Čarodejnícky svet pred blížiacou sa vojnou | Fantastické zvery: Tajomstvá Dumbledora RECENZIA

Nenechajte si ujsť

Erik Košťany
Erik Košťany
Moje meno je Erik (alebo Erino), mám 28, momentálne bývam v Bratislave. Kino navštevujem niekoľkokrát do mesiaca a čo nestihnem tam, doháňam na obrazovkách doma. Vlastním niekoľko konzol, rád si prečítam dobrú knihu či komiks, ale nevyhýbam sa ani pohybu po vonku (či už na nohách alebo bicykli)

Fantastické zvery: Tajomstvá Dumbledora RECENZIA – Režisér David Yates prináša už svoj siedmy vstup do čarodejníckeho sveta a tretí raz nás zaviedol do udalostí, ktoré sa diali pred sériou Harry Potter. Svet mágov je totiž rozdelený viac ako kedykoľvek predtým a dve strany spolu súperia. Dokáže tak mladý Albus Dumbledore, Mlok Scamander a ich skupina zabrániť blížiacej sa vojne? A ako to pôsobí na divákov?

Fantastické zvery: Tajomstvá Dumbledora RECENZIA

Centrum snímky tvorí dvojica spomenutého Dumbledora a mocného čarodejnícka Gellerta Grindelwalda. Ten je pripravený prevziať kontrolu nad čarodejníckym svetom, avšak priniesť obrovskú skazu ostatným. Preto Albus požiada o pomoc mladého magizoológa (jediného na svete), jeho brata, jeho vernú asistentku, učiteľku a najodvážnejšieho muklovského pekára.

Callum Turner je ako Tézeus Scamender skvelým protikladom k svojmu rojkovskému bratovi v podaní Eddieho Redmayna. Novú postavu profesorky Lálie Hicks si okamžite zamilujete a ľahko sa stane vašou obľúbenou postavou zosielajúcou čary. Popri predstavovaní nových postáv však skvele fungujú aj tie, čo zo série poznáme.

Fantastic-Beast-The-Secrets-of-Dumbledore
Zdroj: heyguys.com

Postavy dostávajú výborne dorozprávané príbehy

Yusuf Kama z prastarého rodu je skvele napísaným a do samotného konca nepoznáme jeho motivácie a na ktorú stranu sa prikloní. Ezra Miller ako Krédus Barebone zvláda ukázať temnotu, ktorá v ňom rastie a jeho rozpoltenosť. Aj na ňom stoja tajomstvá z názvu, ktoré sa nám menia oproti tomu, čo poznáme.

Ale aj to je dostatočným nosníkom filmu – druhý diel nám mohol akosi vyšumieť a mohli sme v ňom nájsť zopár nejasností. Tu trojka napravuje chyby vo veľkom, poskytuje veľké odhalenia a dovysvetľuje to, čo nám mohlo unikať predtým.

tajomstvá dumbledora trailer
Zdroj: mugglenet.com

Grindelwald a Dumbledore na opačných stranách

Preobsadenie Grindelwalda určite nebolo na škodu. Mads Mikkelsen poskytuje postave dostatočnú chladnosť a temnotu, ktorá by z neho mala vyžarovať. Oproti šialenosti z prvých dvoch filmov tu jedná s vyrovnanosťou, ktorá vám bude oveľa nepríjemnejšia a dokáže u vás navodiť poriadne zimomriavky.

Jude Law mu skvele sekunduje ako mladší Albus. Jeho správanie a výrazy začínajú smerovať k tomu, čo z neho spravilo postavu, ktorú poznáme zo série Harry Potter. Občas však máme pocit, že sa mu kamera venovala až príliš a tak poskytla mierne hluché momenty.

tajomstvá dumbledora jude law
Zdroj: people.com

Kreatívne odkazy z Rokfortu

Avšak s jeho postavou sa presúvame aj medzi steny Rokfortu. Tak dostaneme zopár príjemných odkazov, samozrejmým hudobným motívom počínajúc. A vidieť veľmi známu učiteľku na škole, ktorá má teraz ako mladé dievča zastupovať Dumbledora, je výborným odľahčením. A samozrejme, aj logicky pre dej, nebudú chýbať ani Medové labky

Nemohol som sa však ubrániť pocitu, že aj ohľadom na názov tu máme rozličných magických zvierat akosi málo. Samozrejme, v centre diania je jedno nesmierne dôležité, avšak okrem neho prídeme do kontaktu iba s jedným novým. Ale keďže jedinou scénou v nás dokázali vyvolať behom zopár sekúnd pobavenie (lebo Mlokov tanec je na nezaplatenie) a napätie, tak sa to dá tvorcom odpustiť.

fantastické zvery
Zdroj: polygon.com

Snímka perfektne vyvážená

Inak je snímka perfektne vyvážená. Dostaneme dostatok akcie, ale vidíme, že tu vôbec nie je prvoradou. Kto sa nechal marketingom nalákať na veľkú vojnu plnú oháňania sa prútikmi, asi odíde sklamaný. Tu sa boj skôr odohráva v pozadí, prostredníctvom intríg, zákulisného ťahania nitiek a politikárčenia.

Dobre spriadané plány (pri ktorých vie každý iba útržok) sa šikovne striedajú s predstavovaním hlbších zákutí čarodejníckeho sveta. Vidíme iné miesta skryté bežným ľuďom a to tentoraz vo viacerých kútoch Zeme. Nových spôsobov mágie si tiež pozrieme niekoľko a dynamika scén okolo nich vybudovaná je niekedy až dych berúca.

tajomstvá dumbledora lally
Zdroj: datebook.sfchronicle.com

Nechýbajú ani prvky na odľahčenie

Komické prvky na odľahčenie tiež perfektne fungujú. Nielen s hlavou postavou, predmetným magizoológom (a jeho vernými zvieracími spoločníkmi), ale hlavne jeho muklovským kamarátom. Len málokto by dokázal ešte teraz povedať, že Kowalski nie je jeho obľúbenou postavou (s jeho čistým srdcom, úprimnou detskou radosťou a teraz aj vlastníctvom prútika!).

Scenáristicky je film zvládnutý očividne lepšie ako pri predošlých dieloch. Samozrejme, tie sa snažili budovať atmosféru na ďalšie pokračovania a pripraviť si pre ne pôdu, avšak prílišná otvorenosť alebo spoliehanie sa na ďalší film nepotešili viacerých fanúšikov. Tu máme krásne uzavretý príbeh, ktorý by mohol pokojne slúžiť aj ako záver série. Našťastie ale dostaneme ešte dva filmy.

tajomstvá dumbledora kowalski
Zdroj: cbr.com

Fungujúci scenár a zobrazenie duality

Viacero vysvetlení začalo dávať vďaka tretiemu dielu zmysel. Niektoré však iba rýchlo zahrali zopár frázami, ako napríklad krvné puto medzi dvomi čarodejníkmi. Avšak ich predošlý vzťah je popísaný veľmi dobre a po rokoch sa nám konečne reálne potvrdzuje. Rovnako sa aj skôr filmoví fanúšikovia dozvedajú o Albusovej a Aberforthovej sestre…

Samozrejme by som však nerád vyzradil z filmu niečo viac. Každý jeho kúsok je vystavaný tak, aby ste si ho pozreli, kým sa vám na konci skladačka zloží a prinesie viac ako uspokojivé rozuzlenie. Film ukazuje dualitu vo svete čarodejníkov viac ako predtým a na viacerých frontoch. Máme tu súperenie o vodcu ich sveta, zápasenie medzi dvomi veľkými skupinami a aj ich „vodcami“ samotnými. A aj odvekú nevraživosť medzi mágmi a muklami.

tajomstvá dumbledora
Zdroj: polygon.com

Fantastické zvery: Tajomstvá Dumbledora RECENZIA – Zhrnutie

Balansovať však pritom dokáže film perfektne. Prinesie tak celistvý dej, prekvapivé zvraty, napätie, akciu aj komické odľahčenia. Avšak stále dokážeme nájsť na ňom zopár chybičiek, ktoré mu uberajú na dokonalosti. Napríklad príliš veľa záberov na menej potrebné veci alebo vracanie sa okľukou k rovnakým dejom. Sú to však naozaj len minimálne zadrhnutia v inak perfektnom čarodejníckom súkolí. Preto si mu dovolím udeliť hodnotenie 8/10.

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -