Huawei porazil Apple touto novou funkciou. Pura 70 Ultra má špecialitu, ktorú mu závidí aj iPhone

Nenechajte si ujsť

Andrej Cvik
Andrej Cvik
Mám 23 rokov a moje 4 najobľúbenejšie veci na svete sú káva a moje dve mačky. A tá štvrtá je tajná.

Nový Huawei posúva hranice možností smartfónov

Aj napriek komplikáciám spojeným s obmedzenou funkčnosťou a prístupu ku západným službám Googlu Huawei napreduje. V roku 2022 sa stal prvým výrobcom, ktorý poskytuje na svojich smartfónoch satelitné pripojenie (tesne predbehol Apple). A dnes v tomto ohľade rozširuje náskok pred konkurenciou. Huawei Central informoval o funkcii telefónu Pura 70 Ultra, ktorú mu bude závidieť aj iPhone.

Ako som už spomínal, čínska spoločnosť koncom roka 2022 priniesla bezdrôtovú konektivitu cez satelit do smartfónov. Výhodou takéhoto spojenia je najmä posielanie núdzových správ. Privolať si pomoc je tak možné aj v lokalitách, ktoré operátori nepokryli štandardnou mobilnou sieťou.

V tejto sfére rozširuje svoje obzory aj Apple. Séria iPhone 14 predstavila možnosť kontaktovať tiesňovú linku SOS prostredníctvom satelitného pripojenia. Funkciu nazvali Emergency SOS via sattelite a aj keď sa ňou priamo nespojíte telefonátom s operátorom, môžete cez satelit poslať textovú správu s volaním o pomoc. Nie je pritom potrebné žiadne pripojenie ku Wi-Fi alebo mobilnej sieti.

Samozrejme, funkcia má aj isté obmedzenia. „Aby ste sa pripojili ku satelitu, musíte byť vonku s priamym výhľadom na oblohu a horizont,“ upozorňuje Apple používateľov. Tak či onak je to však funkcia, ktorú je lepšie mať než nemať. Nikdy neviete, kedy vám môže zachrániť krk.

Dôležitosť satelitného pripojenia si uvedomuje aj Huawei a preto okrem posielania textových správ na Mate 50 a Mate 50 Pro rozšírili funkčnosť pri Mate 60 Pro aj na satelitné telefonáty. Už teraz tak čínsky výrobca predbehol Apple, treba pritom podotknúť, že to mali ešte o niečo komplikovanejšie. Z dôvodu sankcií si museli vystačiť so zastaralým 7 nm procesorom Kirin a závislí boli od anténovej technológie spoločností mimo USA.

Huawei Pura 70 Ultra má špeciálne funkcie aj cez satelit

Teraz Huawei spravil ďalší krok vpred a opäť posunul hranice toho, čo je možné cez satelitné pripojenie. Spoločnosť predstavila nové modely smartfónov Pura 70. Táto séria (predtým označovaná písmenom P) sa zameriava primárne na funkčnosť fotoaparátu. Ani najnovšie vrcholné zariadenie Huawei Pura 70 Ultra pritom nie je výnimkou.

huawei pura
Zdroj: Huawei

Telefón má hlavný senzor s veľkosťou jedného palca, 50 Mpx rozlíšením a s variabilnou clonou medzi f/1,6 až f/4,0. Okrem toho Pura 70 Ultra disponuje aj 40 Mpx ultraširokouhlým fotoaparátom a 50 Mpx teleobjektívom s 3,5-násobným optickým zoomom.

Jeho kamera sa fyzicky pohybuje

Ako upozornil portál Andro4All, Huawei Pura 70 Ultra má ešte jednu kľúčovú vychytávku, a to síce mechanicky pohyblivý objektív. Najväčší hlavný senzor je počas nečinnosti zasunutý do tela, pričom sa mechanicky vysunie až vtedy, keď ho chcete používať. Toto riešenie neovplyvňuje funkčnosť fotoaparátu. Jeho primárnym účelom je len zmenšiť veľkosť kamerového modulu, aby vám zbytočne nezavadzal.

huawei satelit
Zdroj: Huawei

Okrem správ a telefonátov aj fotky cez satelit

No a okrem unikátnych vymožeností fotoaparátu Huawei poskytne dodatočné funkčnosti cez satelitné pripojenie. Majitelia telefónov Pura 70 Ultra budú totiž môcť po novom cez satelit posielať aj fotografie (okrem textových správ a telefonátov).

Šéf technologickej divízie Huawei Bruce Lee upozorňuje, že aby druhá strana prijala fotografiu, musí používať špeciálnu aplikáciu Changlian. Funkčnosť celého systému zaisťuje sieť Beidou v Číne, pričom Huawei sa spolieha aj na existujúci komunikačný systém pre satelitné telefóny.

Výsledné fotky zaslané cez satelit si prejdú viacerými kompresnými algoritmami. Ich použitie bude v skutočnosti naozaj len na účely poskytnutia dodatočných informácií tiesňovým linkám. Je však zaujímavé sledovať, ako sa firme Huawei darí posúvať hranice možností ich telefónov aj napriek tomu, že sú odkázaní len na domáce technológie.

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -