Kvalitné filmy sa dajú natočiť o všeličom. Aj táto kuriózna téma má skvelé kúsky, tu je 8 z nich

Nenechajte si ujsť

Branislav Petrus
Branislav Petrus
Keby mi povieš aby som dobil svet a na výber mi dáš nôž a slovo, vyberiem si slovo. Pretože ak sa ho naučíš správne používať, pochopíš, že práve slovo je tá najsilnejšia zbraň.

Ak ste milovníkom kávy, pravdepodobne ste už videli mnoho filmov, v ktorých sa tento výnimočný nápoj objavil, jeho históriu, kultúru a účinky. Ale viete, ktoré filmy sú najlepšie vtedy, keď si ju chcete poriadne vychutnať, ale aj sa zasmiať a niečo naučiť? Toto je 8 najlepších filmov pre milovníkov kávy, ktoré pobavia a zaručene sa pri nich naučíte niečo nové o histórii, kultúrach a účinkoch. Tieto filmy vám ukážu, ako káva spája ľudí, mení životy, ovplyvňuje spoločnosť a inšpiruje umenie. Tak si pripravte šálky obľúbenej kávy a poďme na to.

Tento článok vznikol v spolupráci s pražiarňou READY AFTER.

8 TOP filmov pre milovníkov kávy

Dnes je káva neoddeliteľnou súčasťou kultúry a umenia. V mnohých filmoch hrá významnú úlohu, či už ide o scenériu, symboliku alebo motív deja. My sme zozbierali tie najväčšie klenoty, v ktorých je kávové kultúra na prvom mieste.

Káva a cigarety (2003)

Káva a cigarety 2003
TMDB

Život je veľmi pokojný, ak sedíte niekde v malej kaviarni s cigaretou a šálkou kávy. Občas rozptyľujete okolo seba oblaky dymu a lenivo si vymieňate pár slov so svojím starým známym. Predstava ideálneho posedenie pri káve?

Káva a cigarety od Jima Jarmuscha je doslova film nasiaknutý kofeínom. Dej pozostáva z 11 poviedok, v ktorých postavy neustále pijú veľa kávy a hovoria o všetkom a ničom súčasne. Staňte sa aj vy súčasťou týchto nezabudnuteľných rozhovorov pri šálke kvalitného espressa.

Coffee Town (2013)

top 8 najlepších filmov pre milovníkov kávy
TMDB

Rovnako ako v seriáli Priatelia, aj postavy v tomto filme trávia takmer všetok svoj voľný čas v miestnej kaviarni. Spoznávajú sa, debatujú a dokonca využívajú toto verejné miesto ako svoju kanceláriu s bezplatným Wi-Fi pripojením a lahodnými nápojmi, ako sú napríklad latte či cappuccino.

Čoskoro sa majitelia kaviarne rozhodnú obchod zatvoriť a namiesto útulného zariadenia vytvoriť elitný bar. Hrdinovia filmu však nie sú pripravení vyrovnať sa so zmenami. Prijmú všetky možné opatrenia, aby udržali kaviareň v pôvodnom vzhľade. Aj z toho dôvodu je Coffee Town skvelou komédiou na zábavný filmový podvečer pri káve.

Spomienky na Afriku (1985)

top 8 najlepších filmov pre milovníkov kávy
TMDB

Spomienky na Afriky nemôže chýbať na zozname 10 najlepších filmov pre milovníkov kávy. V malebnej dráme si zahrala aj úžasná herečka Meryl Streep. Jedná sa o filmovú adaptáciu autobiografického románu spisovateľky a cestovateľky Karen Blixen. Hrdinka v ňom odchádza do Kene, kde začína pestovať kávovú plantáž.

Spolu s filmovými postavami uvidíte všetky krásy nebezpečnej, ale zároveň očarujúcej Afriky a dozviete sa o ťažkostiach, ktoré sprevádzajú Blixen počas celého procesu výroby kávy. Film získal 7 Oscarov z dobrého dôvodukrásna krajina, dobre zvolená hudba a plynúce tempo filmu s napätými situáciami. Pomaly, ale isto ste vtiahnutí do cyklu éry na pokraji veľkých zmien o láske, káve a silnej žene.

Sama v Afrike (2009)

top 8 filmov pre milovníkov kávy
TMDB

V Afrike ostaneme aj pri ďalšom skvelom výtvore. Dej diváka zaveje na kávovú plantáž v nemenovanej africkej krajine sužovanej povstaniami. Marie, biela Francúzka, sa vystavuje nebezpečenstvu tým, že odmieta opustiť svoje sklady kávy a vrátiť sa so svojim synom do Francúzska.

Marie usilovne hľadá nových pracovníkov pre svoju kávovú plantáž, aby nahradila tých, ktorí odmietajú pracovať. Neustále cestuje po celej krajine a každú minútu riskuje svoj život v tomto chaose. Vy ale nikam cestovať nemusíte a rôzne kávy z Afriky, ako sú napríklad Etiópia. Film miestami pripomína dokumentárnu reportáž o káve zo scény. Všetko je zobrazené veľmi autenticky.

Café Express (1980)

filmy o káve
TMDB

Možno tomu nebudete veriť, ale tento taliansky film je obľúbenou komédiou Quentina Tarantina. Hlavnou postavou je Michele Abbagnano, chudobný, ale veľmi vynaliezavý muž. Ten však nelegálne predáva kávu vo vlakoch, aby zarobil peniaze na liečbu svojho syna.

Okrem toho titulná postava poskytuje svojim „klientom“ ďalšie služby: rozpráva zábavné, ale niekedy nie veľmi pravdivé príbehy o svojom živote a chráni ľudí pred podvodníkmi, ktorí okrádajú cestujúcich.

Režisérka Nanni Loy ponúkla príbeh, ktorý miešal pravdu a fikciu, humor a smútok, skazu a túžbu po živote. Nino Manfredi predviedol jednu z najlepších úloh vo svojej prosperujúcej hereckej kariére. Ale najdôležitejšia je atmosféra vlaku, v ktorom prechádzajú Micheleho pracovné dni a kde sa veľký obraz života vytvára z malých fragmentov rôznych farieb a arómy kávy.

The Coffee Man (2016)

TMDB

Existuje niekoľko filmov o baristoch, ale tento sa radí medzi najobľúbenejšie po celom svete. Dokument sa pozrel na život víťaza Majstrovstiev sveta baristov z roku 2015 Sasa Sesticovi a jeho náročnej ceste za prvenstvom.

Sestic emigroval z Bosny do Austrálie v roku 1997 a hral za austrálsky olympijský hádzanársky tím na olympijských hrách v Sydney v roku 2000. Po ukončení športovej kariéry Sestic obrátil svoju pozornosť na výrobu kávy. Jeho prvým krokom v kávovom priemysle bolo praženie kávy v garáži priateľa.

Natáčanie prebiehalo v Etiópii, Hondurase, Kolumbii, Seattli, Melbourne a Canberre. Film vás núti myslieť si, že za všetkými pocitmi chuti kávy v šálke je rozsiahla práca a vášeň ľudí, ktorí s ňou spojili svoj život.

A Film About Coffee (2014)

top filmy o káve
TMDB

Takto by v reálnom svete vyzeralo vyznanie lásky ku káve. V tomto dokumente budete cestovať po celom svete, od fariem v Hondurase a Rwande až po kaviarne v Tokiu, San Franciscu a New Yorku. Očami farmárov a baristov vidíte všetky procesy, technológie, staré a nové tradície, ktoré sa spájajú a vytvárajú tu najlepšiu kávu svetovej úrovne.

70 hodín natáčania, 25 miest a 34 rozhovorov – to všetko dohromady v krásnom, inšpiratívnom a vzdelávacom príbehu o výberovej káve. Až pri tomto dokumente pochopíte rozdiel medzi cenou šálky kávy za 99 centov a 4,99 dolára.

Čierne zlato (2006)

top filmy o káve
CSFD

Nie je všetko zlato, čo sa blyští. Zoznam najlepších filmov pre milovníkov kávy uzatvára obrátená strana mince – temná stránka tohto obľúbeného nápoja. Ľudia pijú viac ako dve miliardy šálok kávy denne, ale mnohí pestovatelia kávových zŕn potrebujú každodennú pomoc a musia drieť do posledných síl, aby si zarobili na živobytie.

Režisér filmu rozpráva príbeh podnikateľa Tadesse Meskelasa, ktorý sa snaží zabezpečiť spravodlivé ceny pre 70 000 etiópskych pestovateľov kávy. Všetky otázky nastolené vo filme sú stále relevantné v rôznych krajinách produkujúcich kávu. Dokumentárna štúdia globálneho kávového priemyslu vás prinúti pozrieť sa na obvyklú šálku espressa či iného kávového nápoja iným spôsobom.

Dúfame, že sa vám tento zoznam 8 najlepších filmov pre milovníkov kávy páčil a našli ste v ňom filmy, o ktorých ste nikdy predtým nepočuli. O tom to celé je – experimentovať a spoznávať nové filmy, rovnako ako spoznávate nové nezabudnuteľné chute zo sveta kávy. Je len na vás, ktorú kávu si vyberiete.

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -