Skeptická vedkyňa a džin alebo moderná rozprávka | Tritisíc rokov túžby RECENZIA

Nenechajte si ujsť

Erik Košťany
Erik Košťany
Moje meno je Erik (alebo Erino), mám 28, momentálne bývam v Bratislave. Kino navštevujem niekoľkokrát do mesiaca a čo nestihnem tam, doháňam na obrazovkách doma. Vlastním niekoľko konzol, rád si prečítam dobrú knihu či komiks, ale nevyhýbam sa ani pohybu po vonku (či už na nohách alebo bicykli)

Tritisíc rokov túžby RECENZIAGeorge Miller si medzi dvomi veľkolepými produkciami Mad Maxa rozhodol odskočiť a priniesť komornejší kúsok. Teda, do takej miery, ako vieme epické príbehy z minulosti vnímať komornejšie. Celé sa ale prepletajú s príbehom vedkyne zo súčasnosti. Ako dokáže takto nakombinovaná moderná rozprávka fungovať?

Tritisíc rokov túžby
Zdroj: mytvonline.io

Tritisíc rokov túžby RECENZIA

Príbeh nám predstavuje vedkyňu menom Alithea, ktorú si zahrala Tilda Swinton. Ku svetu pristupuje racionálne, čoraz častejšie sa však stretáva s mytologickými bytosťami. Hra osudu ju privedie k fľaške, v ktorej sa skrýva džin v podobe Idrisa Elbu. Tradične – ponúkne jej tri želania výmenou za svoju slobodu. Má to však háčik.

Hlavná postava je vzdelaná v literatúre a tak pozná príbehy, kde si džinovia pridajú zvrat. Bytosť jej tak rozpráva príbehy zo svojej minulosti, aby ju presvedčil o opaku. Rozbieha sa nám tak skvelý náhľad s potenciálom Tisíc a jednej noci, kde každý príbeh je lepší ako ten predošlý.

tritisíc rokov túžby
Zdroj: wall.alphacoders.com

Džinove príbehy, ktorých sa nevieme nabažiť

Pozrieme sa do dávnych časov Šalamúna a kráľovnej zo Sáby, zavedie nás aj do najväčšej slávy Osmanskej ríše. Sú naozaj veľkolepé, skvele prevedené a pútavé. Jediným problémom pre mňa bolo občasné prestrihnutie naspäť do hotelovej izby, ktoré pôsobilo rušivo.

Po príbehoch však nastáva zlom a aj skeptická vedkyňa vyslovuje želanie. To úplne zmení tón aj tematiku filmu, dostávame príbeh o stratených láskach. Príjemná konverzačka však stále funguje. Neviete sa ale ubrániť pocitu, že by ste sa radšej vrátili k príbehom, ktoré prestieral džin.

tritisíc rokov túžby
Zdroj: wall.alphacoders.com

Komornejšie rozprávanie o láske

Nie je vôbec chybou, že snímka išla svojím tempom a zvolila si pre svoju druhú polovicu odlišný štýl. Nebolo však zrejme potrebné sa až natoľko sústrediť na problémy súčasného sveta a sami sme prišli na spôsob, ako mohol film dopadnúť napínavejšie (a záhadnejšie). Síce nás hlavná postava ubezpečovala, že jej príbeh je rozhodne pravdivý, sami sme si však chceli nechať štipku pochybností.

Viac ako na príbeh samotný a myšlienky v snímke sa vieme sústrediť na vizuál. Na neho si predsa po Mad Maxovi robíme pri tomto tvorcovi veľké nároky. Našťastie nás ani v tomto nesklame. Či už ide o veľkolepé bitky, zoskupenie postáv s mytologickými tvormi vo vnútri paláca alebo ukázanie strastiplnej džinovej cesty.

tritisíc rokov túžby
Zdroj: wall.alphacoders.com

Audiovizuálom opäť tento tvorca nesklamal

Podobne je to samozrejme aj so soundtrackom. Na každú chvíľu vhodne zvolený a atmosféru dotvárajúci. Pri hudobnom čísle Šalamúna sa ním necháte úplne uniesť. Koniec koncov, toto však už sľuboval trailer. Ten je mimochodom značne zavádzajúci a dostávame iný film ako vykresľuje, je to však šikovným zámerom a má to dôvod, nie je to klamanie diváka.

Nejde teda o žiadny film, kde by jedna akčná scéna striedala druhú a Idris Elba (ktorý mimochodom ťahá väčšinu scén na svojich ramenách) rozprával nespočetné množstvo príbehov. Tu dostávame modernú rozprávku (už tak začína Alithino rozprávanie, ktoré si nás získa) so správnymi pointami. Motívmi sú ľudská chamtivosť, pochabosť a predovšetkým láska.

tritisíc rokov rúžby
Zdroj: wall.alphacoders.com

Tritisíc rokov túžby RECENZIA – Zrhnutie

Celé to zabalí do formy, ktorá dokáže diváka udržať pri plátne, ba dokonca ho k nemu miestami pritiahnuť. Stopáž zvolil veľmi vhodnú, pri jej natiahnutí mám pocit, že by začal príbeh sledujúcim unikať ako elektromagnetické čiastočky džina. George Miller opäť raz dokazuje, že pozná silu príbehu a preto si odnáša hodnotenie 7/10.

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -