Pomôže nám životopisná dráma pochopiť nespútanú rivalitu dvoch najväčších legiend tenisu? | Borg/McEnroe RECENZIA

Nenechajte si ujsť

Andrej Cvik
Andrej Cvik
Mám 23 rokov a moje 4 najobľúbenejšie veci na svete sú káva a moje dve mačky. A tá štvrtá je tajná.

Najčítanejšie za 7 dní

Nadšencov športu dodnes uvidíte fascinovaných z príbehu rivality, ktorý nemá obdoby. Navonok vyrovnaný Björn Borg a výbušný John McEnroe spolu v skutočnosti bojovali o víťazstvo na Wimbledone v roku 1980. Na papieri šlo o stretnutie dokonalých protikladov. Nový film však teraz ukazuje iné, nie často zverejňované stránky príbehu. Životopisná dráma argumentuje, že títo dvaja muži toho mali omnoho viac spoločného, ako by si niekto v tej dobe pomyslel. Podarilo sa teda snímke vyobraziť na plátne legendárny zápas a to, čo sa dialo pod povrchom najznámejších hráčov?

Zdroj: timeout.com

Borg/McEnroe recenzia

Film Borg/McEnroe rozpráva príbeh dvoch z najväčších rivalov športu všetkých čias, medzi duševne vyrovnaným perfekcionistom zo Švédska menom Björn Borg (Sverrir Gudnason) a výbušným i kontroverzným nováčikom z Ameriky, John McEnroe (Shia LaBeouf). Ako obraňujúci šampión, Borg súťaží o jeho piaty Wimbledonský titul, ktorý mu mladý hráč chce ukradnúť. Ide taktiež, ako budú mnohí vedieť, o príbeh počiatku jedného z najlepších priateľstiev v tenise.

Nehľadiac na príbeh, životopisná dráma režiséra Janusa Metza je štýlovým športovým filmom, ktorý väčšinu času trávi mimo kurtu a s presnosťou radšej skúma myšlienky hlavných postáv. Všetky scény nás od začiatku do konca pripravujú, navádzajú na záverečné utkanie medzi rivalmi, v ktorom konečne uvidíme, ako sa protiklady vedia vyrovnať. V tomto prípade pôjde o majstrovsky natočenú, 20-minútovú tenisovú „montáž,“ ktorá málokedy dobre nakrúteným športom dodá nádych napätia. No aj napriek tomu, či už výsledok utkania poznáte alebo nie, pôsobí vyvrcholenie akosi nedostatočne uspokojivo. Z hľadiska deja na tom totižto akosi ani nezáleží.

Zdroj: theartsdesk.com

V skutočnosti sú v stávke pre súťažiacich na Wimbledone potencionálne hromady peňazí a celosvetová sláva. No režisér sa k najprestížnejšiemu šampionátu tenisu postavil z osobnej stránky. Vyvoláva tak pocit, že postavy chcú výhru získať len vďaka hrdosti. Ako je vo filme mnohokrát ukázané, obaja hráči chcú byť najlepší na svete – no zároveň si veľmi dobre uvedomujú, že tento titul im nemôže obom patriť naraz.

Zlé rozhodnutia

Na negatívnu stránku filmu nadviažem z predstavenia hlavného hereckého obsadenia. V úlohe nováčika McEnroea a objavil dobre známy herec Shia LaBeouf, ktorý sa ukázal najpôsobivejšie za celú svoju kariéru. Rola vládnúceho šampióna zasa patrí Švédovi, ktorého mimo domácej kinematografie pozná len málokto – samotného Borga si zahral Sverrir Gudnason, ktorý so svojimi dlhými vlasmi a severskou tvárou až neskutočne pripomína ozajstného tenistu.

Zdroj: americanfilmfestival.pl

Navonok sa zdajú byť skvelo zahraní Borg a McEnroe ako úplné protiklady. Najmä práve preto ma tento film zaujal – vravel som si, že nápad natočiť životopisnú drámu, ktorá skúma život vedúci k tenisovému utkaniu desaťročia zo strany oboch hráčov je úžasný. Predsa len, McEnroe a Borg sú tak rozdielni, ako len dvaja ľudia byť môžu. Po chvíli sledovania som si však uvedomil, že moje očakávania, respektíve predstavy, sa nenaplnili.

Borg/McEnroe žiaľ nepredstavuje jedinečný príbeh, ktorý by dvoch rivalov predstavil ako navzájom rešpektovateľné postavy. Miesto toho dej pôsobí podobne, ako samotnú rivalitu brala spoločnosť v osemdesiatych rokov. Borg jednoducho predstavuje hlavného hrdinu a bez pochyby hlavnú postavu, z ktorej strany pozorujeme dej. Úžasne zahraný McEnroe preto nepôsobí tak ľudsky, ako som dúfal, že bude. Miesto toho si filmári povymýšľali zopár krátkych scén so špecifickými udalosťami, ktoré ho vymaľovali ako zlého človeka. S temperamentným Američanom sme sa taktiež ani nestihli spoznať tak dobre, ako s pokojným Švédom, čo je veľká škoda.

Zdroj: cinecure.be

Vzťah

Čo sa snímke vyobraziť podarilo, je jej nahlavnejšia časť – a to samotný vzťah medzi hlavnými postavami. Scény nám neustále pripomínajú, ako veľmi sa Borg a McEnroe zaujímajú jeden o toho druhého. No a čím viac nám film z ich správania predstaví, tým viac ich začneme chápať ako variáciu toho istého človeka. No a to, ako sa jeden na druhého naozaj podobajú, sa konečne skvelým spôsobom ukáže vo finálnom zápase Wimbledonu.

Z druhej strany sú nám však tieto scény podané tak, ako by šlo o sľubný začiatok filmovej milostnej aféry – tak, ako sa pri hre navzájom pozorujú v televízii, aj pri stretnutí na verejnosti medzi nimi vládne isté napätie, hlavne keď McEnroe so záujmom hľadí na svojho budúceho kamaráta na druhom konci stola. Najlepšie však do myslí týchto velikánov nahliadneme pomocou scén, ktoré nám predstavujú, ako sa obaja pripravujú na očakávané utkanie. Kdežto McEnroe zamieri do klubu a opije sa spolu s kamarátmi a náhodnými dievčatami, Borgov rituál je založený na šialenej rutine, kedy so svojim trenérom Bergelinom (Stellan Skarsgård) otestuje a skontroluje 50 tenisových rakiet. Z oboch strán tak ide o prehnané činy, ktoré opäť zdôrazňujú ich vzájomnú dualitu.

Zdroj: comingsoon.it

Niet pochýb, že previesť všetky tieto útržky udalostí, ktoré rozprávajú o vnútornej motivácii i strachu z prehry v jeden celok je nesmierne náročné. Režisér to však vďaka mixu čistej energie a talentu hereckého obsadenia dokázal, a spolu so scenáristom Ronniem Sandahlom priniesol kreativitu a kvalitu v jednom.

Zhrnutie

Životopisná dráma Borg/McEnroe je ambicióznym počinom, ktorý rozpráva príbeh legendárnej športovej rivality. Vnútorné myslenie, ktoré stojí za veľkým úspechom i upadajúcou reputáciou je pomocou mnohých scén vyobrazené úžasne. Nanešťastie však ostal nevyužitý potenciál zo strany príbehu, ktorý mohol výbušného tenistu ukázať sympatickejšie, aby sa ešte viac umocnilo už tak veľmi prítomné napätie. V celku však ide vďaka skvelému strihu, vizuálnemu štýlu, perfektnej práci s kamerou a napínavej hudbe o pôsobivý zážitok. Z mnohých dôvodov dostáva snímka Borg/McEnroe hodnotenie 7,5/10.

Mohlo by sa ti páčiť

1 COMMENT

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -
Aj s nevyužitým potenciálom ide o skvelú životopisnú drámu, ktorá sa môže chváliť fenomenálnym hereckým a filmárskym umením, ktoré zaručujú reálne napätiePomôže nám životopisná dráma pochopiť nespútanú rivalitu dvoch najväčších legiend tenisu? | Borg/McEnroe RECENZIA