, Neuveriteľný Hulk, Kult Hákového Kríža a Smrť Smoochymu.

Oscarové snímky

V roku 2015 sa objavil hneď v dvoch filmoch nominovaných na Cenu Akadémie, tými sú Grandhotel BudapešťBirdman.

Niečo za niečo

Približne po dobu troch rokov sa Edward učil od divadelného režiséra Terryho Schreibera v New Yorku. Na oplátku herec učil svojho učiteľa japončinu.

Cesta k úspechu

Predtým, ako sa mu podarilo dostať do Prvotného strachu, Norton sa zúčastnil kastingov aj do filmov ako Intímne detailyRobertom Redfordom či Hackeri Angelinou Jolie.

A znovu si vyberal

Úloha hlavného hrdinu v American Psycho bola pôvodne navrhovaná Edwardovi, avšak on ju odmietol. Nakoniec si ju zobral Christian Bale, tvrdiac, že to k nemu prehovorilo.

Poznali ste niektorý z týchto faktov? Ktorý vás zaujal najviac? O ktorej osobnosti filmového sveta by ste chceli podobný článok nabudúce? Dajte nám vedieť do komentárov!

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -