Bondovka od Guya Ritchieho? | Fortunova hra RECENZIA

Nenechajte si ujsť

Erik Košťany
Erik Košťany
Moje meno je Erik (alebo Erino), mám 28, momentálne bývam v Bratislave. Kino navštevujem niekoľkokrát do mesiaca a čo nestihnem tam, doháňam na obrazovkách doma. Vlastním niekoľko konzol, rád si prečítam dobrú knihu či komiks, ale nevyhýbam sa ani pohybu po vonku (či už na nohách alebo bicykli)

Fortunova hra RECENZIAGuy Ritchie už tretí raz po sebe otvára v kinách filmový rok. Absolútny návrat k jeho klasickým kúskom priniesol pred troma rokmi so Slušnými chlapcami, predminulý rok zase prekvapil vážnejším a drsnejším Rozhnevaným mužom. Práve Jason Statham si zopakoval hlavnú rolu aj v jeho najnovšom počine, kde stvárňuje agenta s láskou k luxusu, drahému alkoholu a krásnym ženám. Koho nám to len pripomína?

Fortunova ha RECENZIA
Zdroj: forumfilm.sk

Fortunova hra RECENZIA

Od začiatku je tak jasné, že tento režisér prináša akýsi vlastný náhľad na zrejme najznámejšie špionážne kúsky. Britská tajná služba, ktorá si najme toho najlepšieho? Tentoraz je to však Orson Fortune, u ktorého snáď nenájdete schopnosť, ktorou by nedisponoval.

To je však potrebné pre silnú hru, ktorú rozbehne excentrický miliardár Greg Simmonds. Do rúk totiž dostane mocnú zbraň, ktorá vie zmeniť chod sveta (ale ani svetové vlády nevedia, o čo ide). Tu si opäť po spomenutých Gentlemanoch zopakoval Hugh Grant úlohu úlysného až úchylného hyenistického oportunistu, ktorý sa neštíti ničoho. A ja som opäť prekvapený, ako mu táto úloha perfektne sedí (pri jeho monológu pred záverom naskočili napriek komediálnej rovine aj mierne zimomriavky).

Fortunova ha RECENZIA
forumfilm.sk

Postavy vás nedovolí nemilovať

Podobne je to v podstate aj s Eddie Marsanom. Ide už o piaty film, kde s režisérom spolupracoval (po dvoch spomenutých a dvojici Sherlockov Holmesov). Zdá sa, že mu dokázali nájsť perfektnú úlohu – byrokrat na vysokých miestach, ktorý má rozhodujúce slovo (ktoré často nakoniec nič neznamená). Aj vy budete zrejme prekvapení, že vás dokáže aj takáto rola baviť.

Hlavnému agentovi perfektne sekunduje americká agentka Sarah Fidel (a.k.a. nie Michaela). Ak ste doteraz nepatrili medzi fanúšikov Aubrey Plaza, tu si ju rozhodne musíte zamilovať. Perfektne dokáže striedať roviny a nemálokrát si ukradne scény pre seba. Trojicu dopĺňa všeumelec (vie rapovať aj fackovať) JJ Davis, ktorého veľmi šikovne predviedol hudobník Bugzy Malone.

Fortunova ha RECENZIA
Zdroj: forumfilm.sk

Typické „ritchiovské“ tempo

Dej zo začiatku naberá poriadne svižné tempo a vy musíte mať poriadne nalepené oči na plátne, aby ste stíhali (ale to u Ritchieho opäť poznáme). Zvolní sa až, keď sa to tímu podarí nabrať Josha Hartnetta, ktorý je tu v úlohe herca Dannyho Francesca, ktorý má zahrať najväčšiu rolu svoju života – Dannyho Francesca (vidíte, prestávate stíhať).

Akčné a špionážne prvky, či už vyšetrovanie alebo cestovanie cez viaceré krajiny sveta, tu majú svoje veľké zastúpenie a sú zahrnuté vždy rozumne a skvele zapadajú. Samozrejme nám nechýba ani to poriadne trilerové napätie, keď čakáme, ako sa dokáže celá situácia rozuzliť. Najlepšie na tom však je, že sa film vo veľa prípadoch sám neberie vážne a tak absolútne odľahčeným spôsobom prináša aj parodické zvraty na spomenuté žánre.

Aubrey Plaza ako Sarah Fidel
Zdroj: forumfilm.sk

Nesmrteľný hrdina, čo dokáže všetko? Máme

Pri tom sa kvalitne (a naozaj nahlas) zasmejete a momenty sú dohnané až nad extrém. To však len kvôli tomu, aby nám ukázali absurditu nesmrteľných hrdinov, ktorým sa všetko podarí. Áno, na druhej strane by niekedy neuškodilo, ak by sa niektoré z nich vynechali alebo trochu zmiernili.

Niektorých divákov tiež môže nachvíľu nepotešiť prípadná predvídavosť. Situácie v podstate dopadajú rovnakým spôsobom – náš tím dorazí na miesto alebo príde na niečo nové, len aby im to vyfúkla konkurenčná skupina. Je to však iba v malých momentoch a tvorca to dokáže naozaj rozumne kombinovať s inými prvkami.

Fortunova hra
Zdroj: forumfilm.sk

Ruse de Guerre

Samostatná časť by určite mala patriť aj hudbe (a zvuku). Od samého začiatku, keď sú kroky na prázdnej chodbe kombinované s videami incidentu, ktorý všetko naštartoval, viete, že to bude fungovať. Každá jedna ďalšia skladba zo soundtracku vám skvele doplní atmosféru, ktorú cítite alebo to, čo sa práve na plátne odohráva.

Film mal v origináli podtitul Ruse de Guerre, pri ktorom je trochu škoda, že sa nedostal aj k nám. Tento termín totiž označuje súboj proti oponentovi neortodoxnými, kreatívnymi či chytrými metódami. A presne tým je operácia, ktorá sa odohráva. V podstate – presne týmto je aj najnovší film Guya Ritchieho, u nás uvedený ako Fortunova hra.

Jason Statham ako Orson Fortune
Zdroj: forumfilm.sk

Fortunova hra RECENZIA – Zhrnutie

Ide o nekonvenčný špionážny kúsok, aký sme ešte nevideli. Chytrým spôsobom do tradičných známych prvkov pridáva nové roviny a kreatívne do nej vkladá mraky a mraky humoru. K tomu si pridajte kvalitné obsadenie, výbornú akciu a strhujúcu hudbu a rok v kinách máme otvorený skvelým spôsobom. Odnáša si tak hodnotenie 8/10.

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -