Soľ nad zlato (1982)
Mladá Libuša Šafránková ako Maruška a mnoho iných slávnych mien hereckého neba stvárnilo nemálo úloh v nezabudnuteľnej rozprávke, ktorá taktiež patrí medzi vianočné televízne stálice.
Hoci filmári pri nakrúcaní využívali letnú krajinu, zazrieť môžeme Marušku putujúcu zasneženými končiarmi vysokých Tatier, naberajúc vodu v potoku v Studenej doline neďaleko Rainerovej chaty. No filmári zavítali ešte pred Jakubiskom k Hlbockému vodopádu a do Demänovskej ľadovej jaskyne, ktorá tvorí onen neodmysliteľný chladivý pocit, doplnený scénami z jaskyne Domica.
Anděl na horách (1955)
Jeden z najslávnejších budovateľských filmov bývalého režimu, ktorý výrazne spomínal Vysoké Tatry, nemožno vynechať. Zima a sneh v ňom tvorili hlavnú úlohu, hoci z pohľadu hereckého to bol najmä Jaroslav Marvan stvárňujúci tvrdého revízora Gustava Anděla. Ten prichádza do Tatier v rámci závodnej ROH rekreácie.
Vďaka tomuto filmu vedelo celé Česko-Slovensko o nekončiacej zábave na lyžiarskych svahoch, o lanovke na Lomnický štít, ako aj o dôležitosti predpovede počasia, ak vyrážate až tam hore. Anděl na horách spomína hotel Morava, aj keď nakrúcanie prebiehalo súčasne v iných hoteloch Vysokých Tatier.
Za nepriateľskou líniou (Behind Enemy Lines, 2001)
Dodnes je vojnový film Za nepriateľskou líniou jeden z najvýznamnejších filmových projektov, ktorý prilákal zahraničných filmárov. V tomto prípade s Genom Hackmanom a Owenom Wilsonom v hlavnej úlohe.
Za nepriateľskou líniou sa odohráva na bojovom fronte v Juhoslávii, kde v rámci mierovej prieskumnej misie vyráža vojenská stíhačka. Náhodou sa stane svedkom genocídy a zahladzovania stôp. Slovensko bolo významným miestom nakrúcania najmä preto, že ponúklo veľmi pestrú paletu lokácií pre filmovanie. Film vznikal vo vojenskom areáli v Kuchyni.
Scény zničenej továrne a výbuchov vznikali v areáli bývalých chemických závodov Juraja Dimitrova v Bratislave a slávne zimné scény na zasneženom jazere pri veľkej soche dostrieľaného anjela pochádzajú zo Zádielskej doliny. Zmienená socha dnes stojí v obci Háj na východnom Slovensku. Kniha Filmové miesta sochu uvádza ako jednu z mála filmových rekvizít, ktoré sú súčasťou cestovného ruchu na Slovensku.
Správa (2020)
Režisér Peter Bebjak nakrútil drámu zachycujúcu jedno z najdôležitejších svedectiev Druhej svetovej vojny a jeho cesty smerom k dôležitému odhaleniu. Útek Wetzlera a Vrbu z Osvienčimu bol historickou udalosťou, ktorej sa reálna nedokumentárna filmová tvorba dovtedy vyhýbala.
Filmový areál vytvárajúcu dokonalý dojem Osvienčimu a barakov s väzňami vznikol neďaleko dedinky Láb. Zima zachytená vo filme bola nefalšovaná zima aj na pľaci. Doteraz je pre komparzistov zážitkom spomínať na autentickosť nakrúcania. Skutočné udalosti úteku oboch spomínaných väzňov sa odohrávali naprieč poľskou krajinou a presiahli slovenské hranice pri obci Skalité. Potom vďaka pomoci miestnych obaja pokračovali do Čadce a Žiliny.
Filmová podoba týmto udalostiam dala skrátený sled udalostí a Skalité premiestnila trochu na východ. Pôvodný vzhľad severokysuckej obce sa už dávno zmenil, a tak sa príbeh presunul do zasneženého Múzea oravskej dediny v Zuberci, kde sa nachádza dostatok stavieb pôvodnej drevenej architektúry.