História zo sveta League of Legends, ktorú sme potrebovali | Arcane RECENZIA

Nenechajte si ujsť

Erik Košťany
Erik Košťany
Moje meno je Erik (alebo Erino), mám 28, momentálne bývam v Bratislave. Kino navštevujem niekoľkokrát do mesiaca a čo nestihnem tam, doháňam na obrazovkách doma. Vlastním niekoľko konzol, rád si prečítam dobrú knihu či komiks, ale nevyhýbam sa ani pohybu po vonku (či už na nohách alebo bicykli)

Arcane RECENZIARiot Games sa spojili s Netflixom, aby nám priniesol animovaný seriál zo sveta League of Legends. Skalným fanúšikom aj novým divákom poskytuje náhľad do nového sveta a poskytuje nahliadnutie do minulosti postáv, ktoré z hry poznajú. Presvedčili nás Christian Linke a Alex Lee a poskytli kvalitný materiál? Je to tá história, ktorú si zaslúžime?

Arcane RECENZIA
Zdroj: Netflix / Riot Games

Arcane RECENZIA

Príbeh sa primárne sústreďuje na dve sestry, Powder a Violet. Okolo nich sa sústreďuje množstvo ďalších postáv. Snažia sa prebíjať si svoju cestu podsvetím, mestom Zaun. Po nevydarenej akcii príde k ich nutnému rozdeleniu, pričom jedna sa dostane pod „výchovu“ zákerného Silca, ktorý tu funguje ako hlavný záporák.

Druhá sestra sa po dlhšej ceste dostane do služieb mesta a rozhodne sa opäť s policajtkou Caitlyn Kiramman zostúpiť do podzemia. Po opätovných stretnutiach vidíme, ako sa zmenili a vidíme tak zrod dvoch notoricky známych postáv z hry – Jinx a Vi.

Arcane RECENZIA
Zdroj: Netflix / Riot Games

Rozdelenie na tri príbehové akty

Dej, ktorým nás seriál sprevádza, je mimoriadne svižný a kreatívny prerozprávaný. Tvorcovia ho veľmi šikovne rozdelili na tri akty po tri epizódy. Dostávame prvú trojicu s úplným detstvom postáv až po epické finále. Dávkujú nám to ale týždeň po týždni, aby zvýšili naše nadšenie a očakávania.

A tiež už tak neboli malé. Čakali sme ako zobrazia mesto Piltover a jeho dynamický život. Ja som si ho pôvodne predstavoval inak, po čase som si však uvedomil, že toto je ten pravý Piltover a takto má vyzerať. Ukázali nám jednoduchých ľudí, vymáhačov zákona, až po najvyššie postavených – koncil. V ňom sme našli aj dobre známych šampiónov z hier ako Heimerdinger či Jayce.

Arcane RECENZIA
Zdroj: Netflix / Riot Games

Pri šampiónoch išli na kvalitu, nie kvantitu

Celkovo ich nebolo v seriáli predstavených veľa, ale na to, aby sa každému venovali dostatočne, to stačilo. Niektoré ukazovali pomerne skryto (ale tak trvalo mi chvíľu si aj uvedomiť, že Viktor je TÝM Viktorom), niektoré priamo.

Keď už spomínam Viktora a Jayca, nešlo by nespomenúť Hextech. Príbeh neho samotného a jeho tvorcov sa tu postupne rozvíja až kým sa neukáže v plnej paráde. Jednoducho nebudeme sklamaní (jasné, že uvidíme aj kladivo a brány).

Arcane RECENZIA
Zdroj: Netflix / Riot Games

Podsvetie plné nelegálnych podnikov a grázlov

Zobrazenie prostredia samozrejme neubralo nič ani Zaunu. Ako vidíte steampunkové až art deco (jednoducho urbanistickú utópiu) hore, tu vidíme poriadne podsvetie. Kanály, nelegálne podniky a zápasy, všetko, čo k tomu patrí.

Neviem ani predstaviť, že by seriál mohol dostať inú ako animovanú podobu. V takomto štýle všetko skvele fungovalo a dostať sme mohli akýkoľvek záber si tvorcovia zmysleli. A miestami sa poriadne vybláznili.

Arcane RECENZIA
Zdroj: Netflix / Riot Games

Jedinečné štýly animácie

Fantázii sa medze nekladú a preto sa nemusia predsa držať iba jedného štýlu. Ak chceme zobraziť vnútorný boj postavy v jej hlave, ukáže sa to v animácii. Ak má mať vedúca osobnosť undergroundových pouličných bojovníkov duel s jednou z postáv, odrazí sa to aj na štýle (a bojujúci Ekko v graffiti štýle alebo na pomalých kresbách je pastva pre oči).

Hudbu by sa tiež dalo ospevovať. Titulnú skladbu pripravili Imagine Dragons (ktorých tak v seriáli uvidíme tiež), pre ktorých to tiež nebola prvá spolupráca so svetom League of Legends. Enemy je dynamické a bude vám hrať v hlavne. Ale aj ostatné piesne sú šikovne vybrané a vždy skvele dotvoria atmosféru.

Vi
Zdroj: Netflix / Riot Games

Detaily aj pre skalných fanúšikov

Pre fanúšikov hier sa nezabúdalo ani na detaily. Poznáte predsa ako vaše postavy vyzerajú, tak to chcete so všetkým. Takto si môžeme pozrieť ako prišla Vi nielen k svojim pästiam, ale aj obleku a poviete si aj „Aaa, tak pre TOTO má Jinx fialové oči,“. Jednoducho sústredenie na maličkosti ako má byť.

Arcane je fantastický a kvalitný príbeh, ktorý ukáže viac z minulosti postáv, ktoré máte radi a ich cestu k tomu, čím sú. To všetko podfarbené kvalitnou hudbou a vizuálmi, na ktoré sa budete chcieť pozerať znovu a znovu. Či ukazujú mesto alebo súboj, všetko má svoj jedinečný štýl a prevedenie.

Jinx
Zdroj: Netflix / Riot Games

Arcane RECENZIA – Zhrnutie

Ak by ste čakali čistú akciu, pozrite sa inde. Je jej tam určite dostatok a tak vám 40 minút epizódy utečie ako nič. Okrem toho má však seriál aj plno iných rovín. Je kreatívny, je emotívnym, je dynamickým aj spomalí kde treba. A takto si ho užijú fanúšikovia hier aj tí, čo nikdy League of Legends nezapli. Navyše si ho užijú priaznivci animácie aj tí, čo bežne tomuto štýlu neholdujú.

Jednoducho skvelý seriál, ktorý má čo povedať každému. Osobne by som si dokonca dovoliť tvrdiť, že na Netflixe ide o prekvapenie roka. Deväť epizód vám zrazu po vydaní celej série príde ako nič a vy sedíte po konci s nesmiernou túžbou vidieť viac. A tak nemôžem inak ako udeliť mu 10/10.

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -