John Williams prestáva komponovať filmové skladby. Od hudby ale neodchádza

Nenechajte si ujsť

Erik Košťany
Erik Košťany
Moje meno je Erik (alebo Erino), mám 28, momentálne bývam v Bratislave. Kino navštevujem niekoľkokrát do mesiaca a čo nestihnem tam, doháňam na obrazovkách doma. Vlastním niekoľko konzol, rád si prečítam dobrú knihu či komiks, ale nevyhýbam sa ani pohybu po vonku (či už na nohách alebo bicykli)

John Williams prestáva komponovať

Jeden z najvplyvnejších, najrozoznateľnejších a naoceňovanejších tvorcov filmovej hudby, John Williams, prestáva komponovať. Odíde do zaslúženého dôchodku, predsa len, vo februári tohto roka oslávil svoje 90. narodeniny. Avšak podľa jeho vlastných slov sa od hudby rozhodne nechystá odísť úplne.

Tomuto skladateľovi môžeme vďačiť za mnoho nádherných a skvelých soundtrackov. Postaral sa o hudbu k Star Wars, Supermanovi, Čelustiam, Juskému parku či Schindlerovmu zoznamu. Bez neho by sme si nemohli vychutnávať hudobné zložky vo filme E.T. alebo okamžite roroznateľné melódie z Harryho Pottera. A tiež pracoval na všetkých častiach Indiana Jonesa.

john williams indiana jones
Zdroj: csosoundandstories.com

 

Indiana Jones 5 bude posledným

Aktuálne chystá hudbu pre jeho piatu časť. A zdá sa, že pôjde o jeho poslednú prácu takéhoto typu. V nedávnom rozhovore pre magazín AP News totiž povedal:

„V tomto momente pracuje na Indiana Jones 5. Je v ňom Harrison Ford – ktorý je značne mladší ako ja – myslím, že to je jeho posledný film. Takže keď už ide Harrison, tak aj ja môžem, predpokladám.“

Filmy sú príliš veľkým záväzkom

Harrison Ford nepovedal samozrejme verejne, že by sa rozhodol prestať s hraním. Ale jeho vyjadrenie samozrejme bolo, že vo filme Indiana Jones 5 si berie fedoru a bič ako tento hrdina naposledy. A podobne je to aj s Williamsom. Na úplnú penziu sa nechystá. Ide o to, aké dlhé záväzky niektoré projekty môžu byť.

Vyjadril sa, že práca na poslednom Star Wars filme mu zabrala 6 mesiacov. To je pre neho jednoducho príliš veľký záväzok. Avšak hudbe sa bude venovať aj naďalej. Napríklad aktuálne píše pianový koncert pre Emanuela Axa.

Obi-Wan Kenobi John Williams
Zdroj: thefutureoftheforce.com

Hudbe sa však venuje aj naďalej

Napríklad aj počas jari nahral s čelistom s menom Yo-Yo Ma nádherný album A Gathering of FriendsK nim sa pripojili hudobníci Pablo Sáinz-Villegas, Jessica Zhou a Newyorská filharmónia. Album obsahuje aj jeho skladby z filmov Schinderlov zoznam, Lincoln alebo Mníchov. Z nich najväčšie ovácie získala stále aktuálna skladba „A Prayer for Peace“.

Lúči sa s krásnym odkazom

John Williams teda prestáva komponovať filmovú hudbu, stále však zostáva pri jej iných variantoch. Majster svojho remesla doplnil ešte krásne precítené vyjadrenie:

„Dalo mi to možnosť dýchať. Pocit a uvedomenie, že je toho viac ako v živote v telesnej schránke. Bez toho, aby som bol nábežensky založený, je tu duchovný život, umelecký život, ríša, ktorá je nad všednosti každodennej reality. Hudba dokáže povzniesť myseľ človeka na úroveň poézie. Môžeme len reflektovať ako dôležitá bola hudba pre ľudstvo. Vždy som rád špekuloval, že hudba je staršia ako jazyk. Pravdepodobne sme udierali na bubny a fúkali do trstiny ešte pred tým, ako sme vedeli rozprávať. Takže je to nevyhnutná súčasť ľudstva. A dala mi môj život.“

Čo hovoríte na správu, že John William prestáva komponovať hudbu po piatom Indiana Jonesovi? Budú vám chýbať jeho skladby? Ktorá je vaša najobľúbenejšia? Dajte nám vedieť v komentároch.

Zdroj: geektyrant.com

Mohlo by sa ti páčiť

Pridaj komentár

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -