Slovenská delegácia uviedla na Festivale v Cannes študentský film Chlieb náš každodenný

Nenechajte si ujsť

Erik Košťany
Erik Košťany
Moje meno je Erik (alebo Erino), mám 28, momentálne bývam v Bratislave. Kino navštevujem niekoľkokrát do mesiaca a čo nestihnem tam, doháňam na obrazovkách doma. Vlastním niekoľko konzol, rád si prečítam dobrú knihu či komiks, ale nevyhýbam sa ani pohybu po vonku (či už na nohách alebo bicykli)

V Cannes bol uvedený film Chlieb náš každodenný

Na Francúzskej riviére sa v prímorskom meste Cannes v týchto dňoch stretajú filmári a filmárky z celého sveta, aby predstavili svoje nové filmy prvému publiku. Festival v Cannes patrí medzi najprestížnejšie filmové podujatia a dostať sa do jeho programu je pre každú snímku obrovskou poctou. V Cannes sa to podarilo slovenskému krátkometrážnemu filmu Chlieb náš každodenný.

Festival ho zaradil do súťažnej sekcie La Cinef, v ktorej tento rok súťaží 16 snímok z 13 krajín. Veľkolepá filmová udalosť v Cannes ukončí svoj aktuálny ročník v sobotu 28. mája 2022. Film Chlieb náš každodenný po jeho skončení čaká cesta po ďalších svetových festivaloch. Na všetkých z nich pôsobí pod anglickým názvom Liquid Bread.

Režisérka je absolventkou VŠMU

Režisérka Alica Bednáriková, absolventka bakalárskeho stupňa štúdia na Filmovej a televíznej fakulte Vysokej školy múzických umení v Bratislave, sa pri tvorbe inšpirovala svojou vlastnou rodinou. Príbeh sa odohráva v trojgeneračnom dome na južnom Slovensku uprostred horúceho leta. Nečakaná návšteva vnučky Zoje rozbúri hladinu pokojnej rutiny.

V tichej spoločnosti Boha a alkoholu rodina rozpletá svoju tragicko-komickú minulosť a (takmer) zamlčané tajomstvá. V hlavných úlohách sa vo filme objavujú Milka Zimková, Karol Čálik, Ondrej Kovaľ, Patrícia BalajováViktória Šuplatová.

Festivalu sa zúčastnili aj scenáristka a herečka

Spoločne s režisérkou sa uvedenia v Cannes zúčastnila aj spoluscenáristka Diana Dzurillová, predstaviteľka hlavnej úlohy Patrícia Balajová, kameraman Roman Šupej a zvukový majster Jaroslav Pešek, všetci študenti či absolventi Vysokej školy múzických umení. „Z premiéry a vrúcnej odozvy festivalového publika sa tešíme. Bol to zážitok, aký sa neopakuje,“ hovorí za celú delegáciu Alica Bednáriková.

Ako vnímate vy uvedenie slovenského filmu na tomto prestížnom festivale? Má podľa váš šancu súperiť aj o cenu? Dajte nám vedieť v komentároch.

Zdroj: TS FTF VŠMU

Mohlo by sa ti páčiť

Pridaj komentár

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -