Kde sa natáčal seriál Wednesday? Skutočná škola Nevermore je bližšie Slovenska, než si myslíte

Nenechajte si ujsť

Kde sa nachádza škola Nevermore zo seriálu Wednesday?

Je fascinujúce, že najnovšie spracovanie Texaského masakru motorovou pílou sa nakrúcalo v Bulharsku a nie v texaskej pustatine, ako by sme očakávali z názvu. Rovnako tak fascinuje, že posledný netflixovský Dracula nevznikal v Rumunsku, ale v slovenskej Banskej Štiavnici a na Oravskom zámku, ako už prezradila kniha Filmové miesta. Podobne je na tom horor Krvavo červená obloha (Red Blood Sky), ktorý napriek titulkom nenakrúcali v Škótsku, ale pod Tatrami. Podobná zaujímavosť sa spája aj so seriálom Wednesday, kde sa skrz Rumunsko prekvapivo vrátime k spomenutému Draculovi.

Seriál Tima Burtona nesie aj jeho nezameniteľný podpis. Jenna Ortega, predstaviteľka Wednesday, vďaka tejto úlohe získala jednu z najvýraznejších „nálepiek“ a svet v už pomaly odsunul Christinu Ricci v jej rovnakej, no staršej úlohe, na druhú koľaj. Ako pôvodnú predstaviteľku Wednesday ju však seriál prekvapivo nijako nepošliapal.

Majstrovský krok s obsadením Ricci do úlohy učiteľky upokojil fanúšikov pôvodnej rodiny Addamsovcov a vytvoril dojem pokojného odovzdania štafety azda najslávnejšej flegmatičky sveta. Koniec-koncov, dopomohlo to aj pozitívnemu marketingu seriálu Wednesday. Svoj podiel úspechu má na všetkom aj atmosféra. Filmová scéna a jej pochmúrne americké počasie. Alebo nie tak celkom?

Akadémia Nevermore
Akadémia Nevermore, Zdroj: Netflix 2022

V rodnom liste Wednesday je Rumunsko

Celý dojem Nového Anglicka v USA sa filmovému štábu podaril pomerne úspešne. Málokto si totiž pri bohatej úprave kulís a rekvizít vôbec mohol všimnúť, že tu niečo nesedí. Miestom nakrúcania sa totiž stalo Rumunsko. Tim Burton seriál nakrúcal neďaleko rumunskej metropoly Bukurešť počas zimy 2021 až do marca 2022. Aj samotná predstaviteľka Wednesday sa nechala počuť, že sa na nakrúcanie vo vzdialenej krajine tešila, hoci pre všetkých zo štábu boli mínusové teploty nepochybne nezabudnuteľné.

Krajina, ktorá je vo výraznej miere previazaná s legendou o Draculovi a hrade v Transylvánii, z tejto témy a turizmu mimoriadne ťaží. Možno aj to zavážilo pri výbere filmovej lokácie.

Filmové štúdiá Buftea Studios poskytli to najdôležitejšie zázemie pre filmovanie. Slovensko filmové ateliéry nemá a vzhľadom na ceny, ktoré umožňujú nakrúcanie v Rumunsku, mu ani nedokážeme konkurovať. Ateliéry, ktoré umožňujú výstavbu a recykláciu rôznych scén, fasád, interiérov, sú priestorom určené len pre filmovanie. Tomuto účelu je podriadené všetko

Na mieste je sústredená technika, personál a nakrúca sa, prípadne scéna ladí nonstop. Minimum logistiky, skladové priestory a dostupnosť materiálov a technológie robia z ateliérov to, čo u nás filmové štáby nenájdu a tak na Slovensko nalákame rozsiahle filmové projekty len s veľkým šťastím (na čo opakovane upozorňuje aj knižná séria Filmové miesta). Skôr vtedy, ak sú odkázané na nakrúcanie v reálnom svete, alebo s týmto faktom počítajú a improvizujú. Mimo Buftea Studios sa však objavujú v seriáli aj skutočné miesta z Rumunska. Ktoré napríklad?

Wednesday Rumunsko, Hrad Cantacuzino
Hrad Cantacuzino, Zdroj: flickr.com/batzi_86

Hrad Cantacuzino – škola Nevermore

Severozápadne od Bukurešti, pár kilometrov južne od mesta Brašov stojí seriálová škola Nevermore. Novorománsky hrad Cantacuzino z roku 1911 podľa návrhov architekta G. Cercheza postavili už v tej dobe so všetkými výdobytkami modernej doby a ako plne vybavená, no historicky aj architektonicky významná stavba, je miestnou atrakciou. Z vonku vyniká lomový kameň, z vnútra tehlové múry, najmä však využitie interiérového dubového dreva a zdobenie rôznymi mozaikami a ornamentami. V seriáli vidíme najmä exteriér tohto miesta.

V seriáli vidíme hrad počítačovo upravený tak, aby jeho strechy oveľa viac pripomínali dizajn stavieb úzko spätých s „addamsovským“ štýlom. Mimo to ho značne rozšírili a zdvihli výšku architektúry aj ďalších stavieb. Tou základnou stavbou je však Cantacuzino.

Hrad Cantacuzino
Hrad Cantacuzino, Zdroj: flickr.com/strainu

Dom Monteoru – interiér školy

Unikátne interiéry domu Monteoru, ktorý stojí od roku 1874 v samom centre Bukurešti na ulici Calea Victoriei, vidíme v seriáli opakovane. Niečo také, ako ponúka Monteoru, by kulisári vytvárali len veľmi komplikovane. Prečo by to vytvárali, ak to Rumunsko ponúka a je ochotné z toho neskôr aj ťažiť?

Popularita tejto historickej pamiatky nepochybne vzrástla po tom, čo jej mramorové schody, výnimočné zdobené interiéry a spoločenské miestnosti zvečnil seriál ako vnútorné priestory školy Nevermore. Najmä chodby a schodiská nie sú teda prácou kulisárov, ale reálnych staviteľov z doby pred 150 rokmi. V centre sa nachádza aj neogotický dom Niculescu-Dorobantu, ktorého okná a okenice majú byť tiež súčasťou niektorých scén.

Dom Monteoru
Dom Monteoru, Zdroj: tripadvisor.com

Ďalšie zaujímavé miesta a stále v Rumunsku

V Rumunsku sa so seriálom aktuálne spája aj niekoľko ďalších zaujímavých miest. Nezabudnuteľná „otváracia scéna“ pomsty šikanátorom za Pugsleyho sa odohráva na bukureštianskej Polytechnickej univerzite. Bazény však už nakrútili vo vodnom športovom zariadení s názvom Bazinul de Inot Dinamo.

Aj bukureštská botanická záhrada Gradina Botanica Dimitrie Brândza poskytla niektorým scénam svoje veľké skleníky. Nachádza sa vo štvrti Cotroceni s rozlohou viac ako 18 hektárov a z hľadiska botaniky ide o významné miesto. V jednej zo scén, ktorá sa odohráva na železničnej stanici neďaleko školy, v skutočnosti vidíme stanicu Gara Regala pri mestečku Sinaia.

V Rumunsku je ďalšou atrakciou spojenou so seriálom aj staršie sídlo známe ako Conacul Olga Greceanu. Spája sa so životom spisovateľky a maliarky Olgy Greceanu (1890 až 1978) a už nejaký čas je vo svete známe aj ako seriálové sídlo rodiny Gatesovcov, ktoré sa objavuje v šiestej časti, zahalené v znamenitej pochmúrnej atmosfére, aká je pre seriál charakteristická.

Mohlo by sa ti páčiť

Pridaj komentár

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -