AKTUÁLNE: Čierny deň pre užívateľov mobilov Huawei! Stratia Android?

Nenechajte si ujsť

Andrej Cvik
Andrej Cvik
Mám 23 rokov a moje 4 najobľúbenejšie veci na svete sú káva a moje dve mačky. A tá štvrtá je tajná.

Ak ste užívateľom mobilného telefónu od spoločnosti Huawei, dnes je pre vás vcelku nepríjemný deň. Spoločnosť Google totižto pozastavila spoluprácu s čínskou firmou, ktorej zariadenia vlastnia milióny ľudí po celom svete. V skratke to spočíva v tom, že Huawei prišlo o licenciu na operačný systém Android, čo má rôzne desivé scenáre. Čo to teda znamená pre nás, konzumentov, a ako sa vôbec táto kauza zhmotnila?

google android huawei
Zdroj: vecernji.hr

Huawei čelí veľkým problémom!

Táto udalosť je len jedna z mnoho ďalších prerušených dohôd o obchode, ktoré vyplývajú na povrch kvôli „ekonomickej vojne“ medzi USA a Čínou. Keďže už Huawei mal rôzne problémy so zabezpečením, túto šancu využil americký prezident Donald Trump. Ten len pár dní dozadu podpísal príkaz, ktorý znemožňuje telekomunikačným firmám používať zariadenia od spoločností, ktoré prichádzajú s rizikom zlého zabezpečenia. V skratke, USA zakázalo Huawei.

V šľapajách amerického ministerstva obchodu šiel aj gigant Google, ktorý je vlastníkom Androidu. Huawei už naň viac nemá licenciu, preto sa bude musieť spoliehať na open source verziu operačného systému. Bude teda limitovanejší.

Okrem straty mnohých funkcií budú užívatelia telefónov Huawei omnoho dlhšie čakať na softvérové aktualizácie. Najväčším zásahom bude znemožnenie prístupu ku Google Play Store. Google našťastie potvrdil, že existujúce zariadenia neovplyvní. Ako vidíte v Tweete vyššie, spoločnosť sa podvolila nariadeniam vlády, no užívateľov neoberie o možnosť sťahovať aplikácie cez ich platformu.

Reálny dopad

Obe spoločnosti už situáciu potvrdili viacerým médiám, no stále sa nevie, aký presný dopad to bude mať na užívateľov v USA či zvyšku sveta. Vie sa len, že aj keď ide o akt „finančnej vojny,“ samotná Čína veľmi poškodená nebude. Tam je totižto Google Play Store aj tak zakázaný čínskou vládou, pričom domáci užívatelia sa roky spoliehajú na služby ako Tencent či Baidu.

huawei android telefon
Zdroj: mashable.com

Situácia je stále chaotická. Google potvrdil, že svoju platformu na sťahovanie aplikácií zo zariadení Huawei odstrániť neplánuje. Implikácie amerického nariadenia našťastie vravia, že to budú len nové mobily, ktoré budú trpieť. Budúce verzie telefónov teda prídu o prístup ku vyššie spomínanému Google Play Store, no taktiež ku Gmail, Chrome, YouTube atď.

Huawei popri tom všetkom prichádza o spolupráce s ďalšími veľkými firmami, ktoré pre nich doteraz vyrábali komponenty do zariadení. Spoločnosť tento „útok“ predpovedala, preto sa zásobila výrobkami, vďaka čomu nebudú musieť pozastaviť vlastnú výrobu. Čínsky gigant taktiež pilne pracuje na vlastných spôsoboch výroby komponentov, keďže stratil partnerov ako Intel, Qualcomm, Xilinx či Broadcom.

Mohlo by vás zaujímať: Huawei Mate X na IXPO 2019

huawei donald trump
Zdroj: 4gnews.pt

Ak momentálne vlastníte zariadenie od Huawei, nemusíte sa obávať. Zmeny a nariadenia sa totižto vzťahujú len na budúce smartfóny a tablety, ktoré ešte len budú vyrobené. Čo si však o situácii ako takej myslíte? Napíšte nám do komentárov!

Zdroj: mojandroid.sk, twitter.com, mashable.com

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -