Najväčšie RPG dekády sa vracia. Takto vyzerá, keď sa z expanzie stane najočakávanejšia hra 2024

Nenechajte si ujsť

Róbert Herda
Róbert Herda
Ahoj, ako si si už mohol prečítať, volám sa Róbert. Videohrám, knihám a hlavne kinematografii ako médiám, ktoré sú určené na rozprávanie príbehov, sa venujem už nejakú tú dekádu (ak si dobre pamätám, tak vlastne od dôb, čo som začal registrovať okolie). Najmä preto sa snažím všetko, čo z týchto oblastí prichádza skúmať a nezriedka analyzovať. Momentálne pracujem aj na vlastnej tvorbe a popritom sprostredkúvam čitateľom rôzne novinky, dojmy a recenzie z týchto oblastí.

Epické RPG sa vráti

Elden Ring sa v roku 2022 stal zaslúženým titulom roka. Predal zhruba dvadsať miliónov kópií, čo je pre takto špecifickú záležitosť enormným úspechom. Nad rámec tohto všetkého však jeho autori hráčom prisľúbili rozšírenie s podtitulom Shadow of the Erdtree. To sa nám práve teraz odhalilo prostredníctvom trojminútovej ukážky. Tá mimo protivníkov a oblastí prezrádza aj oficiálny dátum vydania expanzie.

Doteraz posledný projekt s podpisom Hidetaka Miyazakiho je v podstate akousi kulmináciou jeho práce za posledných pätnásť rokov. S tradičným hardcore konceptom k hráčom dorazil po prvýkrát ešte na platformách PlayStation 3, konkrétne počinom Demon’s Souls. Nešlo o perfektný titul, pôvodne bol do značnej mieri nepochopený, avšak svoju fanúšikovskú základňu si nepochybne našiel, čím pomaly budoval akýsi kult.

Dark Souls a jeho pokračovaniam sa darilo výrazne lepšie. Následne vyšli variácie verné základnej premise, avšak autori sa rozhodli obmeniť niektoré prvky. Tým celkom citeľne zamiešali kartami. Takto vznikol Bloodborne a atypické Sekiro: Shadows Die Twice odrádzajúce od ofenzívneho prístupu. A nakoniec prišiel kolos Elden Ring s tak masívnym mainstream potenciálom, o akom sa snáď pôvodne vývojárom ani len nesnívalo. Bolo teda len otázkou času, kým dorazí DLC alebo rozsiahlejšia expanzia v štýle napríklad tretieho Zaklínača.

Expanzia Elden Ring má byť masívna

Ak ešte zostaneme chvíľku pri hernej histórii, zistíme, že pôvodné Dark Souls dostalo svoju expanziu ani nie jeden rok po svojom vydaní. V prípade dvojky to trvalo asi šesť mesiacov. Finále trilógie so svojimi dvomi dodatočnými obsahmi nasledovalo podobný trend. To isté platilo aj pre Bloodborne, pričom Sekiro plnohodnotné rozšírenie nikdy nedostalo.

Čo nám to hovorí? S najväčšou pravdepodobnosťou to, že rozšírenie k Elden Ring bude výrazne väčšie ako tie vyššie zmienené. Koniec koncov, za dva a pol roka ste ako vývojár schopný vyprodukovať samostatný (logicky menší) titul. Tento fakt nám preto naznačuje, že sa môžeme pripraviť na istú veľkolepú bodku za týmto herným eposom.

Samotné štúdio FromSoftware hovorí o rozšírení ako o najväčšom, aké kedy vytvorili. Má priniesť desať unikátnych bossov, osem doposiaľ nevidených zbraní a, pochopiteľne, aj nové oblasti. Niektoré sú podľa Miyazakiho veľké, iné pripomínajú tradičné dungeony. Ďalej prehlásil, že si pre hráčov pripravili aj niečo medzi oboma prístupmi a vybrané oblasti preto skombinujú princípy voľnosti i uzavretosti.

Okrem toho otec Souls žánru dopĺňa, že príbeh opätovne vychádza z už založeného sveta, ktorý im pomohol vytvoriť George R. R. Martin. Ikonický spisovateľ však aplikoval podobnú praktiku ako pri svojich neskorších knihách a, žiaľ, nič nové pre svet Elden Ring nenapísal. To ale podľa herného režiséra nemení nič na fakte, že bez jeho základu by ani tento rozšírený dej nemohol byť plne vyrozprávaní.

Shadow of the Erdtree
Zdroj: en.bandainamcoent.eu

Dátum vydania je stanovený na leto

Expanzia Shadow of the Erdtree oficiálne vyjde 21. júna 2024. K dispozícii bude na všetkých už existujúcich platformách, čiže na PlayStation 5, PlayStation 4, Xbox One, Xbox Series S, Xbox Series X. Vynechané nebudú ani osobné počítače.

Odhalená bola i cenovka. Tá je stanovená na 39,99 €, čiže polovica tradičného AAA titulu. Na úplný záver ešte dopĺňame, že ak ste sa náhodou k pôvodnej hre zatiaľ nedostali, viete si zakúpiť aj kompletný balíček v hodnote 79,99 eura.

Zdroj: eurogamer.net

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -