Nekonečné kruhy a nezvestná Samara, ktorú už nikdy nenájdete | Kruhy (recenzia)

Nenechajte si ujsť

Branislav Petrus
Branislav Petrus
Keby mi povieš aby som dobil svet a na výber mi dáš nôž a slovo, vyberiem si slovo. Pretože ak sa ho naučíš správne používať, pochopíš, že práve slovo je tá najsilnejšia zbraň.

Určite poznáte tie dni, kedy sa na niečo tak tešíte, že neviete spať. Takéto dni prichádzajú vtedy, ak sa dozviete, že z vášho kina za pár dní vylezie Samara a donúti vás naložiť si do gatí. To isté som si myslel aj ja, avšak kebyže ju mám čakať dodnes, ušla by mi aj posledná MHD a na nočák by sa mi čakať určite nechcelo. Preto poprosím všetkých, aby sadli pred svoj PC, pozreli si krátke náučné video a za 7 dní zomreli. Je to také jednoduché, až sa to zdá nereálne. Kruhy už nejaký ten piatok medzi nami krúžia a my sa pozrieme na to, či sa legendárnej Samare podarilo nájsť z nich cestu von.

Kruhy Recenzia
Hlavná trojica hercov film nijak neobohatila, Zdroj: heavenofhorror.com

Klamal by som, keby som skrýval sklamanie. To je ako keď dúfate, že sa vám ujde miesto vo vlaku a ono sa vám nakoniec neujde. Očakávate krásu a dostanete facku. A takýchto faciek počas filmu dostanete asi 20 a mohol by som menovať dôvod za každú jednu. Všetkým je už dobre známe, že hudbu ku Kruhu z roku 2002 a 2005 zložil samotný maestro Hans Zimmer. A ako to vyzeralo tento rok? Ak mi mal tento štýl „temnej“ hudby spôsobiť vrásky na čele, tak by som bol navždy mladý. S pokožkou ako batoľa, by som sa mohol usmievať do konca života. A to sa aj udialo. Pri niekoľkých pasážach vo filme to inak nešlo. V tom momente vám začne dochádzať, že Samara prešla na komediálny žáner a vy začnete plakať za vyhodené 4 eura, ktoré už nikdy neuvidíte.

Zachránia to herecké výkony?

Jasné, že nie. Čo by ste čakali od hlavnej herečky, ktorá si pred tým zahrala v dvoch filmoch. Mne sa to nezdalo už vtedy, keď som sa dozvedel, že sa hlavná herečka volá Matilda. Samozrejme, že som jej dával šancu, ale jej výkon ma nijak špeciálne neprekvapil. Slabé, slabé a ešte slabšie. Nezachráni to ani Leonard z Teórie veľkého tresku. Spočiatku som sa na neho pozeral a hovoril si, „Je to on, nie je to on?“ Bol to on! A neokúzlil… Vo filme stretnete aj veľa vedľajších postáv, ktoré dopadnú ako každí jeden čierny človek v zombie filmoch – z filmového plátna odídu ako prví. Niekedy nestačí len všetky karty vsadiť na jednu postavu. Ani keď to je jedna z najpopulárnejších záporných postáv v histórii filmu. Čo sa dá robiť, Samara už proste zostarla. Alebo to je chyba jej tvorcov?

Kruhy Recenzia
Samary sa nebojí už ani hlavná postava.. Zdroj: theplaylist.com

7 dní je proste málo času na uspokojenie…

…a preto sme sa rozhodli, že do filmu pridáme za lyžičku nezmyslu. Priznávam, knihu som nečítal, ale bolo to v nej naozaj tak? Spraviť z Kruhu nejakú podivuhodnú sektu, ktorá mi na prvý pohľad pripadá ako feťácka diera plná techno hudby? O tomto by sa dalo diskutovať, ale nakoľko mám len 7 dní tak nemáme čas. Alebo sa pokúsim svoje nešťastie prehodiť na niekoho iného? Dámy a páni, aj to sa dá v roku 2017 a zo Samary sa tvorcovia filmu rozhodli urobiť hračku, ktorú si môžete požičať a keď sa vám už nebude páčiť, proste ju posuniete niekomu inému. Kde sa stratil ten seriózny prístup, keď 7 dní znamenalo 7 dní a vám nepomohlo ani 7 krát Otčenáš odzadu v Braillovom písme…

Zavolajte políciu, Samara sa stratila!

Po takomto niečom by som sa aj ja schoval pod zem a nevyšiel by som. Avšak teraz narážam na niečo úplne iné. V tomto filme to je niečo ako s kuriérom. Napíšu vám, že zásielka bola odoslaná a za pár dní dostanete SMS od kuriéra, že je pred vašim domom. V kruhoch to je rovnaké. Zazvoní telefón zo slovami „Seven days“ a vy teraz neviete, či myslela čokoládový alebo vanilkový. Zrazu všetko utíchne a vy sa nasledujúce dni cítite ako na drogách. Samé vtáky, hmyz a iné potvory. Ale kde je Samara? Tá sa objaví na pár sekúnd, zoberie si ten čokoládový a odíde preč. Tádááááá.

Kruhy Recenzia
Posledný krát, kedy bola Samara videná…, Zdroj: youtube.com

Zazvoní zvonec telefón a rozprávky Samary je koniec

Aj vy tajne dúfate, že toto všetko bol len zlý pilotný film a pokračovanie bude naozaj excelentné? Ale nastal čas pozrieť sa na to aj z inej stránky. Teraz si predstavte, že neviete kto je Samara a Kruh nikdy neexistoval. V tom prídu Kruhy a dostaneme celkom zaujímavú mysterióznu detektívku, kde sa Janko a Marienka snažia vyriešiť záhadu, aby si Marienka zachránila svoj pekný zadoček. V takomto prípade je tento film naozaj prijateľný. Uvedie vás do deja, ukáže aké to bolo kedysi a z kadiaľ sa vlastne tá naša Samara objavila. A viete, čo je najväčšia irónia? Že za celý film ma vystrašili dve banality, pre ktoré sa však film neoplatí pozerať. Ak by som sa v tej chvíli nenachádzal v kine, vypol by som to a dobrovoľne by som si to skočil a nepotreboval by som ani 7 dní…

A na záver stačí vedieť 7 typov od Rewindu ako z kruhu urobiť štvorec

  1. Nepozerajte trailer, lebo klame
  2. Ak ste si ho pozrel, tak ste si ušetril 102 minút svojho života, pretože práve v ňom nájdete všetko, čo by vás mohlo vystrašiť (a dokonca aj to, čo vo filme nenájdeš)
  3. Vyhýbajte sa prednáškam, na ktorých vyučuje Leonard z Teórie veľkého tresku
  4. Dôkladne si strážte svoje USB
  5. Vyhýbajte sa slepým kňazom vo vašom okolí
  6. Na siedmy deň si sadnite na TV a vypichnite si oči
  7. Zomrite v pokoji a mieri z vykrúteným ksichtom
Kruhy Recenzia
Ja som jej to hovoril, aby si sadla na TV… Zdroj: farnazfever.com

Mohlo by sa ti páčiť

Pridaj komentár

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -
Viete, čo je najväčšia irónia? Že za celý film ma vystrašili dve banality, pre ktoré sa však film neoplatí pozerať. Ak by som sa v tej chvíli nenachádzal v kine, vypol by som to a dobrovoľne by som si to skočil a nepotreboval by som ani 7 dní...Nekonečné kruhy a nezvestná Samara, ktorú už nikdy nenájdete | Kruhy (recenzia)