Zomrel Neal Adams, známy komiksový ilustrátor. Stál za X-Menmi aj Batmanom

Nenechajte si ujsť

Erik Košťany
Erik Košťany
Moje meno je Erik (alebo Erino), mám 28, momentálne bývam v Bratislave. Kino navštevujem niekoľkokrát do mesiaca a čo nestihnem tam, doháňam na obrazovkách doma. Vlastním niekoľko konzol, rád si prečítam dobrú knihu či komiks, ale nevyhýbam sa ani pohybu po vonku (či už na nohách alebo bicykli)

Zomrel Neal Adams

Svet fanúšikov aj superhrdinov zasiahla nešťastná správa. Vo veku 80 rokov zomrel Neal Adams, známy ilustrátor a umelec tvoriaci komiksy. Stalo sa to v New Yorku vo štvrtok, jeho manželka Marilyn sa ale rozhodla správu zverejniť až teraz. Dôvodom boli komplikácie, ktoré spôsobila sepsa, u nás známejšia pod ľudovým názvom otrava krvi.

Adams bol známy vďaka svojím prácam pre DC aj Marvel komiks. Pre jedných stál za postavami ako Deadman, Green Lantern alebo Green Arrow, pri druhých primárne za X-Menmi a niektorými kúskami s Avengermi. Dá sa však povedať, že jeho najväčší príspevok pre tento svet je sériou Batman, ktorú tvoril s autorom Dennisom O’Neilom v 70. rokoch.

neal adams batman
Zdroj: amazon.com

Z jeho Batmana čerpal aj Nolan

Jeho svet bol totiž stále výrazne ovplyvnený stvárnením Adama Westa. To bolo akési odľahčené a plné komických momentov. On teda priniesol temnejší náhľad. A bol to práve on, kto priniesol nové postavy ako Man-Bat, Ra’s al Ghul, Talia al Ghul a zároveň pretvoril Jokera na postavu, akú ju poznáme dnes. Ak čítate mená týchto záporákov, tak vám môže napadnúť aj to, že práve odtiaľto bral veľa inšpirácie Christopher Nolan pri vytváraní série Temný rytier.

Batman ale nebol jediný svet, ktorý Adams a O’Neil pretvorili. Ich komiksové kúsky odkazovali na problémy reálneho sveta. Hovorili o drogovej závislosti, preľudnení sveta alebo rasizme. Práve pri poslednej spravil veľký krok – v komikse Green Lantern/Green Arrow z roku 1976 priniesol Johna Stewarta. Ten sa hneď stal ikonou DC čiernej pleti.

dc drogy
Zdroj: nealadamsstore.com

Bojoval za lepšie práva pre autorov

Lenže dianie okolo komiksov nemenil len na stránkach. Bol tvrdým bojovníkom za to, aby ich tvorcovia a celkovo autori dostávali lepšie podmienky a práva. Práve on sa zaslúžil za to, aby dostali väčšiu kompenzáciu po tom, ako je ich dielo spracované ako film či seriál. Jerry Siegel a Joe Shuster, slávni tvorcovia Supermana, totiž odišli po prvom filme iba veľmi nakrátko. Dnes dostávajú veľké uznania za svoj monumentálny príspevok do komiksov aj filmov.

neal adams x-men
Zdroj: amazon.com

Poctili si ho mnohí

Správa o tom, že zomrel Neal Adams, zasiahla preto aj autorov komiksov samotných. Viacerí z nich vzdali poctu tejto legende a veľkému menu z ich prostredia. Medzi nimi napríklad Gail Simone, ktorá istý čas tvorila Batgirl a Birds of Prey; Rob Liefeld, ktorý je autorom Deadpoola či Jimmy Palmiotti, ktorý tvoril Harley Quinn.

Bez neho by súčasné komiksové vesmíry neboli

Autor síce možno nešťastne odišiel z toho sveta, jeho odkaz ale zostáva navždy. Predsa len, Batman by bez neho nebol tým, čím je a nedostali by sme známe adaptácie. Ale koniec koncov by sa to dalo povedať aj o iných komiksových univerzách ako Arrowverse či MCU. Česť jeho pamiatke.

Poznali ste tohto komiksového autora? Máte prípadne obľúbený komiks ktorý ilustroval? Ak nie, tak siahnete po nejakom? Dajte nám vedieť v komentároch.

Zdroj: collider.com

Mohlo by sa ti páčiť

Pridaj komentár

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -