Dvojitá dávka Jokera a ešte niečo navyše | Batman: Brutálny vtip a ďalšie príbehy RECENZIA

Nenechajte si ujsť

Erik Košťany
Erik Košťany
Moje meno je Erik (alebo Erino), mám 28, momentálne bývam v Bratislave. Kino navštevujem niekoľkokrát do mesiaca a čo nestihnem tam, doháňam na obrazovkách doma. Vlastním niekoľko konzol, rád si prečítam dobrú knihu či komiks, ale nevyhýbam sa ani pohybu po vonku (či už na nohách alebo bicykli)

Batman: Brutálny vtip RECENZIA – To, že do našej krajiny prichádza kultový komiks Killing Joke a navyše ešte aj v preklade, okamžite upriamilo moju pozornosť. Lenže kniha Batman: Brutálny vtip a ďalšie príbehy nie je len tým – poskytuje aj ďalší príbeh s princom zločinu Gothamu a pridá aj jeden úplne iný kúsok. Aké je mať tieto príbehy pohromade, navyše v rodnom jazyku?

brutálny vtip
Zdroj: nekonecno.sk

Batman: Brutálny vtip a ďalšie príbehy RECENZIA

Prvým príbehom, ktorý zbierka ponúka, je Muž, ktorý sa smeje z roku 2005. Ide o nesmierne zaujímavý kúsok, pretože sa opätovne pozerá na Jokerov pôvod tak, ako to bolo určené v 40. rokoch. Prichádza do Gothamu, aby ho terorizoval ešte ako neznámy muž s bielou tvárou a zelenými vlasmi.

Takže sa pozeráme nielen na narastajúce napätie, keď určuje kto a kedy zomrie (navyše vplyvom toxínu, ktorý necháva obete s hrozivým úškľabkom), ale ja na prvý stret s netopierým mužom. Čitateľom už je v podstate známy výsledok, aj napriek tomu vás však postupné odhaľovanie príbehu udrží prilepeného na každom jednom paneli.

batman brutálny vtip
Zdroj: slovart.com

Muž, ktorý sa smeje

Druhým je samotný Brutálny vtip, ktorý je dnes už medzi DC fanúšikmi absolútnou legendou. Prvý raz prišiel už v roku 1988, odvtedy si prešiel viacerými grafickými úpravami. Jednu z nich priniesol aj výtvarník Tim Sale (inak aj hlavný kreslič Dlhého Halloweenu) v roku 2006. Zomrel v roku 2022 na zlyhanie obličiek a práve (aj) na jeho počesť prišlo ďalšie vydanie.

Tieto fakty tiež viem vďaka zbierke. Okrem jednotlivých komiksov prináša aj príbehy samotných autorov, ktorí sa na ňom podieľali. Veľmi netradičným, zato však novátorským a sviežim prvkom je aj to, že predhovory a komentáre nepíšu scenáristi Alan Moore a Ed Brubaker, ale výtvarníci (aj Brian Bollard).

Batman vtip
Zdroj: slovart.com

Stačí na zbláznenie jeden zlý deň?

Späť však k Brutálnemu vtipu. Ide o príbeh, ktorý sa nerozprestiera na veľkom počte strán, za ne však poskytne maximálny obsah. Joker utiekol z Arkhamu a kúpou zábavného parku chystá svoj najväčší (a jednoznačne aj najviac hrozivý) „trik“. Únosom komisára Gordona sa snaží dokázať ako málo stačí na to, aby sa človek zbláznil.

Koniec, v ktorom hovorením vtipu (odtiaľ názov) rozosmeje aj samotného temného rytiera, zostáva momentom, ktorý pretrvá. Otvorený záver nie je tradičným prvkom v týchto komiksoch a tak poskytuje neodškriepiteľnú jedinečnosť. A samozrejme, musím vyzdvihnúť grafický štýl. Ubraním farieb na niektorých veciach dodávajú pochmúrnosti a čiernobiela použitá v spomienkach, iba s pridaním vybraných farieb, ukazuje nielen temnotu, ale aj chaos v Jokerovej hlave.

batman brutálny vtip
Zdroj: wallpapersafari.com

Brutálny vtip RECENZIA – Menej preberaný Jokerov pôvod

Hovoriac o minulosti – ja osobne som rád, že sa tento kúsok pozerá aj na jeden z menej skúmaných Jokerových pôvodov a to Red Hood. Zároveň sa tak oba komiksy zozbierané v knihe vynikajúco dopĺňajú. Čítal som ich už predtým samostatne a tento prvok som si uvedomil po prvý raz.

Tretím je krátky príbeh Nevinný chlapík, ktorý prvý raz prichádza aj vo farebnom prevedení (o spracovaní sa viac dočítate v knihe). Nie je ani tak samotným príbehom Batmana, ako skôr mladého chlap(c)a, ktorý sa zamýšľa nad morálnosťou činov. Dokáže byť niekto skutočne nevinný až po tom, čo spácha niečo naozaj, naozaj zlé? Iba po pár stranách zostane s touto otázkou v hlave ešte nejaký čas.

batman nevinny chlapik
Zdroj: nekonecno.sk

Nevinný chlapík

Komiks do rúk brávam aj ako akúsi formu umeleckého diela. Sú momenty, kedy sa dokážem pozastaviť nad stránkou na niekoľko minút a obdivovať štýl. Tu som prestal počítať, koľkokrát sa mi to stalo. Nové prevedenie naozaj stojí za to. Navyše, podnietilo ma to aj k prvku, ktorý nerobím obvykle. Môj obdiv patril aj samotnej obálke. Po tom, ako dáte dole plastový prebal (ktorý je však sám o sebe pekný), nachádzate jednoduché zelené prevedenie so striebornou žolíkovou kartou. Lahôdka.

Nakoľko som komiksy predtým čítal v origináli, samozrejme som sa musel pozastaviť aj nad prekladom. Väčšinou je šikovne spravený a čítanie v slovenčine ide prirodzenejšie (vyznievajú lepšie vtipy a citoslovcia sú na nezaplatenie), našiel som tam zopár prvkov, ktoré mi prekážali. Zdá sa mi, že prekladatelia stále nevedia poriadne vystihnúť jednoduchý robotnícky žargón či vkladajú Jokerovi do úst slová, ktoré ho nerobia tak desivým.

Batman smeje
Zdroj: nekonecno.sk

2x princ zločinu… a niečo navyše

Sú to však prvky, ktoré si na prvé prečítanie zrejme ani nevšimnete. Do rúk tak dostávate úžasne graficky spracované dielo, ktoré kombinuje dva, dnes už, kultové príbehy s Jokerom. Okrem toho, že ich dostanete pekne pohromade tu máme aj jeden krátky, až bájku pripomínajúci kúsok navyše.

Povinnosť pre každého čitateľa DC komiksov? Rozhodne. Ale čo je ešte lepšie, zároveň aj príbeh samotných autorov a ich vnímania. Jednoducho ide o kúsok, ktorý chcete mať doma na poličke a pravidelne sa k nemu vracať. Do mojej zbierky určite poputuje, ak si chcete rozšíriť aj tú vašu, túto možnosť máte vďaka obchodu nekonecno.sk.

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -