Vďaka čomu boli tieto prerábky lepšie ako originál? 10 najlepších zmien v remakoch filmov

Nenechajte si ujsť

Erik Košťany
Erik Košťany
Moje meno je Erik (alebo Erino), mám 28, momentálne bývam v Bratislave. Kino navštevujem niekoľkokrát do mesiaca a čo nestihnem tam, doháňam na obrazovkách doma. Vlastním niekoľko konzol, rád si prečítam dobrú knihu či komiks, ale nevyhýbam sa ani pohybu po vonku (či už na nohách alebo bicykli)

Najčítanejšie za 7 dní

Zmeny v remakoch môžu zlepšiť film

To, že niečo upravia pri prerábke filmu, nemusí byť na škodu. Práve naopak, niekedy to môže priniesť oveľa hodnotnejšie a kvalitnejšie dielo. Presvedčiť by vás mohli o tom aj tieto zmeny v remakoch vďaka ktorým boli často lepšie ako originál. Prinášame výber 10 najlepších príkladov.

10. Dannyho jedenástka

dannyho jedenastka
Zdroj: thesun.co.uk

Pôvodná Dannyho jedenástka alebo teda ako hovorí originálny názov: Ocean’s Eleven, bol skôr snahou previesť Rat Pack na veľké plátno. V ňom vystupovali vtedajší veľký umelci, hlavne speváci Frank Sinatra, Dean Martin, Sammy Davis Jr., ale aj ďalší. Snímke teda nešlo ani tak o samotnú lúpež ani dej, ako o ich zviditeľnenie. Režisér Steven Sodenberg sa preto rozhodol v roku 2001 pre úplne iný prístup.

Dal dokopy peknú skupinu áčkových hercov tej doby a každému z nich, respektívne ich filmovej podobe, dal unikátne nápady pri plánovaní. Niektorí sa tvária, že sú múdrejší, než v skutočnosti, ale lúpež dopadne nad očakávania, čo nám prinieslo dostatok zábavy. O úspechu filmu hovoria aj dve pokračovania a nedávny spin-off so ženským osadenstvom.

9. Kruh

Kruhy Recenzia
Zdroj: youtube.com

Veľa ľudí stále netuší, že horor z roku 2002 od režiséra Gore Verbinskeho je v skutočnosti remake pôvodného japonského filmu z roku 1998. Ten bol dokonca založený na knižnej predlohe a mal skutočne nízky rozpočet na veľký film. Napriek tomu sa ale stal obrovským hitom v domovskej krajine. Menej peňazí v produkcii sa ale odrazilo na vizuálnej stránke.

Verbinski je ale nielen skúsený režisér, ale má veľa zručností aj za kamerou. V minulosti točil aj videoklipy pre kapely ako NOFX alebo Bad Religion. Jeho schopnosti a rozpočet 48 miliónov dolárov dali filmu oveľa lepší, viac dynamický vizuál. A to podľa fanúšikov prispelo k väčšej reálnosti a tým pádom aj desivosti.

8. Dracula (1992)

Dracula, Zdroj: WordPress.com

Či sa dá v tomto prípade hovoriť iba o jednoduchom remakeu je veľmi otázne. Kráľ všetkých upírov dostal už do tohto diela svoju podobu viac ako dvadsaťkrát. Aj keď ho už predtým stvárnil Bela Lugosi alebo Christopher Lee, táto podoba bola predsa len o niečom inom. Gary Oldman priniesol grófovi úplne inú víziu vo svojich dvoch podobách.

Režisér Francis Ford Coppola opäť dokázal, že do toho dokáže dať všetko. Scény boli veľké, nádherné a okázalé, herci sa nebáli ukázať citlivejšiu stránku svojich postáv. Vo výsledku to dáva Draculovi okrem hororu aj dostatok drámy a aj preto ide o jednu z najlepších (ak nie hneď najlepšiu) verzii, ktoré sme mohli vidieť na striebornom plátne.

7. King Kong (2005)

zmeny v remakoch - king kong
Zdroj: syfy.com

Nasledujúcim projektom po trilógii Pána Prsteňov bol pre Petera Jacksona film King Kong. Ten sa stal ihneď komerčným úspechom a veľa ľudí ho chválilo za grafické spracovanie a neskutočný výkon Andyho Serkisa. Avšak jeden kľúčový prvok ho odlišuje, vďaka čomu sa dostal aj medzi tieto zmeny v remakoch.

Tým je práve vzťah medzi opičím gigantom a krásnou herečkou Anne. Motív krásky a zvieraťa tu bol spracovaný naozaj citlivo a kvalitne a skutočne sme cítili emočné puto. Nikdy predtým nebolo takto zobrazené a práve kontrast veľkolepých veľkorozpočtových scenérií a niečoho reálneho, s čím sa dokážeme stotožniť, vyniesol tento film na vrchol oproti jeho predchodcom.

6. Scarface

Zdroj: local10.com

Násilie nemusí byť niečo, čo film spraví automaticky horším a nepozerateľným. Dôkazom je práve film o kubánskom utečencovi, ktorý sa stane drogovým barónom. Hlavnú úlohu si zahral Al Pacino. Pôvodný film z roku 1932, ktorý odkazoval na najslávnejšieho ganstera dejín USA – Al Caponeho bol silno cenzurovaný, pretože ho kritici považovali za príliš brutálny.

Tak to neviem, ako by dokázali stráviť túto verziu z roku 1983. Tony Montana v ňom kosí svojich nepriateľov jedného za druhým a brutalita dosahuje nových úrovní. Do atmosféry Miami 80. rokov vám to však skvele zapadne, a preto to určite nie je vec, za ktorú by sa museli tvorcovia ospravedlňovať. Nie je divom, že Scarface zanechal svoju stopu na ďalšej dekáde popkultúry, od seriálov až po rapové skladby.

5. Mys hrôzy

zmeny v remakoch - cape fear
Zdroj: filminlc.com

V tomto filme z roku 1991 ide usvedčený násilník Max Cady po svojom bývalom právnikovi, ktorého viní za svoje uväznenie. Advokát menom Bowden v jednej zo scén zakopáva dôkazy, ktoré by v procese mohli pomôcť Cadymu pri oslobodení. V čom je ale problém? V tom, že v pôvodnej verzii z roku 1962 podobná scéna nebola. Cady Bowdena nenávidel jednoducho preto, že proti nemu svedčil na súde. Martin Scorsese tu dokazuje svoju profesionálnu filmárčinu a ukazuje, ako jediná scéna dokáže zmeniť celé vyznenie kriminálneho trileru.

4. Mucha

Zdroj: horrortalk.com

Áno, je pravda, že pôvodné dielo vyšlo v čase, keď vychádzalo nespočetné množstvo takzvaných „monster hororov„. Išlo o silné béčka, ale tento konkrétny mal niečo do seba, keď pojal aj existenčné desy. Tie ale Jeff Goldblum dotiahol v roku 1986 do dokonalosti. Jeho pomalú a hrôzostrašnú transformáciu z muža na muchu je ťažké sledovať. A jeho volanie o pomoc nás nenechá sedieť v pokoji a privodí nepríjemné zimomriavky.

3. Vec

zmeny v remakoch - film Vec
Zdroj: tommygirard.wordpress.com

Podobne ako v predošlom príklade, aj v tomto je originál z éry 50. rokov. Príšeru – hrozbu z iného sveta tu jasne vidíme a vieme, čomu hrdinovia čelia. Na rozdiel od toho ale vo verzií z roku 1982 od Johna Carpentera sledujeme uzatvorenú skupinu vedcov a neznáme monštrum. Vesmírneho parazita môže skrývať ktokoľvek z nich a ani oni sami ani vy neviete, komu veriť. Takto nám privádza neustále napätie, takže necítime iba znechutenie a jednoduchý strach. Sčítajte si však tieto emócie a výsledok je to, čo film úspešne dosahuje.

2. Dredd

Zdroj: bloody-disgusting.com

Samozrejme, zase ide o jeden z príkladov, kde sa najviac ukázala doba. Sudca Dredd by sa dal ľahko zaradiť medzi ostatné akčné trháky 80. a 90. rokov. O tom svedčí už len samotný fakt, že bol do hlavnej role obsadený Sylester Stallone. Toho vo verzii z roku 2012 vyradili a masku si nasádza Karl Urban. Prináša nám tak štýl vernejší komiksovej predlohe.

Lacné a prehnane akciou nabité scény striedajú scény, ktoré sú akosi viac… cool. Dostávajú síce pochmúrny a temnenjší tón, ale predsa len sú viac verné originálnemu komiksu. Dredd je neľútostný, nehrá sa so svojimi obeťami. A herci presne vedeli, ako stvárniť postavy a ich jednotlivé emócie. Vo výsledku dostávame energickú jazdu s primeranou dávkou brutality. A nie je to to, čo by sme očakávali?

1.Skutočná guráž

zmeny v remakoch - true grit
Zdroj: rogerebert.com

Táto snímka je z nejakého dôvodu u nás menej obdivovaná a ja naozaj nerozumiem prečo. Je to perfektné spojenie westernu a drámy. Pôvodná verzia v roku 1969 obsahovala legendu divokého západu Johna Wayna. Stvárňuje nekompromisného maršala s úlohou previesť mladé dievča cez nehostinnú prériu. Skvelý námet, výborne spracovanie a Wayne si za rolu dokonca odniesol Oscara.

Teraz sa asi zamyslene pýtate, ako sa to dá prekonať. Joel a Ethan Cohenovci sa ale dokázali minimálne vyrovnať originálu, keď spravili prerábku v roku 2010. A to tak, že sa držali viac knižnej predlohy, z ktorej dielo vychádza. Rozhodli sa, že postavy, ktoré nemajú prežiť, neprežijú a zmenili aj štýl rozprávania príbehu. Ďalší jasný dôkaz, že zmeny v remakoch dokážu spraviť film obľúbeným.

A ako to vidíte vy? Myslíte si, že zmeny v remakoch môžu za kvalitnejšie spracovanie alebo nie ste ich fanúšikmi? Našiel sa tu prípadne nejaký váš obľúbenec? Dajte nám vedieť v komentároch. 

Zdroj: watchmojo.com

Mohlo by sa ti páčiť

Pridaj komentár

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -