AKTUÁLNE: Nový iPhone SE je tu. Na toto sme všetci čakali!

Nenechajte si ujsť

Dominik Boskovič
Dominik Boskovičhttp://www.rewind.sk
Niet lepšieho úniku ako na chvíľku vstúpiť do sveta kinematografie. Jednoducho si oddýchnete, prídete na nové myšlienky a niekedy aj na nové nápady. Nádherný relax a oddych. Členom redakcie od: október 2015

Apple predstavil nový iPhone SE. Aká je jeho cena?

Apple po dlhom čakaní dal na žiadosti zákazníkov a predstavil nový iPhone SE. Pôvodný „lacný“ model, ktorý vychádzal z iPhonu 5S, sa pretvoril do tela iPhonu 8. Starší dizajn niektorých poteší, keďže je plný moderných vychytávok, ktoré nájdeme aj v najnovších a najdrahších smartfónoch.

Predstavenie hardvéru

Kalifornský technologický gigant po množstve uniknutých informácií svetu konečne oficiálne odhalil najnovší kúsok. Je stvorený na to, aby oslovil masy po vzore jeho predchodcu. Kde však výrobca spravil kompromisy?

Začnime úložiskom. V najlacnejšom modeli nájdete 64 GB úložiska, no okrem neho budú dostupné aj modeli so 128 GB či 256 GB úložiskom.

Predná strana vyzerá o niečo menej moderne, keďže 4,7-palcový displej nepokrýva celé telo smartfónu. IPS LCD Retina panel by však ponúkať dostatočné rozlíšenie, ako aj funkciu True Tone, ktorá automaticky upravuje farby podľa okolitých svetelných podmienok. Pravdepodobne tu Apple nebúral nové hranice, keďže podľa dostupných informácií ide o totožný displej s tým, ktorý sme mohli nájsť v iPhone 8.

Tých podobností s vyše 2 roky starým modelom je viac. Batéria by mala mať rovnakú výdrž (aj keď ešte nepoznáme jej presnú kapacitu), pričom na prednej strane nájdete povedomý Home Button s obľúbenou čítačkou odtlačkov prstov Touch ID.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ

Veľký rozdiel spravia „nový“ procesor a vylepšený fotoaparát.

Apple iphone se 2
Zdroj: cnet.com

A13 Bionic čip

Výkon bude novému smartfónu dodávať úžasný Apple A13 Bionic čip, ktorý sa nachádza aj v aktuálne najnovších a najdrahších iPhonoch 11, 11 Pro a 11 Max.

Keďže má nový iPhone SE menší displej s menším rozlíšením ako modernejšie modely, nápor na procesor by mal byť ešte menší a rýchlosťou načítavania aplikácií by sa lacný kúsok mal vyrovnať tým najvýkonnejším smartfónom na svete. To sú skvelé správy.

Veľkou výhodou tohto procesoru je aj efektivita využitia energie. Ak bude mať teda nový model rovnakú batériu ako iPhone 8, jej výdrž by mala byť ešte dlhšia.

Fotoaparát

Ďalším veľkým vylepšením je zadný fotoaparát. Áno, je rok 2020 a Apple predstavil mobil len s jedným senzorom. Ak sa však pozrieme na cenu, ktorú nájdete nižšie, je toto rozhodnutie celkom pochopiteľné.

Fotoaparát s rozlíšením 12 MP je vybavený optickou stabilizáciou obrazu a zvádne nakrúcanie 4K 60fps videa s „cinematic“ stabilizáciou. Režim portrétu funguje len na osoby (softvér rozpozná tváre), nakoľko chýba hĺbkový senzor. Čo by však chýbať nemalo sú skvelé softvérové funkcie zabudovanej foto-aplikácie Applu.

Predstavenie Apple iPhone 11 naživo
Zdroj: Apple

Ďalšie informácie, dostupnosť a cena

Funkcie dopĺňajú modernizované prvky antény, podpora Wi-Fi 6, Gigabit LTE, ktoré zaručí rýchlejší mobilný internet a podpora dual-SIM (jedna SIM je fyzická, druhá je eSIM).

Nový Apple iPhone SE nemá 3,5 mm jack na slúchadlá, ktorý výrobcovia smartfónov už nejaký ten piatok oficiálne pochovali. V krabičke však budú, samozrejme, pribalené slúchadla s Lightning Connectorom. Smartfón tiež podporuje bezdrôtové nabíjanie Qi a rýchle 18W nabíjanie cez kábel (ak máte dokúpený špeciálny adaptér, ten pribalený podporuje len 5W).

Rozmery tela mobilu činia 67,3 x 138,4 x 7,2 mm a váha je 148 gramov.

Rok 2020 by mal byť pre Apple skvelý. Predpovede hovoria, že vynovený iPhone SE sa bude predávať skvelo, za čo môže aj prívetivá cena. Zákazníci v USA si smartfón zakúpia už od 399 dolárov (64 GB), no dostupné budú aj varianty za 449 dolárov (128 GB) a 549 dolárov (256 GB). Na výber pritom bude z troch farebných prevedení: čierna, biela a červená.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ

Smartfón bude dostupný k zakúpeniu už 17. apríla, pričom prvé objednávky by mali byť expedované 24. apríla. Zatiaľ nie je známe, kedy a s akou cenou sa objaví v slovenských obchodoch.

Zdroj: Apple, cnet.com, appleinsider.com

Mohlo by sa ti páčiť

1 COMMENT

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -