Je Seth Rogen lepší východoeurópsky emigrant alebo mileniál? | An American Pickle RECENZIA

Nenechajte si ujsť

Erik Košťany
Erik Košťany
Moje meno je Erik (alebo Erino), mám 28, momentálne bývam v Bratislave. Kino navštevujem niekoľkokrát do mesiaca a čo nestihnem tam, doháňam na obrazovkách doma. Vlastním niekoľko konzol, rád si prečítam dobrú knihu či komiks, ale nevyhýbam sa ani pohybu po vonku (či už na nohách alebo bicykli)

Najčítanejšie za 7 dní

An American Pickle RECENZIA

An American Pickle RECENZIA – Ako to vyzerá, keď sa Seth Rogen zhostí dvoch úloh v jednom filme? Ten bol inšpirovaný krátkou poviedkou Simona Richa, ktorá bola publikovaná v časopise New York Times. Logicky sa teda postaral aj o scenár. Film režíroval Brandon Trost, ktorý stál napríklad aj za snímkou Disaster Artist (ale tú pripravil spolu s Davom Francom, teraz ide o jeho prvý čisto sólový projekt). Inak sa tam dá cítiť aj Roganov rukopis, o čom svedčí aj bláznivá premisa.

seth rogen v dvojroli
Zdroj: movieweb.com

Tá je na prvý pohľad veľmi jednoduchá, ale aj to je pekné na tomto filme – nič zbytočne nekomplikuje. Začíname v roku 1919, keď východoeurópsky Žid Herschel Greenbaum emigruje do USA zo svojou manželkou. Aby ich uživil, tak sa zamestná v konzervárni na uhorky. Nešťastnou náhodou spadne do nádoby s nakladačkami a kvôli zatvoreniu továrne sa prebúdza až o sto rokov.

Vojde teda do súčasného sveta, ktorý je pre neho absolútne nový a nepredvídateľný. Stane sa na krátko senzáciou (aj vedeckou, predsa len ide o neuveriteľný príbeh). Zistí, že jediným jeho žijúcim potomkom je Ben. Ten sa snaží uchytiť ako programátor a navrhnúť svoju vlastnú aplikáciu Beep Bop (veď predsa všetky appky majú teraz bláznivé mená).

Do deja nás vtiahne hneď

Film nás zbytočne od začiatku nenaťahuje. Úvodná sekvencia trvá niekoľko minúť a je príjemne vybudovaná, hneď vás vtiahne do deja. Neukazuje nám ani zbytočné vysvetľovania, ani príliš času nezaberá prebratie Herschela až po jeho odovzdanie vedcom. A to je dobre, veď aj načo. Takto si môže snímka udržať kratšiu stopáž do hodiny a 20 minúť, čo je pre ňu akurát. Ak by bola dlhšia, tak začne opakovať sama seba a nudiť vás.

seth rogan herschel
Zdroj: indiewire.com

Ak je v hlavnej roli Seth Rogen, tak by ste čakali čistokrvnú, odľahčenú komédiu. Samozrejme, vtipy tu sú a fungujú veľmi dobre, ale nie sú také, na aké sme u neho zvyknutí. Naopak sú ale nevtieravé, milé a aj keď nás nerozrehocú na celú miestnosť, dodajú nám príjemný úsmev. Ale film je aj drámou, keď sa musí človek z minulosti vyrovnať so stratou a naučiť sa žiť s prítomnosťou – ako obrazne, tak aj doslovne.

Rozdiely medzi dvomi stvárneniami postavami vidíme samozrejme okamžite. Ale treba povedať, že nie sú spôsobené iba storočným časovým rozostupom. Samozrejme, že Herschelove názory nezostarli dobre a dostane sa kvôli nim do nemalých problémom. No odlišnosti môžu stáť aj na niečom úplne inom. A prekvapivo sa môže ukázať, že v minulosti žije ten nesprávny Greenbaum

an american pickle
Zdroj: vulture.com

Ktorú postavu stvárnil herec lepšie?

Rogen stvárňuje postavu z východnej Európy naozaj skvele. Prízvuk veľmi vystihol a aj stereotypné charakterové črty sme mu hltali. Človek by si až ozaj povedal, že sa pozerá na niekoho z mesta Šlupsk v Poľku prenasledovaného kozákmi. Mileniála mu už veríme pomenej, vyzerá na neho predsa len akosi staro. Ale aj napriek tomu dokázal vystihnúť niektoré jeho prvky. Čo začne totiž robiť súčasný mladý človek, keď nevie, ako sa zachovať v trápnom tichu? Začne si pozerať zoznam top 10.

Celkovo sa dramédia dobre triafa do niektorých prvkov z našej doby. Narážky na sociálne siete sú na prvý pohľad nevinné, ale práve pri nich dokážete vyprsknúť od smiechu. A nie sú samozrejme jediné, nájde sa tu toho dosť. Rovnosť za každú cenu, korektnosť názorov, opatrnosť pri tom čo hovoríte. Ale ich úplne pretočenie práve príjemne pobaví. A samozrejme tu príde aj na očakávané stretnutie s hipstermi, ale aj s touto tematikou sa dokážu pekne pohrať.

an american pickle hipsteri
Zdroj: wired.com

Vidíme tu aj veci, ktoré sa nám zdajú samozrejmé a človeka z minulosti by mohli ohúriť. Dokážeme si vyrábať vlastnú sódu a vlastniť nábytok? Skvelé! A prepletenie s dobou minulou sa ukazuje aj v maličkostiach. Napríklad reklama na vodku môže spôsobiť absolútne zanietenie voči niekdajšiemu nepriateľovi a poskytnúť potrebnú motiváciu. Dokáže však niečo z oboch svetov zjednotiť rodinu?

An American Pickle RECENZIA – Zhrnutie

Film pracuje s jednoduchou premisou a rozpracuje ju do príjemného deja. Ten ale začína byť pomerne repetitívny so vzorcom – niečo sa podarí, následne sa to pokašle, aby z toho mohlo vzísť niečo lepšie, čo sa zase pokazí. Ku koncu sa nám dostáva ešte jedno zauzlenie, ale snímka končí našťastie skôr, ako by sa mala stať príliš fádnou a nudnou.

an american pickle
Zdroj: irishnews.com

Ak čakáte klasickú rogenovku, tak hľadajte inde. Aj napriek šialenému dejovému nápadu dostávame milý, kreatívny príbeh, ktorý v sebe spája komédiu so zameraním sa na dramatické prvky. Ukazuje, ako zložité by to mal emigrant v čase svojho príchodu aj v súčasnej dobe. Zobrazuje aj, aké je ťažké sa vyrovnať so stratou, ale aj so svojou minulosťou. A to vo viacerých smeroch. Určite nie je nejak prepracovaným dielom, ale zaujme, poteší, zahreje pri srdci a pritom aj pobaví. 6/10.

Mohlo by sa ti páčiť

Pridaj komentár

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -