REPORTÁŽ #4: Polovička AFF za nami, polovička AFF pred nami

Nenechajte si ujsť

Denis Bandura
Denis Bandura
I am Mr. Meeseeks, look at me

 Štvrtý deň na ArtFilmFeste v znamení krátkych filmov

Polovička festivalu je za nami a ja sa pýtam, ako to sakra môže tak rýchlo ísť. Veď dokopy som skoro ešte nič nevidel. Dnešný deň, pondelok, sa začal ako rutina, ktorá bude trvať do soboty. Dnešný deň začal, tak ako aj každý iný, prebudením. Raňajkami. Pso-venčením. Pizzou. A prišiel na rad kulturpark.

Súťaž krátkych filmov II

Dnes som sa rozhodol navštíviť Súťaž krátkych filmov. A to až dvojnásobne. A to z veľmi jednoduchého dôvodu. V prvom rade ich je veľa (za hodinku a pol vidíte 6 krátkych filmov), z toho vyplýva, že aspoň budem mať o čom písať. Za druhé, krátky film vie čo chce povedať aj do 60 minút, a nepotrebuje nič zbytočne naťahovať. Dokáže zaujať, a to pri ňom ani nezaspíte. A pri prvom bloku krátkych filmov sa už prosto nedalo, a musel som si hneď zarezervovať aj druhý blok. Navyše, minuloročné krátke filmy priniesli niečo naozaj jedinečné. Jedinečné čaro, nie len z cudzích krajín, ale aj zo Slovenska. A tak sa v krátkosti pozrime na Krátke filmy, ktoré nám ponúkol tohtoročný ArtFilmFest.

1. United interest

United Interest bol naozaj zaujímavý počin. Do obrazu New Yorku minulého storočia tvorcovia zakomponovali karikatúry a animácie, ktoré mali varovať. Mali varovať ľudí pred nimi samými. Každopádne, všetka tá snaha bola celkom „zvláštna“. Tvorcovia držali film stále na rovnakej hladine, bez nejakého vyvrcholenia alebo rovnakej parády, ktorá by nám dala najavo, že naozaj máme niečo spraviť so svojim životom. Je mi to celkom ľúto, pretože spraviť tak peknú animáciu nie je jednoduché, no tvorcovia vo mne nezanechali žiadne predsudky.

UnitedInterest_06_670
Zdroj: cargocollective.com

2. Zvir

Zvir bol už o čosi lepší. Rozprával o jednom chorvátskom chlapíkovi, a o tom, že demoloval domy. Určite to ale robil nerád. Chorvátsko je v podstate jedna taká veľká dedina. A určite nevyhľadávate nepriateľov v dedine, v ktorej bývate. Chorvátsko spája puto, labilné puto, no peniaze sú silnejšie. Hlavne v Chorvátsku. Preto to robil s nechuťou, lebo musel. Každopádne, tak nudne ako film začal, 100 krát dynamickejšie sa skončil. Začínal to byť celkom chaos, čo dopomohlo k celkovému dojmu z filmu.

maxresdefault
Zdroj: youtube.com

3. Atlantída 2003

Konečne sa dostávame k prvému slovenskému počinu. Tento film rozpráva o dvojici ukrajinských „utečencov“, ktorí sa za chcú prepraviť z Ukrajiny do Nemecka. Bola to celkom zaujímavá skúsenosť, pretože šlo o česko-slovenský film, pričom takmer celý čas sa hlavné postavy rozprávali ukrajinsky. Išlo o spojenie muža a ženy, ktorí uviazli na Slovensku. Avšak na konci muž zradil ženu za doklady. Išlo o film podľa skutočných udalostí, sám režisér stretol ženu, ktorá bola oklamaná. Žena si prešla ťažkým životom. 3 roky robila prostitútku na Slovensku. Tento film dostal pomenovanie Atlantída, pretože Atlantída sa ponorila, a zmizla, a rovnako tak zmizla aj nádej ženy na to, že sa dostane preč a bude žiť normálny život.

atlantida-2003-clanokW
Zdroj: kultura.pravda.sk

4. Selitev

Selitev je príbeh mladej ženy, ktorá si kúpi nový byt. Každopádne, stane sa to, že žena začne byť trošku paranoidná. Začne vidieť rôzne veci, začne mať nočné mory, až raz uvidí na schodisku vedľajšieho bloku stáť osobu. Spanikári. Začne utekať, nasadne do auta. Zrazu uvidí niekoho na parkovisku, a tak dupne na plyn. Zrazu z ničoho nič zrazí osobu. To je asi tak všetko. Tento film veľmi nefungoval. Tvorcovia chceli priniesť niečo, čo by bolo diváka aj vystrašilo. Každopádne, aj keď horory nebývajú dlhé, toto bolo príliš krátke na to, aby to dospelo k tomu, že to vystraší diváka.

anewhome-06
Zdroj: tinabonca.com

5. Green Screen Gringo

Tento počin bol asi najvýraznejší zo všetkých filmov vo výbere. Bol v tom chlapík,  ktorý stále držal plátno v ruke, v rôznych situáciách. Zaujímave na tom bolo to, že ten chlapík sa snažil divákom priblížiť, ako často sa využíva zelené plátno vo filme, no samotný film bol jedným veľkým zeleným plátnom. Teda bolo to o zelenom plátne na zelenom plátne (Viem, znie to čudne). Malo to priam geniálne spracovanie, veď predsa to aj muselo byť geniálne spracované, keďže film rozpráva o vizuálnych efektoch.

2_GreenScreenGringo_still
Zdroj: someshorts.com

6. Our Wonderful Nature – The Common Chameleon

Spočiatku som si myslel, že to bude prírodopisný film. No akosi som po chvíli zistil, že je to animované. Tento animáčik bol príliš krátky na to (4 minúty), aby toho povedal veľa. Celý animák pozostával z nekontrolovateľnej túžby chameleóna uchmatnúť všetko, čo mu príde pred jazyk, aj za cenu vlastného života. Po chvíli sa akosi celý vtip a kúzlo tohto animáku vyparilo, čo bolo celkom smutné na 4-minútový počin.

OUR-WONDERFUL-NATURE_Tongue_HPvorl
Zdroj: augohr.de

Súťaž krátkych filmov III

A tak, nemohol som si odpustiť, pustil som sa rovno aj do Súťaže krátkych filmov III. Nebudeme chodiť dookola, poďme sa rovno pustiť do filmov.

7. Limbo

Limbo bol najdlhší zo série filmov, a aj najdivnejší. Možno aj preto bol taký divný, pretože na to dostal priestor byť divným. Limbo, ako to začiatok filmu prezradil, znamená miesto, z ktorého sa nedá utiecť. Niečo ako peklo. Je to o deťoch. Najviac ma štvalo na tomto filme, že sa snažil byť tak surrealistickým, no bez toho, aby zapojil fantáziu. Jediná atraktívna vec, ktorá vás bude sprevádzať počas filmu je, že sa budete pýtať, či ryba alebo veľryba. Bolo to ako príbeh detského Ku-Klux Klanu.

pic_1471856865_237767f4fa37248a94b636ad7989f246
Zdroj: europeanfilmawards.eu

8. 4:15 pm, the End of the World

Z bloku III bol tento film jednoznačne najlepším. Bol to film, ktorý vám donúti rozmýšľať nad tým, ako sakra dobrá je rumunská kinematografia. Naozaj. Film vyzerá následovne. Jeden chlapík ide v aute. Auto sa mu pokazí. Náhodný okoloidúci (teda, nie som si istý, či náhodný) mu opraví auto. Vodič ho za pomoc zoberie so sebou. Ako tak idú, náhodný okoloidúci sa začne hrať na Ježiša a vodičovi sa to prestane páčiť. Táto zápletka znie ako lacná atrapa, a aj je, ale s dobrým spracovaním mohol byť aj twillight dobrý. A presne to je to, čo tento film ženie dopredu. Strhujúce vyvrcholenie. Vodič auta zistí niečo, čo vedieť nechcel.

still-4.15PM-sfarsitul-lumii-1
Zdroj: ultravioletmedia.eu

9. My Last Summer

Tak to teda naozaj dúfam, že to bolo posledné leto pre hlavnú postavu tohto filmu. Nič v zlom, ale ak by dievča, ktoré by som chcel, bolo zneužívané vlastným otcom, tak neviem neviem či by som sa iba nečinne prizeral. A presne o tomto tento film je. Teda nie je, ale navonok divákovi ponúka tento pohľad. Vo veľmi skreslenom slova zmysle by sme mohli pokojne hovoriť aj o tom, že tento film načrtol pekné priateľstvo medzi chlapcom a dievčaťom, a že sa to dá.

MV5BNjI1MzQzMDAtMTdkMC00YmY5LWI1YWEtM2RiNjQ0MmUyOTQ5XkEyXkFqcGdeQXVyMjEzNTU0Mjk
Zdroj: imdb.com

10. Save

Toto ani nebol film. Vážne. Na začiatku tohto počinu si tvorcovia neodpustili pozdvihnúť si ego, a ponúkli náhľad na banner kde boli všetky ceny, ktoré za tento počin povyhrávali. Keď som to videl, myslel som si, že to bude úplne epické dielo. Žiaľ nebolo. Dobrý pocit sa vytratil ešte skôr než vo mne začal účinkovať, pretože tento „film“ mal dokopy tak 3 minúty. Vlastne ťažko hovoriť aj o tom, o čom to bolo, pretože to nebolo o ničom. Bol tu chlapík, bola tu jeho žena a dieťa, no jeho žena tu bola akosi dvakrát. To je všetko.

MV5BNTBlNGQyMjItNDU3NC00MDg0LThhMzktOTg2MmFmNDBmZGIxXkEyXkFqcGdeQXVyMjY1ODY2Ng
Zdroj: imdb.com

11. 10 Meter Tower

Toto tiež nebol tak úplne film. Toto dielo sledovalo reakcie ľudí. Reakcie na to ako skočia do bazéna z 10 metrového mostíka. A že to stálo za to. Niektoré reakcie boli naozaj skvelé. Mostík si otestovali všetky vekové kategórie, a ja stále neviem, o čom to bolo. Asi o prekonaní strachu. Ale rozhodne sa to nepodobalo na film. Každopádne, celý film pozostával len z toho jediného. Z ľudí, ktorí stáli na mostíku a snažili sa prekonať svoj strach.

Ten_Metre_Tower
Zdroj: itsnicethat.com

12. Etage X

Tak tento film, ak mám krotiť svoje dojmy, bol absolútne zlý, bez štipky sebaúcty, a bez toho, aby zanechal v divákovi nejakú pointu. Až nemám chuť niečo písať k tomuto filmu. Už po minuloročnom nemeckom počine s názvom Wild som mal celkom dosť. Naozaj nemusím nemeckú kinematografiu. Ale toto bola úplne ******** (zlá vec). 2 ženy uviazli vo výťahu, pretože výťah sa pokazil. To by bolo ešte v poriadku, ale nechce sa mi ďalej hovoriť o nemeckom fetiše, teda radšej to niekde vyhľadajte a pozrite si to.

ETAGE_X_still_2gfq
Zdroj: germanfilmsquarterly.de

Dostávame sa do finálnej roviny dnešného dňa. Po tom otrasnom zážitku na poslednom filme Súťaže krátkych filmov III som sa vybral domov napísať zopár slov. Predomnou stála ešte sketch show Od Veci a film Terrenca Malicka Song to Song. Došiel som o ôsmej do Tabačky. Práve včas. Miesto žiadne, ľudí ako smetí, no všetko sa to vykompenzovalo skvelým humorom, ktorý priniesla shetch show Od veci. Od veci bolo tak zaujímavé, že som stratil pojem o čase, a nestihol som film Song to Song. Nevadí. MINIrecku z tohto filmu Vám prinesiem vo štvrtok.

multifunkcna-sala-4
Zdroj: tabacka.sk

#3 Tabačka Kulturfabrik

Tabačka. Koľko kultúry ide už len z toho názvu. Ten kto tam nebol, ma zrejme nepochopí. Tabačka sa rozprestiera na 2500 metroch štvorcových. Ponúka kultúru v tom správnom slova zmysle. Nájdete tu všetko, čo ako správny Slovák s umeleckým duchom hľadáte. Je tu bar, kde si môžete ísť vypiť pivečko po dobrom standupe, Je tu sála, kde sa môžete ísť popozerať na filmy, je tu veľké priestranstvo na hudobné koncerty rôzneho žánru, priestranstvo sa dá tiež využiť aj na rôzne výstavy. Ak máte radi kultúru, Tabačka je slovenská mekka kultúry. Program Tabačky nájdete TU. Tabačka sa nachádza na ulici Gorkého 2, odrazovým mostíkom Vám môže byť vysoký Hotel Yasmin, ktorý sa nachádza cez cestu od Tabačky.

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -