Microsoft sa zbavuje programov a funkcií vo Windowse, tieto najnovšie vyhodil

Nenechajte si ujsť

Erik Košťany
Erik Košťany
Moje meno je Erik (alebo Erino), mám 28, momentálne bývam v Bratislave. Kino navštevujem niekoľkokrát do mesiaca a čo nestihnem tam, doháňam na obrazovkách doma. Vlastním niekoľko konzol, rád si prečítam dobrú knihu či komiks, ale nevyhýbam sa ani pohybu po vonku (či už na nohách alebo bicykli)

Windows už nebude mať tieto funkcie

Slovíčko deprecated je nepríjemným výrazom pre mnohých profesionálnych používateľov operačného systému od Microsoftu. Ním totiž dáva spoločnosť do zoznamu aplikácie a súčasti, ktoré prestávajú mať podporu. Firma na svojej oficiálnej stránke zverejnila pravidelne aktualizovaný zoznam, ktorý ukazuje, aké stratil Windows funkcie za posledný čas. Sú medzi nimi zastaralé skripty, ale aj programy, na ktoré nejeden človek nedal dopustiť.

Mnohých zasiahla správa, ktorá prišla ešte v septembri, že končí známy WordPad. Neobsahoval síce tak rozsiahle funkcie ako Word, bol však veľmi vhodným na rýchle písanie textu či zachytenie poznámok. Rana bola pre používateľov o to tvrdšia, že na neho boli zvyknutí už 28 rokov. Práve pred takým časom totiž prvý raz prišiel na Windows 95.

microsoft wordpad
Zdroj: Microsoft

Ochrana pred hackermi aj zastaraným systémom pošty

Október zase znamenal stopku pre skriptovací jazyk VBScript. Pôvodne išlo o akúsi odpoveď Microsoftu na JavaScript, stal sa však čoraz menej používaný s príchodom iných, pokročilejších jazykov (napríklad Python). Problémom bolo aj to, že kvôli ľahkej prístupnosti k veľa programom súčasne bol využívaný hackermi.

V novembri zase dala spoločnosť najavo, že odstavia službu Remote Mailslots. Prvý raz bola služba predstavená ešte v MS DOS a myšlienka voľného miesta na e-maily v zdieľanom priestore sa ukázala v súčasnosti ako zastaralá a nespoľahlivá.

jazyk VBSctript

Zdroj: Microsoft Learn

Aplikácie, ktoré sa nepoužívali roky

Každé ďalšie vydanie operačného systému Windows už nebude obsahovať ani aplikáciu Tipy. Išlo o spôsob, ako pomôcť nováčikom zorientovať sa, ukázalo sa však, že väčšina používateľov ju z predinštalovaných programov jednoducho vymazala.

Veľkou stratou zrejme nebude funkcia Záznam postupu (Steps Recorder), ktorá, ako názov napovedá, zaznamenávala pohyb na obrazovke. Účelom bolo zlepšenie podpory, od vydania na Windows 7 však služba veľkými zmenami neprešla. Nakoniec stratila podporu úplne a už niekoľko mesiacov neprišla aktualizácia. Preto poputuje na zoznam odchádzajúcich funkcií.

microsoft windows konzoly
Zdroj: Microsofr Developer Blogs

Stará konzola a rana pre hráčov

V zozname toho, aké Windows stráca funkcie, nájdeme aj takzvanú Legacy console mode. Aktuálne operačné systémy využívali textové rozhranie, ktoré sa nazýva PowerShell. Tá mala vlastnú verziu príkazového riadku (Terminal), kvôli spätnej kompatibilite však stále bol prítomný aj príkazový riadok cmd.exe.

Tá už je skutočne zastaranou a na moderných systémoch nemá svoje opodstatnenie. Nebude vopred predinštalovaná, priaznivci však po nej budú môcť siahnuť aj na Windows 11 cez Features on Demand.

Jasným krokom pre spoločnosť je aj zbavovanie sa jednotlivých menších súčastí aplikácie Microsoft Defender Application Guard. Konkrétne počas novembra a decembra skončila podpora jej podriadených funkcí pre Office a Edge. Pre používateľov však o žiadnu skutočnú stratu nejde, pretože sú všetky menšie funkcie zhromaždené po Windows Defener Application Control.

Ďalšia strata Windows funkcie je nepríjemnou správou pre hráčov. Najaktuálnejšie  bolo oznámené, že odchádza Windows Mixed Reality, ktorá odíde z budúcich vydaní operačného systému. Išlo a aplikáciu, ktorá podporovala virtuálnu realitu pre zariadenia SteamVR a Steam VR Beta.

Ktorá z týchto funkcií vám bude chýbať vo Windowse najviac? Boli ste pravidelnými používateľmi niektorej z nich? Dajte nám vedieť v komentároch. 

Zdroj: learn.microsoft.com

Mohlo by sa ti páčiť

1 COMMENT

  1. Všetky tie MS zbytočnosti ktoré sú tu opísané som hneď po inštalácií vyhodil. Jediné čo som používal bolo CMD… Myslím, že ešte minimálne 60% toho zbytočného bordelu by mohol MS vyhodiť….

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -