Hra 6 stupňov Kevina Bacona vás dostane. Hollywood je poprepájaný viac, ako ste si doteraz mysleli!

Nenechajte si ujsť

Kevin Bacon je dobre známy americký herec. Preslávil sa v muzikále Footloose, no zahral si aj v mnohých iných známych filmoch ako napríklad Apollo 13, X-Men: Prvá trieda, či Špinavá hra. Kevin, uvedomujúc si svoju slávu raz v rozhovore pre Premiere magazine poznamenal, že on už spolupracoval so všetkými Hollywoodskymi hercami, alebo aspoň s niekým, kto si s nimi zahral. Vtedy si Kevin ani neuvedomil, čo jeho slová znamenajú.

Ako to vzniklo?

Traja študenti z Albright College Craig Fass, Brian Turtle a Mike Ginelli ho vzali za slovo. Snažiac sa vyvrátiť teóriu, že Bacon je stredom zábavného priemyslu, vymysleli hru. Na večierkoch sa zabávali tým, že sa s ním snažili pospájať rôznych kolegov z branže, označujúc ich číslami. Zistili, že nie je možné, aby niektorá hviezda zo strieborného plátna mala menšie číslo ako 6.

Teória o ktorej trojica napísala aj knihu vychádza z matematického konceptu zvaného 6 stupňov separácie. Ten tvrdí, že vzájomný súvis medzi vybranou skupinou žijúcich bytostí je tak úzky, že najvyššie číslo, ktoré je možné dosiahnuť, je práve šesť. Či už ide o priateľov, matematikov, alebo v tomto prípade Hollywoodsky filmový priemysel, výsledok je vždy rovnaký.

Ako to funguje?

Na to, aby ste si hru mohli zahrať, nemusíte byť žiaden matematický génius. Stačí vám poznať len niekoľko filmov a ich predstaviteľov. Sieť sa začína nasledovne: Kevin ako stred má číslo 0. Každý, kto sa s ním objavil v jednom filme na plátne má 1. Medzi hercov s jednotkou patria napríklad hviezdy Johnny Depp či Benedict Cumberbatch, ktorí si spolu zahrali v Špinavej hre. Ktokoľvek hral s nimi dvomi, ale s Baconom nikdy, má číslo 2. A takto táto sieť pokračuje až po šestku.

Krásna Angelina Jolie ako Lara Croft!
Zdroj: pinterest.com

Pre názornú ukážku si vyberieme herečku Angelinu Jolie. V X-Menoch po Baconovom boku hviezdil v úlohe Profesora X James McAvoy (č.1), ktorý si s Jolie zahral v akčnom filme Wanted. Herečkyne číslo by teda malo byť 2.

Samozrejme, že sieťovanie môže viesť aj viac komplikovanou cestou. Ak vám však vyjde herec s číslom väčším ako 6, pravdepodobne ste niekde urobili chybu. Skúste si aj menej známe osobnosti, ktoré budú mať číslo väčšie, ako Angelina Jolie.

Zľava Thomas Brodie-Sangster a Dylen O´Brien vo filme Labyrint: Útek; Zdroj: The New York Times

Ako príklad dlhšieho sieťovania sa pozrime na hviezdu seriálu Teen Wolf Dylana O´Briena. Dylan sa v posledných rokoch preslávil úlohou hlavného hrdinu vo filme Labyrint: Útek, v ktorom si zahral aj Thomas Brodie-Sangster (č.3). Ten je známy hlavne z Lásky nebeskej, kde sa objavila herečka Keira Knightley (č.2). Jednou z jej najvýraznejších úloh bola aj rola v Kóde Enigmy po boku Benedicta Cumberbatcha, ktorý, ako je už vyššie spomenuté, má jednotku. Z toho vychádza, že Dylanovi sa ušlo až číslo 4.

Zdá sa, že filmový svet sa naozaj točí okolo Kevina Bacona. Hra by teoreticky mala fungovať aj na akúkoľvek inú osobu. Pomenovaná je však po ňom. Podarilo sa vám tento systém oklamať? Ak áno, dajte nám vedieť, ktorú osobnosť Hollywoodskeho filmového priemyslu ste si vybrali!

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -