Ikonické filmy, ktoré sa natáčali počas slovenskej zimy: Zasnežené Tatry navštívil aj príbeh zo sveta Harry Pottera

Nenechajte si ujsť

Jozef Mak (2021)

Jozef Mak, pôvodný príbeh Jozefa Cígera Hronského, získal svoju mimoriadne vydarenú filmovú podobu v roku 2021 a opäť pod režisérom Petrom Bebjakom. Produkcia RTVS priniesla po filmárskej aj lokačnej stránke naozaj atraktívne dielo.

Hlavným filmovým miestom bolo Múzeum oravskej dediny v Zuberci, kde bola postavená pre účely filmu drevenica. Pre iné filmové účely však zároveň ľahla popolom a vďaka filmovému strihu vznikol dojem postavenia novej stavby po požiari starej.

Vo filme máme možnosť vidieť novú podobu Pajty v Malatinej, ktorej sa podrobnejšie venuje druhý diel knižnej série Filmové miesta. Ide o stavbu v minulosti slúžiacu ako ochrana pred počasím a nocou pre pastierov. Dnes plní funkciu skôr pre turistický ruch. Rovnaké miesto sa objavilo aj v Perinbabe, Sokoliarovi Tomášovi a Jozef Mak práve odtiaľto pozoruje dym z požiaru v dedine.

Zakliata jaskyňa (2022)

Jednou z posledných rozprávok, ktoré sa dočkali odvysielania v televízii alebo uvedenia na Netflixe, je aj Zakliata jaskyňa. Česko-slovenská rozprávka nás zaviedla na viacero zaujímavých historických, ako aj prírodných miest. Odohráva sa počas niekoľkých ročných období.

Z prírodných miest sa nakrúcalo predovšetkým v Súľovských skalách, v okolí kamenného útvaru Šarkania diera, ktorý predstavoval rozprávkovú jaskyňu. Nie tak ďaleko od Súľovských skál sa nachádza Hlbocký vodopád, ktorý sa v rozprávke objavil v prvej polhodinke rozprávky. Taktiež sa niektoré scény rozprávkovej dediny nakrúcali v Múzeu kysuckej dediny v skanzene Vychylovka. Rozprávkovým hradom, v ktorom úlohu zlej kráľovnej stvárnila prekvapivo dobre Táňa Pauhofová, je filmovo vyťažený hrad Pernštejn.

Zima na Slovensku v ďalších filmoch

Zima a snehová perina je zachytená ešte v mnohých ďalších filmov. Čiastočne aj v slávnej trilógii Červené víno z roku 1976. Nakrúcali ju v okolí Svätého Jura a čiastočne v Trnave.

Legenda o lietajúcom Cypriánovi (2010) kľúčové scény získala práve v zimnom období. Film tvoria prevažne exteriéry, získané v prostredí skutočného Červeného Kláštora v Pieninách, s ktorým sa historicky Cyprián spája. Zachytené divoké obdobie v jeho živote vo filme nakrúcali v Múzeu kysuckej dediny. Návštevníci skanzenu vo Vychylovke toto miesto nájdu vyššie od bežných prehliadkových trás na mieste známom ako Osada u Romana. Práve tu nakrúcali aj rozprávku Čertovské pero (2018).

Vojnový film Rozhovor s nepriateľom (2007) sa odohráva počas Druhej svetovej vojny a je príbehom stretu nemeckého vojaka a partizána, ktorý nakrúcali v husto zasneženej Terchovej.

Slávny vojnový film Deň, ktorý neumrie (1974) nakrúcaný prevažne vo Vlkolínci končí tvrdým bojom na zasnežených kopcoch. Tieto scény pochádzajú zo snehom pokrytého okolia Ždiaru s výhľadom na Tatry. Zimu zachytili aj tvorcovia drámy Nedodržaný sľub (2009), ktorá vznikla najmä vďaka hercovi Vladovi Černému.

tajomstvá dumbledora jude law
Zdroj: people.com

Vo filme máme možnosť navštíviť pevnosť v Komárne, zasneženú krajinu v okolí Vrátnej doliny na známych turistických výhľadoch, ale tiež zasnežený kaštieľ z Vyšného Kubína, v ktorom nakrúcali útočisko pre slabomyseľných. Z diel, ktoré využili zasnežené Vysoké Tatry, určite nemožno vynechať zmienku o Chlapcovi, ktorý sa volal Vianoce (A Boy Called Christmas, 2021).

Ako spomína kniha Filmové miesta 2, zaujímavé je využitie Vysokých Tatier do potterovsky-čarodejníckeho filmu Fantastické zvery 3: Tajomstvá Dumbledora (Fantastic Beasts: The Secrets of Dumbledore, 2020).

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -