Pohľad na La La Land nie ako na film, ale ako na umenie

Nenechajte si ujsť

La La Land

Neviem ani ako presne začať písať tento článok, lebo mám toľko myšlienok a pocitov v sebe, že je ťažké sa rozhodnúť, ktorá by mala byť tá úvodná. Začnem ale tak, že nasledujúce riadky nebudú recenzia, ale pohľad na kúsok umenia. Pamätám si na jednu myšlienku ktorú som videl vo filme Intouchables (určite to poznáte, keď nie, vyhľadajte a povinne pozrite) kde starý múdry pán na vozíku sa opýta mladíka otázku, „prečo ľudí zaujíma umenie?“ …odpoveď: „pretože je to jediná stopa ktorá po nás ostane“. Veľmi zaujímavá myšlienka, ktorú by každý človek mal brať vážne. Umenie sa dá vyjadriť viacero spôsobmi, či je to maľba, hudba, poézia alebo film, je to niečo, o čom budú generácie po nás hovoriť. A je len na nás čo im tu zanecháme.

La La Land
Zdroj: la.curbed.com

Damien Chazelle, umelec srdcom i dušou

Asi som emočne premotivovaný keď začínam s takýmto úvodom, alebo len posledný film čo som videl, ma dostal na toľko, že to tak cítim. Vráťme sa ale o kúsok naspäť. Pred dvomi rokmi prišiel na svet film od mladého kreatívneho režiséra a scenáristu, Damiena Chazellea, s názvom Whiplash. Nie každý tvorca dokáže ohúriť svet s jeho prvým veľkým počinom. Pridajte k tomu pozitívne ohlasy od recenzentov a divákov, nominácie na piatich Oscarov a na konci tohto príbehu aj troch z nich vyhrať. Happyend? Poviete si áno, ale toto koniec nie je. Damien nechal na seba upútať pozornosť a prekvapení ľudia sa nevedeli dočkať, čo nám ukáže ako nové. Hudobne ovplyvnený autor ostal pri rovnakej tématike, ale zmenil žáner. Kým Whiplash bola skôr dráma doplnená o neskutočné hudobné vsuvky, jeho nový projekt je zábavný a romantický muzikál.

La La Land
Zdroj: variety.com

Dokáže sa muzikál predrať na vrchol?

Tu sa pozastavím. Posledné roky vnímam filmy ako druh umenia, čo som spomínal vyššie, preto si vyberám film, bez toho aký žáner to je, aby mi niečo dal, aby som si tú chvíľku užil a bol udivený a zaskočený. A poviem pravdu, že muzikál bohužiaľ nie je moja šálka kávy. Okej, možno si poviete, že som nevidel ten alebo ten a ten, že to neviem precítiť. Váš názor Vám neberiem, neberte mi ani môj. Videl som pár muzikálov, spomeniem tie čo mi kotvia v pamäti napríklad Mama Mia alebo Broadway, a musím povedať, že vážne to nie je moja šálka kávy. Tak prečo som odrazu zostal v nemom úžase po filme La La Land?

Na odpoveď si ešte chvíľku počkáte. Než film prišiel k nám do kín, predchádzala mu neskutočná povesť. A to film ešte skoro nikto nevidel, okrem ľudí na festivaloch a recenzentov. Najväčší boom ale spôsobil fakt, že film bol nominovaný na sedem Zlatých Glóbusov, plus k tomu začali narastať špekulácie, že film bude pravdepodobne nominovaný aj na Oscarov a že pár nominácií môže aj prelomiť. Ide ale o to, že na tento film som pozeral, ako na každú romantickú záležitosť. Povrchne. Videl som trailer, prečítal si čo to o deji a spravil jednoduchý názor…zase romantická vec kde sa bude spievať. Ako disneyovky. Nepomohol ani fakt, že film robil šikovný režisér a že hlavné postavy sú známi herci.

La La Land
Zdroj: yahoo.com

Tomuto filmu treba dať šancu

Po pár týždňoch čo je film aj u nás, sa jeden večer udeľovali ceny Zlatých Glóbusov (ako to dopadlo si môžete prečítať v tomto odkaze) a nedalo sa nevšimnúť, že La La Land získal všetky kategórie na ktoré bol nominovaný! Takýto výsledok nečakal nikto dokonca ani ja, tak som dal šancu tomuto „prekvapeniu“ a zašiel do kina sa nato pozrieť. A som nadšený. Ako veľký fanúšik filmov by mi nikdy nenapadlo, že by ma dokázal očariť romantický muzikál. Môže za to dobrý scenár, umocnený skvelou prácou režiséra zakončenou výbornými hereckými výkonmi. Herecká dvojka Ryan GoslingEma Stone sa na plátne nestretli prvý krát, čo bolo aj vidieť a ich spolupráca je bravúrna. Ich postavy sa mi veľmi páčili, vedeli ma pobaviť, očariť a ku koncu aj emočné zamyslieť. Súčasťou celého filmu bola skvelá hudba, sprevádzaná s nie ľahkými choreografiami a s chytľavými pesničkami. Herci spravili pre tento film maximum a bolo to vidieť.

La La Land
Zdroj: hollywoodreporter.com

Umenie

Bol som veľmi prekvapený aj z vizuálu, ktorý skôr pripomínal 80te roky. Aj keď prvá tretina filmu bola viac muzikálová, kde sa stále spievalo a tancovalo. Dobre sa nato pozeralo ale trošku som sa nudil. Ako som povedal, nie som na muzikály. Potom sa film ale plynulou cestou rozbehne do príjemnej časti so skvelými dialógmi a vtipnými momentami, z čoho priam vyžaruje romantika a city. A tých posledných 15 minút Vás proste dostanú. Musím uznať, že Damien Chazelle to znova trafil. Natočiť modernú romantiku z prostredia Hollywoodu v čase, keď sú kiná nabité remakeami alebo sequelmi, je riskantný krok a jemu sa to podarilo. Bola to čistá radosť z filmu, z umeleckého diela, ktorá keď skončila tak som tomu nemohol uveriť a uvažoval som, že si to dám znovu. Dúfam, že na Oscaroch sa tento film nestratí a zabojuje o pár sošiek. Bol to zážitok na začiatku roka, ktorý len tak niekto dlho neprekoná a prajem si aby celý rok vychádzali takéto filmy. Neostáva mi už nič iné, ako pustiť soundtrack a spievať si… La La Land.

Mohlo by sa ti páčiť

Pridaj komentár

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -