Indická šialenosť a rozmanitosť. Toto sú najlepšie bollywoodske trháky, ktoré (ne)musíte vidieť

Nenechajte si ujsť

Najlepšie bollywoodske filmy

Ja viem, ja viem, keď sa povie Bollywood – tak si predstavíte niečo príliš šialené, utancované, a poriadne divné. Indovia si predsa vôbec nerobia starosť s fyzikou, logikou, či gravitáciou. Na prvom mieste je u nich baviť, na druhom vyzerať pri tom strašne „coolovo“, a na treťom si zaspievať (ako aj zatancovať), a je úplne jedno v akom žánri. Napriek tomu sa nájdu bollywoodske filmy, ktoré sa oplatí vidieť celé a nie iba ich vtipné kompilácie. Nech sa páči, moje topky z Bollywoodu…

1. Mucha hlavný hrdina? Makkhi / I Am A Fly – 2012

Hlavný hrdina mucha? V Indii Nie je problém. Po svojej smrti sa hlavný hrdina reinkarnuje do muchy a rozhodne sa ochrániť svoju milovanú frajerku pred zlým gangstrom. Pretočte si trailer do polovice a akčné mušie inferno môže začať. PS: Tanečná scéna nechýba.

2.  Historická 300vka na indický spôsob? Baahubali – 2017

Hlavne druhý diel si berie to najlepšie zo všetkých historických filmov ako 300, Kráľovstvo nebeské, či Gladiátor. Elegantne ich dopĺňa svojím hindu čarom, a hlavne vizuálnym šialenstvom. Akcia je – ako to povedať, „originálne strelená a k tomu poriadne krvavá?“ PS: Tanečná scéna v takom veľkofilme nesmie chýbať.

3. Indický roboti? Enthiran / Robot – 2010

Indický terminátor mixnutý X-Menovským Magnetom? Ako nič. V Indii neexistuje nič, čo by sa nedalo skombinovať, či dokonca prekombinovať. Enthiran je jeden z najúspešnejších bollywoodskych filmov vôbec, a aj vďaka tomu dostal ešte šialenejšie pokračovanie. PS: Tanečná scéna je, a k tomu robotická.

4. Láska cez pikantné jedlo? Dabba / The Lunchbox – 2013

V tomto filme som sa prvýkrát stretol s niečím ešte mnou v Bollywoode nevideným. Realistickým príbehom bez typických indických šialeností. Dokonca tam nie je ani tanečná scéna. Napriek tomu film chytí za srdiečko, navnadí k objednávke indického jedla, a viac ako filmovo poteší.

5. Mimozemšťan hľadajúci boha? P.K. / Peekay – 2014

Mimozemšťan, ktorý potrebuje nájsť boha aby… Neskutočná filmová šialenosť, pod ktorou sa skrýva nádherné ľudské posolstvo a zároveň kritika našej spoločnosti. A nebojte sa príliš vážnej témy, Indovia ju podali neskutočne vtipne. PS: Tanečná scéna je tu až mimo-zemská.

6. Ženské zápasenie? Dangal – 2016

Film podľa skutočných udalostí, v ktorom sa bývalému zápasníkovi aj na tretí pokus narodí dcéra a jeho život prestane mať „chlapský“ zmysel. Po čase však v tomto svojom nešťastí zistí, že jeho dcéry sú vychýrené bitkárky. Film búra množstvo nielen indických tabu, a drží sa pri tom pri filmovej zemi. PS: Tanečná scéna je, plná piesku a farieb.

7. Superhrdina Krrish? Krrish – 2013

Amerika má Supermana a India má svojho Krrishu. A ako všetci superhrdinovia poletuje, bije sa, nakopáva super-zlolotorské prdelnice, zachraňuje nádherné Indky, a k tomu nosí latexový kostým ako Neo v Matrixe. To nemôže dopadnúť zle. Či? PS: Tanečná scéna je a nie iba jedna.

8. Bojové umenie? Baaghi – 2016

Akčný žáner je v Bollywoode jeden z najpopulárnejších. A posledných pár rokov sa objavili herci, ktorí naozaj bojové umenie vedia. Čo iné čakať od herca s menom Tiger Shroff? Dokonca si niektorí z nich nakrútili svoje vlastné verzie Ramba, či kultovej Prepadovky. Ale tak Bollywood nemá problém s takzvanými „vykrádačkami“. A musím sa priznať, prvýkrát som videl film opakovane. PS: Tanečná scéna je a skvelá, lebo herec je aj vášnivý tanečník.

9. Animák? Arjun: The Warrior Prince – 2012

Pixar? Ha. India si ide svoje. Síce im bude trvať ešte asi 15 rokov kým sa priblížia so svojimi animákmi aspoň niekde k animačnej elite, ale snažia sa už teraz a poriadne. Veľké plus je, že občas vedia aj v animákoch poriadne krvavo pritvrdiť. PS: Tanečná scéna je, a neuveríte, je animovaná.

Dopozerali ste už nejaké bollywoodske filmy do konca? Chceli by ste odporúčania aj na ďalšie filmy z tejto krajiny nekonečných filmových možností?

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -