Ikonické filmy, ktoré sa natáčali počas slovenskej zimy: Zasnežené Tatry navštívil aj príbeh zo sveta Harry Pottera

Nenechajte si ujsť

Tieto filmy sa nakrúcali na Slovensku počas zimy

Rôznorodosť Slovenska využili slovenskí aj zahraniční filmári už v mnohých filmoch a rozprávkach. Slovenská zima je vďaka tomu zachytená vo viacerých žánroch. S konkrétnymi miestami na mape Slovenska sa spájajú aj niektoré vianočné diela kinematografie. Možno dokonca ten najslávnejší vianočný film u nás.

Knižná séria Filmové miesta Tomáša Galierika oživuje zabudnuté, ale aj verejne známe miesta na mape Slovenska, kde vznikali slávne filmové príbehy. Aké filmové príbehy sa u nás nakrúcali počas zimných mesiacov a zachytili zasneženú krajinu?

Perinbaba (1985)

Perinbaba od režiséra Juraja Jakubiska je jedným z filmových symbolov Vianoc. Mnohé scény sa nakrúcali v skanzene v českom Rožnove pod Radhošťom, ale významná časť rozprávky vznikala na Slovensku. Demänovská jaskyňa slobody v Demäňovskej doline je jednou z najznámejších jaskýň. Občas sa návštevníci jaskyne od sprievodcov dozvedia aj to, že práve tu sídlila filmová Perinbaba stvárnená legendárnou talianskou herečkou Guilettou Masina.

Demänovská jaskyňa slobody predstavovala jej sídlo. Keď filmový Jakubko uteká od Perinbaby, objavuje sa pri Hlbockom vodopáde, ktorý patrí medzi najfotografovanejšie miesta v širšom okolí Súľovských skál v lokalite juhozápadne od Hričovského hradu. Iba vyznávači vysokohorskej turistiky môžu navštíviť aj ďalšie z filmových miest. Šlo o krátku scénu, v ktorej sa objavuje Lomnické sedlo vo Vysokých Tatrách. V rámci ročného obdobia pritom nebude výnimkou ani pripravovaná Perinbaba a dva svety.

Perinbaba a dva svety
Zdroj: BONTONFILM + úprava redakcie

Múzeum v Martine a prepojenie na Perinbabu

Najviac si však s pôvodnou Perinbabou spájame Múzeum slovenskej dediny v Martine, ktoré svojou ľudovou architektúrou, najmä tou oravskou, ponúka príležitosť pre filmárov dobových snímkov. Juraj Jakubisko tu použil niekoľko záberov, v ktorých je rozpoznateľný miestny drevený kostol, ako aj usadlosť z oravského regiónu nesúca číslo 15. Na jej dvore si filmári upravili stodolu a dom doplnili o drevený gánok. Od pôvodnej stavby tú filmovú značne odlišuje. Práve tu sa Jakubko stretol s Alžbetkou a odtiaľto aj odlieta na perinovom balóne.

Možno ešte viac sa nám so slávnou Perinbabou spája objekt s číslom 5, ktorý je len pár minút chôdze ďalej. Stavba poschodového domu z Hruštína predstavovala dedinský žalár. Len mlyn zo záverečnej scény by sme so studňou hľadali márne. Sú dielom filmárskeho umenia a staviteľov kulís. Dnes by sme nad Zázrivou nenašli žiadnu zmienku po tom, čo sa tu pred takmer štyrmi desaťročiami odohrávalo.

Kráľ Drozdia brada (1984)

Ďalší z filmov, ktoré neodmysliteľne patria k Vianociam, je Kráľ Drozdia brada režiséra Miloslava Luthera. Príbeh pyšnej kráľovskej dcéry Anny, ktorá sa radšej ako kráľovi Michalovi prisľúbi prvému žobrákovi, si taktiež spájame so snehom. Zasnežené podhradie pod Oravským hradom a rieka Orava bola dejiskom náročných scén vo vode a neďaleko sa nakrúcala aj hrnčiarska dielňa.

kral drozdia brada
Zdroj: TV Prima Česká republika

Hrady oboch kráľovstiev, princeznej Anny aj kráľa Michala nakoniec stvárnil jediný hrad. Ten Oravský, v ktorom najznámejším filmovým priestorom je bezpochyby Rytiersky sál. Bohato zdobená miestnosť, v ktorej sa už odohrávalo nespočetne veľa ďalších filmov, akými boli napríklad Sokoliar Tomáš (2000), alebo Láska na vlásku (2015). Aká by to bola zima a Vianoce práve bez týchto rozprávok?

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -