Halloweensky Špeciál 2017 #3 – Hrozivý skutočný príbeh hororov V zajatí démonov a Annabelle!

Nenechajte si ujsť

Andrej Cvik
Andrej Cvik
Mám 23 rokov a moje 4 najobľúbenejšie veci na svete sú káva a moje dve mačky. A tá štvrtá je tajná.

Vitajte pri našom treťom tohtoročnom Halloweenskom špeciáli. Sme veľmi radi, že tak ako vlani, aj tento rok vás môžeme pripraviť na Halloween aspoň s pár článkami, ktoré veríme, že si vychutnáte, či už tento sviatok oslavujete alebo nie. Dátum 31. október je už takmer tu a preto dnes nahliadneme do hororových udalostí, ktoré sa naozaj udiali. Dnes si totižto predstavíme skutočný príbeh, na ktorom sú založené filmy V zajatí démonov a Annabelle. Čo si všetko si teda filmári vymysleli?

Skutočný príbeh V zajatí démonov a Annabelle

Veľmi dobre to poznáte, pričom ste si na to už dávno zvykli a chápete, z akého dôvodu to existuje a jednoducho to ignorujete. Reč je samozrejme o klasickom úvode nespočetne veľa hororových filmov, ktoré tvrdia, že sú „založené na skutočných udalostiach.“ Či už ide o spôsob, ako spraviť príbeh zaujímavejším, alebo nutnosť, ktorou sa filmári vyhnú prípadným žalobám v deji spomenutými ľuďmi, jednoducho nad tým mávneme rukou. Zamýšľali ste sa však niekedy nad tým, ako veľmi sú horory založené na skutočných udalostiach reálne? Je to všetko len dielom scenáristu, alebo sa nadprirodzené javy naozaj stali? Konkrétny príklad, na ktorý sa dnes zameriame, je jedna z najpopulárnejších hororových sérií modernej doby. Toto je totiž skutočný príbeh ságy V zajatí démonov!

Zdroj: frontrowfeatures.com

V zajatí démonov (2013)

Úvod do dnes veľmi známej filmovej série nám predstavil najťažší prípad skutočných lovcov duchov Eda a Lorraine Warrenovcov. Ich úlohou bolo vysporiadať sa s posadnutým domovom rodiny Perronovcov v roku 1971 v meste Harrisville. V dome samotnom sa podľa všetkého samovoľne otvárali a zatvárali dvere, duchovia útočili na rodinu a neskôr dokonca posadli matku, ktorá sa následne snažila zavraždiť svoje deti. Toto všetko mal zapríčiniť predchádzajúci vlastník nehnuteľnosti, ktorým bola zlostná čarodejnica. Príbeh sa však skončil dobre a Warrenovci dom nakoniec zbavili zlých duchov.

Zdroj: ccpopculture.com

Ďalšou podstatnou súčasťou filmu je bábika Annabelle. Ide o pozostatok staršieho prípadu, pričom hračka je podľa všetkého posadnutá nebezpečným duchom. Warrenovci ju preto uzamkli v ich múzeu démonických a posadnutých vecí. Vo filme sa bábika zdá byť nažive – položená je v jednej miestnosti, pričom odrazu sa objaví v druhej izbe. Ak je zahodená alebo zneškodnená, potom sa znova objaví v domove jej vlastníka.

Pravdou je možno omnoho viac, ako by ste čakali. Perronovci sú totižto skutočnou rodinou. Čo by nikto nečakal je dokonca fakt, že režisér James Wan sa s nimi stretol, spravil s nimi rozhovor a ich príbehy, ktoré rodina dodnes vykladá za skutočné, použil vo filme. Dokonca aj ťahanie nohy nehmotným démonom je vraj niečo, čo jeden z členov rodiny opísal ako bežnú udalosť. Aj matka, ktorá bola vo filme posadnutá, v skutočnom rozhovore opisuje podobné pocity. A aby toho nebolo málo, bábika menom Annabelle naozaj existuje, pričom je dodnes zamknutá v skutočnom múzeu Warrenovcov. Svedkovia, ktorí s ňou prišli do kontaktu opisujú podobné udalosti, ako tie z filmu.

Zdroj: flickreel.com

Annabelle (2014)

Prvý horor sa dočkal tak veľkého úspechu, že hneď po jeho vydaní prišiel spin-off/prequel filmu V zajatí démonov. Okrem prvej scény sa však v snímke neobjavuje ani jedna z ľudských postáv, ktoré vystupovali v prvom horore. Namiesto toho sa film zameriava na spätný príbeh bábiky Annabelle, ktorá sa až neskôr dostala do rúk Eda a Lorraine Warrenovcov. Príbeh samotný je však narozdiel od V zajatí démonov takmer celý vymyslený. Ako sa podľa všetkého démon dostal do bábiky samotnej je jednoducho fikcia. Čo je však podľa svedkov skutočné, je správanie Annabelle, ktorá sa zdala byť nažive.

Podľa skutočne rozprávaných príbehov Warrenovcov, študentky Donna a jej spolubývajúca Angie po príchode domov často objavili, že bábika je v inej polohe, ako ju zanechali. Zo začiatku boli pohyby nepatrné. Časom sa však bábika začala presúvať z izby do izby, neskôr aj cez zamknuté dvere. Annabelle si začala prekladať nohy a krížiť ruky, či dokonca stáť na nohách v rohu miestnosti. Bábika podľa svedectiev začínala svoje správanie stupňovať – ľuďom vraj nechávala písomné správy, občas krvácala, škrabala a neskôr aj škrtila ľudí do bezvedomia. Podobné udalosti sa vraj diali po dobu takmer jedného roku, dokým sa študentky rozhodli zavolať na pomoc Warrenovcov.

Lorraine Warren so skutočnou bábikou Annabelle; Zdroj: youtube.com

V zajatí démonov 2 (2016)

Druhý film z hlavnej série rozpráva mierne pozmenený príbeh skutočných udalostí, známych ako Enfieldský prípad. Nadprirodzené aktivity sa ako v skutočnosti, tak aj vo filme začali v auguste roku 1977. Skutoční Ed a Lorraine Warrenovci však narozdiel od príbehu Jamesa Wana s prípadom nemali až tak veľa spoločného. Prípad pritom naozaj zaujal mnoho reálnych vyšetrovateľov paranormálnych javov z celého sveta. Warrenovci sa však na mieste činu ukázali len na jeden deň, a aj to dokonca nepozvaní. Čo však je skutočné, teda aspoň podľa svedectiev rodiny Hodgsonovcov, je väčšina nadprirodzených javov.

Janet a Peggy v skutočnosti tvrdia, že všetko sa to naozaj začalo potom, čo sa dievčatá hrali s notoricky známou „Ouija board.“ Po tom naozaj vystrašené utiekli do domu ich susedov, pričom ostatní vravia, že počas celej udalosti počuli pískanie a klopanie na steny, presne tak, ako je to vyobrazené vo filme. Čo je však asi najzarážajúcejšie, je fakt, že rovnako ako vo filme, aj v skutočnosti tvrdila príslušníčka policajného zboru Carolyn Heeps, že videla levitujúcu a samovoľne sa pohybujúcu stoličku. Ohľadom svojho svedectva dokonca podpísala oficiálny dokument, pričom podobné udalosti zahliadlo vyše 30 ozajstných ľudí.

Zdroj: imdb.com

Annabelle 2: Stvorenie zla (2017)

Druhá časť spin-off série rozpráva a snaží sa nám objasniť príbeh pôvodu bábiky samotnej. Vo filme sa vraví, že Annabelle bola vytvorená výrobcom bábok dlhé roky pred udalosťami tohto filmu. V skutočnosti však ide o obyčajnú, sériovo vyrábanú hračku zo sedemdesiatych rokov, pričom aj teraz je dostupná k zakúpeniu na eBay. Bábika teda v skutočnosti pred rokom 1970 vôbec neexistovala. Prakticky celý príbeh druhej časti Annabelle je vymyslený tak, aby dával zmysel vzhľadom na svedectvo ľudského média, ktoré vraj bolo skutočnej vlastníčke bábiky zverené 6 týždňov potom, čo sa začali odohrávať nadprirodzené udalosti.

Zdroj: vortl.com

Mám sa teraz báť vypnúť svetlo?

Tak sa teda zdá, že viac než veľká časť príbehu filmovej série V zajatí démonov vôbec nie je vymyslená. Znamená to teda, že sa máme začať obávať skutočných duchov a démonov, alebo sú všetko len svedectvá šarlatánov, ktorí sa snažili využiť médiá a zarobiť si pekný balík peňazí? Druhá možnosť je viac než pravdepodobná, pričom v minulosti sa až mnoho svedkov stihlo priznať, že všetko je vymyslené. Samotní Warrenovci sú v reálnom živote notoricky známi tým, že všetko robili len pre peniaze – dôkazom sú veľmi časté nezhody v opakovane rozprávaných príbehoch. Čomu však budete veriť, je len na vás.

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -