Fanúšikovia sú sklamaní. Nový Monk je chabým odvarom legendy, zachráni ho len jedna vec

Nenechajte si ujsť

Erik Košťany
Erik Košťany
Moje meno je Erik (alebo Erino), mám 28, momentálne bývam v Bratislave. Kino navštevujem niekoľkokrát do mesiaca a čo nestihnem tam, doháňam na obrazovkách doma. Vlastním niekoľko konzol, rád si prečítam dobrú knihu či komiks, ale nevyhýbam sa ani pohybu po vonku (či už na nohách alebo bicykli)

Prvé hodnotenia na film Monk

Ešte začiatkom októbra sme sa dozvedeli, že sa milovaný televízny detektív po 14 rokoch vráti vo veľkolepej podobe. Vyšetrovateľ s obsesívno-kompulzívnou poruchou prišiel už 8. decembra na u nás nedostupnú streamovaciu službu Peacock. Americkí diváci si ho tak už mohli pozrieť a teraz prinášajú prvé hodnotenia. Aký verdikt od nich prichádza?

Pôvodný seriál vychádzal medzi rokmi 2002 a 2009 a iba za 8 rokov na televíznych obrazovkách si vyslúžil 9 ocenení Emmy. Tvorca Andy Breckman opakovane hovoril o tom, že by chcel postavu k divákom priniesť naspäť. Po pandémii sa podarilo dohodnúť aj s hlavným hereckým predstaviteľom Tonym Shalhoubom a tento rok prinášajú film s názvom Mr. Monk’s Last Case: A Monk Movie.

Výborné možnosti pre germofóbnu postavu

Spomenutie pandémie Covidu nie je náhodné. Práve na ňu odkazuje aj hlavná postava Adrian Monk, ktorý je známym germofóbom. Bojí sa baktérií a chorôb, tak čo by mohlo byť pre neho lákavejšie ako doba plná rúšok. Samozrejme sa však tvorcovia postarali o pútavý dej.

Jeho nový prípad sa pre neho stáva aj osobný, pretože zavraždia snúbenca jeho nevlastnej dcéry Molly tesne pred svadbou. Popri detektívnej práci sa ukáže aj jeho nový nepriateľ, ktorým je egoistický miliardár Rick Eden (James Purefoy).

Slabý záporák aj iné zmeškané príležitosti

Avšak, zdá sa, že zaujímavo vyzerajúci záporák, ktorý mal byť inšpirovaný aj reálnymi mužmi ako sú Elon Musk či Jeff Bezos, bol najslabším článkom celého filmu. Aspoň to uvádza recenzia, ktorú snímka dostala od portálu Movie Web. Hovoria, že ide o zápornú postavu plnú klišé a celkovo vykradnutého antagonistu. Až príliš sa podobá na Lexa Luthora.

Celkovo hovoria, že projekt mal mnoho zmeškaných príležitostí. Mohol sa viac venovať strachu z choroby, po sľubovaných obavách sme dostali iba zopár momentov. Tak isto sme očakávali, že stretnutie so starými známymi nás zahreje pri srdci, nakoniec však pôsobilo plocho. Celkovo filmu udeľujú kritici z Movie Web iba 1,5 hviezdičky z 5.

Uškodila mu dĺžka, nostalgia ho nezachránila

Ostatné hodnotenia na film Monk nie sú až tak kritickými, nevyjadrujú sa však práve pochvalne. David Meenan zo Slash Film hovorí, že dvojnásobná dĺžka ako pri klasických epizódach (film má 97 minút) nebola šťastnou voľbou. Väčšinou tak má posledný prípad pána Monka značne pomalé tempo.

Isabella Soates z portálu Collider hovorí o tom, že je tu jasne cítiť nostalgiu z pôvodných sérií, ani tá však nezachránila scenár, ktorý atmosféru nevedel vystihnúť. Na pôvodnú sériu odkazuje aj Screen Rant, ktorý hovorí, že film je spravený len pre tých, čo sledovali seriál – nesnaží sa ísť nikam ďalej.

Mr. Monk's Last Case rotten tomatoes
Zdroj: Rotten Tomatoes

Nejeden divák však návrat uvítal

Jednou z vecí, ktorú však viacerí hodnotili pozitívne, je Shaloubov herecký výkon a to, ako s láskou stvárňoval „chybného“ detektíva. To opisuje napríklad Brian Lowry zo CNN alebo Nina Metz zo Chicago Tribune. Tá hovorí, že kým je centrálna záhada úplne neuspokojivá, kvôli Shaloubovi sa pozerať oplatí. Stále výborne vystihuje náročnú povahu muža, ktorý má v sebe množstvo ľudskosti, a tak je rovnako strnulý ako bláznivý.

Zaujímavé však je, aké hodnotenia na film Monk prináša portál Rotten Tomatoes. Tu snímke svieti 93 % od 14 kritikov, od vyše 100 divákov si vyslúžil 83 %. Zdá sa, že pre mnohých verných fanúšikov išlo o veľmi vítaný návrat a mohli si ho užiť len čisto z faktu, že jednoducho sa vrátil Monk. Už teda len počkať, kým príde správa, kde bude dostupný u nás a skúsiť si vytvoriť aj vlastné závery.

Pozriete si film, ktorý má byť návratom Monka po 14 rokoch a jeho posledným prípadom, alebo vás prvotné hodnotenia odrádzajú? Patríte medzi fanúšikov seriálu? Dajte nám vedieť v komentároch. 

Zdroje: movieweb.com; metacritic.com; rottentomatoes.com

Mohlo by sa ti páčiť

Pridaj komentár

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -