TIP na seriál: 13 dôvodov prečo | Čo ak by sa aj vaše meno objavilo na páske?

Nenechajte si ujsť

Viete čo je motýlí efekt? Vraví sa, že ak motýľ udrie krídlami v správny čas a na správnom mieste, je schopný spôsobiť aj hurikán. Podľa Wikipédie (a tá sa skoro nemýli, je tak?) je to veľká zmena vývoja systému pri minimálnych zmenách začiatočných podmienok systému. Niekedy stačí naozaj málo, malé fúknutie či ťuknutie a náš život sa zrúti ako domček z karát. Tomu predsa len tiež na spadnutie stačí aj takýto maličký a na pohľad neškodný pohyb. Možno si to ani neuvedomujete, ale práve tento efekt zasahuje v živote každého z nás.

Každé rozhodnutie, každá veta, ktorú vypustíme z úst, každý nádych je dôkazom toho, že sme tu. Že aj napriek chybám, ktoré robíme, žijeme. Ak by sme však nepovedali to či ono, všetko mohlo byť úplne inak. Nie nadarmo sa vraví, že slová majú kúzelnú silu. A čo viac, neovplyvňujú len naše životy, ale aj životy ľudí okolo nás. Len tak teoreticky, skúste si spomenúť, koľko krát ste slovami niekomu ublížili, chtiac či nechtiac. Mnoho krát si to potom už ani neuvedomíte a život ide ďalej. Ale čo ak by ste si to začali uvedomovať? A čo ak by už bolo neskoro?

13 dôvodov prečo
zdroj: variety.com

Hannah Bakerová. Meno postavy, ktoré v tomto príbehu zohráva kľúčovú rolu. Paradoxom je, že k tej sa dostáva až po svojej smrti a zanecháva za sebou zmätených kamarátov, či rodinu. Veď predsa, nezdalo sa, že by mala nejaký problém, či dôvod sa zabiť. Tak prečo to urobila? Ona ten dôvod však mala, dokonca hneď niekoľko a tu je časť kedy sa dostávame k už spomínanému motýliemu efektu.

13 nahrávok, 13 ľudí a 13 dôvodov prečo. Spolu s Hannah nás príbehom sprevádza Clay Jensen, chlapec, ktorý tým stratil nie len kamarátku, ale aj dievča, ktoré ľúbil. Bodkou za tým všetkým pre neho je, keď sa mu objaví pred dverami tajomný balíček a v ňom 7 nahrávok s 13 príbehmi. Spolu s mapou a „starožitným“ walkmanom sa vydáva po stopách, ktoré Hannah zanechala a dozvedá sa pravdu o tom, ako nepatrné kroky ľudí okolo nej zapríčinili jej smrť. Už vie kto, aj prečo, no na svoje meno si ešte počká. Jedno je však isté. Ak je na páske, znamená to, že aj on je dôvodom. Dôvodom prečo je Hannah Bakerová mŕtva.

13 dôvodov prečo
Zdroj: watchepisodes4.com

Ako vznikol koncept seriálu a kto si v ňom zahviezdil?

Nie je prekvapením, že seriál čerpal z rovnomennej knižnej predlohy od autora Jaya Ashera. Netflix šiel na istotu a tak sa seriál teší úspechu aj napriek tomu, že všetkých 13 častí bolo zverejnených v jeden deň. Hannah si zahrala talentovaná herečka Katherine Langford, po ktorej boku hral Dylan Minnette v roli Claya Jensena. Seriál je zaujímavý tým, že romantické príbehy väčšinou zlým koncom končia, 13 Dôvodov Prečo tak však začal. Chronologický postup a poprepájaná minulosť s prítomnosťou z neho tak robia jednu veľkú hádanku, ktorú je však vďaka jej skvelému spracovaniu ľahké vyriešiť. Doslova.

Scény z minulosti sú zobrazené totiž o niečo svetlejšie a jasnejšie ako tie z prítomnosti. Fanúšikovia už majú svoje teórie a myslia si, že za to môže fakt, že s Hannah bol proste život lepší, svetlejší. Hlavne pre zaľúbeného Claya, ktorý sa chtiac či nechtiac stáva rozprávačom príbehu. Spolu s ním si pri pozeraní prejdete škálou pocitov a seriál nezanechá jedno oko suché. Tak čo, idete do toho alebo sa bojíte toho čo vám mená na páskach odhalia?

Mohlo by sa ti páčiť

2 COMMENTS

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -