Slováci si zamilovali ostré vtipy o kresťanstve. Netflix seriál od našich susedov sa stal veľkým hitom

Nenechajte si ujsť

Erik Košťany
Erik Košťany
Moje meno je Erik (alebo Erino), mám 28, momentálne bývam v Bratislave. Kino navštevujem niekoľkokrát do mesiaca a čo nestihnem tam, doháňam na obrazovkách doma. Vlastním niekoľko konzol, rád si prečítam dobrú knihu či komiks, ale nevyhýbam sa ani pohybu po vonku (či už na nohách alebo bicykli)

Najčítanejšie za 7 dní

Netflix ovládol poľský seriál 1670

Zdá sa, že Slováci nevyhľadávali v predsviatočnom období na streamovacích službách iba vianočné seriály a filmy. Pred polovicou decembra totiž pribudol na Netflix poľský seriál 1670, ktorý sa dodnes drží v desiatke najsledovanejších projektov u nás. Darmo, satirická komédia si získala divákov svojim ostrým humorom, ktorý sa dotýka aj dnešných tém.

Osemdielna séria hovorí o nižšom šľachticovi, ktorý sa však túži stáť najslávnejším Poliakom všetkých čias. Jeho meno je Jan Paweł Adamczewski a už tu nachádzame odkaz na niekdajšieho známeho pápeža z tejto krajiny. Celkovo ma prekvapilo, že tak kresťanská krajina, akou je Poľsko, pripúšťa veľké množstvo humoru práve na účet rímskokatolíckej viery.

netflix seriál 1670
Zdroj: Netflix

Ostrá satira sa neštíti žiadnej témy

Tvorcovia si však zobrali na mušku čokoľvek, čo sa stáva problémom aj dnešnej doby. Aj napriek tomu, že sa seriál odohráva v 17. storočí, je vedený ako mockumentary (vtipný dokument) s komentovaním diania v 21. storočí. Hovorí napríklad o klimatickej kríze a dokonca sa mimoriadne nápaditým spôsobom pozrie aj na závislosť na scrollovaní po obrazovkách.

Scenárista Jakub Rużyłło dokonca konzultoval písanie deja jednotlivých dielov aj so sociológom Janom Sowom, čo je iste poznať. Nájdeme aj tému malomeštianskeho či skôr dedinského (zastaralého) spôsobu uvažovania, k čomu skvele poslúžilo prostredie obce, ktorá nemá ani sto obyvateľov. Dejisko menom Adamczycha si údajne vybral samotný režisér Kordian Kądziela pri náhodnom prechádzaní mapou.

netflix 1670 satira
Zdroj: Netflix

Služby ho nechceli, spravili veľkú chybu

Nenakrúcalo sa v skutočnej dedine, ale v Múzeu folklóru pri meste Kolbuszowa, ktoré iste pocíti vlnu väčšieho množstva turistov. Projekt vraj odmietlo niekoľko služieb, kým mu dal Netflix zelenú. A zdá sa, že nemohli spraviť lepší krok.

Od vydania 13. decembra sa každý deň drží v desiatke najsledovanejších seriálov na Slovensku, v Česku a Poľsku. Dnes sa už nachádza na desiatom mieste, stále je však pozoruhodné, že má miesto v rebríčku. O obľúbenosti svedčí aj hodnotenie. Na portáli ČSFD mu svieti 82 % a obľubu získal aj v zahraničí – na IMDb sa môže pochváliť so skóre 8/10.

Presvedčili vás predošlé riadky, aby ste si pozreli seriál 1670? Prípadne ste ho už videli? Ak áno, zabavil vás rovnako ako zvyšok divákov, ktorí ho pochvaľujú? Dajte nám vedieť v komentároch.

Zdroj: Netflix

Mohlo by sa ti páčiť

1 COMMENT

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -