Tento film mi zlomil srdce. Druhýkrát ho však vidieť nechcem (Iron Claw RECENZIA)

Nenechajte si ujsť

Adam Martiš
Adam Martiš
Mám 24 rokov, vyštudoval som mediálnu komunikáciu a som milovníkom filmov, seriálov, hier a popkultúrneho obsahu. Zaujímam sa aj o technológie, hudbu, módu či šport – celkový rozhľad je u mňa na prvom mieste.

Najčítanejšie za 7 dní

Iron Claw RECENZIA

Filmy produkčnej spoločnosti A24 sú v slovenských kinách malými Vianocami. Iron Claw zbieral vysoké hodnotenia od kritikov i divákov už v roku 2023, preto sme napäto očakávali vydanie v lokálnej distribúcii. Tuzemskí diváci sa premiéry dočkajú 7. marca a potrebujem prízvukovať, že návšteva kina je povinnou jazdou nielen pre fanúšikov komorného filmu. Dráma drancuje emóciami natoľko, že ju nechcem vidieť druhý raz – dokým nevstrebem obrovskú tragédiu, ktorá je v skutočnosti ešte smutnejšia.

Tretia celovečerná snímka režiséra-scenáristu Seana Durkina opäť raz potvrdila, že filmár dokáže nakrútiť horor bez elementu strašenia. Jeho doposiaľ posledný film Klietka (v origináli The Nest) dokázal, že skutočný život môže byť rovnako strašný ako horor. Pre wrestlerskú drámu Iron Claw si v rovnakom duchu vybral skutočný príbeh rodiny Von Erichovcov. Prenasleduje ich kliatba opradená nešťastím, avšak nadprirodzené elementy by ste tu hľadali len márne.

Film Iron Claw
Iron Claw RECENZIA; Zdroj: tmdb.org

Kliatba rodiny Von Erichovcov

Príbeh je založený na skutočných udalostiach bratov Von Erichovcov, ktorí sa začiatkom 80. rokov zapísali do histórie v silne konkurenčnom svete profesionálneho wrestlingu. Do filmu sme vrhnutí čiernobielou scénou, sledujúc otca rodiny Fritza Von Ericha (Holt McCallany) počas zápasu v ringu. Titulu svetového šampióna v ťažkej váhe ale nikdy nedokázal dosiahnuť, preto sa rozhodol plniť si svoj sen prostredníctvom štyroch synov. Bol jasne rozhodnutý, že jeden z nich prinesie titulný opasok domov.

„Otec sa nás snažil chrániť zápasením. Povedal, že keď budeme najtvrdší, najsilnejší, nikdy by nám nič nemohlo ublížiť. Veril som mu. Všetci sme mu verili,“ znejú slová najstaršieho zo synov. Naopak, matka svoje deti chránila prostredníctvom silnej viery k Bohu. Na ranči v Texase tak tvrdou drinou vyrastali štyria bratia, ktorých vzájomná láska k rodine bola všetkým, čo kedy potrebovali. Zatiaľ čo wrestling bol pre otca životom, bratia ho vnímali ako možnosť tráviť čas jeden s druhým.

Skutočnou kliatbou rodiny Von Erichovcov bol ich otec, ktorý neoblomne a prísne viedol deti k titulnému zápasu. Dokonca mal presné poradie v obľúbenosti svojich synov, ktoré sa mohlo zo dňa na deň meniť podľa zásluh. Iron Claw týmto spôsobom divákom predostiera problém toxickej maskulinity. Ten vychádza z vyrastania v prostredí, v ktorom pokiaľ nie si najlepším, tak nie si nikým. „Chlapi neplačú,“ tvrdil otec synom počas príšerných tragédií, ktorými si rodina prechádzala.

Film Iron Claw
Zdroj: tmdb.org

Životný výkon Zaca Efrona

Iron Claw umne mixuje rodinnú drámu so športovým elementom prostredníctvom brilantne nakrútených scén z ringu. Na rozdiel od Rockyho či jeho vedľajšej série Creed však servíruje húsenkovú dráhu emócií, ktorá smeruje voľným pádom dolu. Von Erichovci obrazne lámu kosti v ringu, zatiaľ čo divákom lámu srdcia. Tragický príbeh neustále naberá na tempe, nezvoľňuje, o to viac, keď si divák uvedomí, že sa skutočne odohral. Sean Durkin si na plecia vzal nepochybne ťažké sústo, ktoré skvele preniesol na filmové plátna.

V čase písania recenzie nás o necelý týždeň čaká Udeľovanie Cien Akadémie a je priam nepochopiteľné, ako nemohol byť Iron Claw uznaný jedinou oscarovou nomináciou. Či už v technickej kategórii skrz precíznu kameru s filmovým zrnom, alebo vďaka životnému výkonu Zaca Efrona. Z tínedžerskej hviezdy Disney a sex symbolu Pobrežnej hliadky sa stal talentovaný dramatický herec. Práve na jeho hlavnej úlohe Kevina Von Ericha stála väčšina filmu, ale skvelý výkon predviedli všetci – najmä Jeremy Allen White (Medveď) ako brat Kerry.

Film Iron Claw
Zdroj: tmdb.org

Iron Claw RECENZIA – zhrnutie

Reakcie zo zahraničia neklamali a Iron Claw skutočne je jedným z najlepších filmov roka 2023. Rozbeh má trochu pomalší, no od prvej tragédie neskončí s emočným drancovaním až do poslednej, nádhernej scény. Po jeho konci ostanete zdrvení, preto sa môže jednať o film na jedno pozretie. Herecky je film zvládnutý na jednotku, no Zac Efron ukradol šou všetkým naokolo. O týždeň na Oscaroch bude chýbať a je veľká škoda, že ho Akadémia úplne vynechala. U nás si odnáša hodnotenie 8,5/10 a do riadkov nižšie sa odporúčam vrátiť až po jeho pozretí.

Na „kliatbu“ Von Erichovcov v skutočnosti zomrelo päť bratov, vo filme sa vôbec neobjavil najmladší Chris Von Erich. Tiež zápasil, ale kvôli astme a krehkým kostiam to nedotiahol tak ďaleko, ako jeho bratia. Mal iba 21 rokov, keď spáchal samovraždu. Režisér Sean Durkin uviedol, že „by to bolo repetitívne a bola by to ďalšia tragédia, ktorú už by ten film nevydržal,“. Zdroj

Mohlo by sa ti páčiť

2 COMMENTS

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -