Filmy

Herec Matt Damon je neustále zachraňovaný. Koľko by to v skutočnosti stálo?

Zachráňte herca Damona

Herec Matt Damon má za sebou dostatok úspešných filmov. Nie je ale žiadnou novinkou, že ho v niektorých z nich musia zachraňovať z odľahlých miest. Či už je to z cudzej planéty, Zeme samotnej alebo hrôz vojny (už aj samotný názov Zachráňte vojaka Ryana obsahuje tento často opakovaný prvok), jeho vyslobodzovanie by stálo nemalé peniaze.

Asi nebudeme jediní, kto sa zaujímal o to, koľko by to bolo v realite. Toto bola starosť aj jedného z používateľov serveru QuoraV príspevku položil práve túto otázku. A vieme, že internet je miesto nekonečných možností. Preto sa toho hneď ďalší z užívateľov chytil a začal kalkulovať.

vojak ryan

Zdroj: forbes.com

Koľko by zachraňovanie stálo?

Diskutér Kynan Eng dokonca urobil dva výpočty. Rozpočet vo filme samotnom, alebo predpokladané fiktívne náklady pre prípady, keď musel byť herec Matt Damon zachraňovaný. V prípade rozpočtových nákladov sa dostal k sume 729 miliónov dolárov (teda v prepočte cca 646 miliónov eur). V prípade fiktívnych škôd bol precíznejší a priniesol ich aj s popisom:

 • Odvaha pod paľbou (vojna v Perzskom zálive, Damona ako vojaka zachraňovali vrtuľníkom): $300 000 / 266 000€
 • Zachráňte vojaka Ryana (kompletná záchranná akcia v Európe počas druhej svetovej vojny): $100k / 88 600€
 • Titan A.E. (vesmírna loď, ktorá evakuuje zo Zeme): $200B / 177 202 840 000€
 • Syriana (súkromný, ešte k tomu zabezpečený let zo Stredného východu): $50k / 44 300€
 • Zelená zóna (transport jednotkami americkej armády zo Stredného východu): $50k / 44 300€
 • Elysium (škody spôsobené na vesmírnej stanici samotnej, ale aj jej zabezpečovacích prvkoch): $100m / 886 000 000€
 • Interstellar (vesmírna loď Interstellar) : $500B / 443 007 100 000€
 • Marťan (misia na Mars): $200B / 177 202 840 000€

Ako teda môžeme vidieť, ale aj logicky usúdiť, herec Matt Damon by vo svojich úlohách najviac stál počas vesmírnych misií a úloh. Vtedy sa sumy vyšplhali až na miliardy dolárov. Úsmevným faktom zostáva, že z Blízkeho východu je rovnako drahé sa dostať súkromným letom ako s armádou Spojených štátov.

film marťan

Zdroj: polygon.com

Súčet je ohromné číslo

Počítať dohromady nemusíte, aj to spravil užívateľ za nás. Po súčte a zaokrúhlení by stáli všetky záchranné akcie Matta Damona 900 miliárd dolárov, čo je už veľmi blízko nepredstaviteľnému biliónu. Ako však autor žartovne dodáva:

“Dal nám Dobrého Willa Huntinga, tak predpokladám, že by to stálo za to.”

Čo si myslíte o danom výpočte vy? Čakali by ste také čísla alebo vás (ne)príjemne prekvapili? Nachádza sa medzi zmienenými aj váš obľúbený Damonov film? Nezabudnite nám dať vedieť do komentárov.

Zdroj: time.com 

Erik Košťany
About author

Moje meno je Erik (alebo Erino), mám 27, momentálne bývam v Bratislave. Kino navštevujem niekoľkokrát do mesiaca a čo nestihnem tam, doháňam na obrazovkách doma. Vlastním niekoľko konzol, rád si prečítam dobrú knihu či komiks, ale nevyhýbam sa ani pohybu po vonku (či už na nohách alebo bicykli)
  Related posts
  Filmy

  Pripravuje sa film s názvom Chosen Ones, ktorý vznikne podľa knižnej predlohy od autorky Divergencie. Dočkáme sa pokračovania, alebo ide o úplne nový príbeh?

  Filmy

  Originálny scenár filmu Rýchlo a zbesilo sa prerábal kvôli herečke Michelle Rodriguez

  Filmy

  Film Jumanji 4 je potvrdený a určite nás nebude nudiť. Čo môžeme čakať?

  FilmyTrailery

  Režiséri Avengers: Endgame prichádzajú na Netflix s akčnou peckou s Chrisom Hemsworthom

  Pridaj komentár