Google oznamuje „kvantovú nadvládu“, ktorá navždy zmení svet počítačov

Nenechajte si ujsť

Andrej Cvik
Andrej Cvik
Mám 23 rokov a moje 4 najobľúbenejšie veci na svete sú káva a moje dve mačky. A tá štvrtá je tajná.

Magazín Financial Times publikoval správu o tajnom dokumente Google, ktorý bol zverejnený na federálnej webstránke NASA, a jeho následnom zmiznutí. Týkal sa veľkého kroku vpred v rámci vývoja futuristických kvantových počítačov. Prečo sa teda dôkaz o tom, že kvantový počítač Google zmenil svet, vyparil? Pozrime sa z diaľky na svet tak malý, že naňho nedovidíme.

Kvantový počítač Google mení svet

Kvantové počítače (quantum computers) sú jedny z najkomplikovanejších zariadení, ktoré kedy ľudia vyvinuli. Ich fungovanie a praktické použitie je stále z veľkej časti len teoretické, aj keď v posledných rokoch sa prekonali veľké hranice. Bol to ale práve Google, kto prekonal magickú hranicu, ktorá sa označuje ako „quantum supremacy„, teda kvantovú nadvládu.

google logo
Zdroj: theverge.com

Tento pojem, ak je jeho použitie v prípade pokusu Google právoplatné, by znamenal jednu z najväčších počítačových revolúcií histórie. Znamenalo by to, že kvantový počítač sa v praktickom experimente preukázal ako výkonnejšia možnosť oproti tradičnému počítaču.

Ako píše portál Fortune, zamestnanec z Google odhalil, že po úspešnom pokuse NASA.gov omylom publikovala vedeckú štúdiu, ktorá rozpráva o priebehu experimentu. Štúdia však bola ešte len údajná – nepotvrdená vedeckou komunitou – preto ju z internetu okamžite stiahli. Nechcú svoj experiment omylom označiť za revolučný, pokým sa nedokáže, že jeho výsledky skutočne sú revolučné.

Experiment

Portál Fortune si dokument stihol pred jeho odstránením stiahnuť. Môžeme tak nezrieť do jeho vnútra a zistiť, čo presne experiment preukázal.

„Zatiaľ čo nášmu procesoru trvá asi 200 sekúnd prevzorkovať jednu inštanciu kvantového obvodu miliónkrát, najmodernejší superpočítač by potreboval asi 10 000 rokov, aby vykonal ekvivalentný úkon,“
píšu v dokumente výskumníci.

kvantový počítač
Zdroj: nist.gov

Tím dodal, že vykonať ďalší experiment na ich vlastnom serveri Google Cloud by trvalo 50 000 000 000 000 (50 biliónov) hodín. Na kvantovom počítači im to zabralo 30 sekúnd. „Podľa toho, čo vieme, tento experiment značí prvý prípad, kedy bol výpočet možný iba na kvantovom procesore,“ podotkli.

Upozornenie

Dario Gil, šéf výskumu spoločnosti IBM, upozorňuje, že šlo o veľmi špecializovaný „laboratórny experiment.“ Dodal, že „nemá žiadne praktické využitie.“ Dodal: „Kvantové počítače nikdy nebudú mať nadvládu nad klasickým počítačmi, ale miesto toho s nimi budú fungovať v súlade, keďže oba majú svoje silné stránky.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ

Zdroj: fortune.com, ft.com

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -