Príbeh o dvoch väzňoch z koncentračného tábora dorazil do kín. Film Správa vyrozpráva desivé skutočné udalosti

Nenechajte si ujsť

Branislav Petrus
Branislav Petrus
Keby mi povieš aby som dobil svet a na výber mi dáš nôž a slovo, vyberiem si slovo. Pretože ak sa ho naučíš správne používať, pochopíš, že práve slovo je tá najsilnejšia zbraň.

Jeden z najlepších režisérov slovenskej kinematografie prichádza s ďalším famóznym výtvorom. Peter Bebjak si už vyskúšal takmer všetko, drámu Čiara (2017), horor Trhlina (2019) či rôzne seriálové projekty, ako napríklad Herec alebo Za sklom. Tentokrát to však bude z úplne iného súdka. Slovenský film Správa nás zavedie do temných momentov minulého storočia a srdcervúci skutočný príbeh o dvoch väzňoch z koncentračného tábora si môžeš oddnes vychutnať v slovenských kinách.

Podľa autobiografického románu Čo Dante nevidel od Alfréda Wetzlera, film ťa zavedie do obdobia 2. svetovej vojny a ukáže ti skutočné peklo. Koncentračný tábor v Osvienčime sa stal mäsovým hrobom pre milión nevinných ľudí. A kto vie, aké číslo obetí by sme poznali dnes, ak by sa dvom odvážnym väzňom nepodarilo utiecť. Alfréd Wetzler a Rudolf Vrba sa stali hrdinami, ktorí v roku 1944 alarmovali svet o nechutných udalostiach proti židom. Ich útek je považovaný za kľúčový moment pred začatím oslobodzovania, vďaka čomu sa vyhladzovanie ľudí blížilo ku koncu.

Film Správa v kinách
Zdroj: theguardian.com

Strhujúci slovenský film Správa z 2. svetovej vojny oddnes nájdeš v slovenských kinách

Nie každému sa podarilo prežiť holokaust, ktorý je do dnešných dní stále pre väčšinu ľudí len ťažko pochopiteľným činom. Prijatie Židovského kódexu a následné deportácie do koncentračných táborov rozpútali genocídu nevinných, ktorých zbavili práv a poslali na smrť.

Ale nie všetci prijali ten najhorší možný scenár. Alfréda Wetzlera a Rudolfa Vrbu vo filme nahradili väzni Freddy (Noël Cuczor) a Valer (Peter Ondrejička). Dvaja mladíci, ktorých nádeje nikdy nezhasli a rozhodli sa smrti postaviť tvárou v tvár. No obaja už vtedy vedeli, že smrti čelia každý jeden deň a bezvýznamné čakanie by mohlo spôsobiť ďalšie nevinné obete.

Silný príbeh o úteku a záchrane ľudských životov

Zázraky sa dejú a spravodlivosť zvíťazila. Aj keď to trvalo dlhé roky utrpenia, 7. apríla 1944 sa Alfrédovi Wetzlerovi podarilo niečo neuveriteľné. Spoločne s Vrbom utiekli z pekla, ale nikdy im nešlo len o záchranu vlastných životov. Cieľom úteku bolo zabrániť zomieraniu a informovať ľudí o nechutnej genocíde židovského národa.

Po neľahkom úniku nakoniec dorazili na územie Slovenska, kde vytvorili detailnú správu o masovom vyhladzovaní ľudí nacistami. Informácia sa dostala až k Winstonovi Churchillovi a Franklinovi D. Rooseveltovi, ktorí nemali dôvod neveriť a pomohli ukončiť absurdný vývoj dejín na čele s Adolfom Hitlerom.

Vo filme sa taktiež ukáže aj niekoľko vedľajších úloh, ktoré si zahrali herci Wojciech MecwaldowskiJacek BelerJohn HannahOndřej MalýMichal RežnýKamil NożyńskiAleksander MincerChristoph Bach, Jan Nedbal, Marta Maťová a ďalší. Film vznikol v spolupráci slovensko-česko-nemeckej produkcie. O distribúciu sa postaral Continental Film a túto zdrvujúcu životnú drámu si môžeš oddnes 23. septembra 2021 vychutnať na veľkom plátne. 

Film Správa v kinách plagát
Zdroj: Continental Film

Mohlo by sa ti páčiť

Pridaj komentár

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -