Throwback do roku 2014, kedy kinematografia hýrila blahom – TOP 10

Nenechajte si ujsť

Adam Martiš
Adam Martiš
Mám 22 rokov, vyštudoval som mediálnu komunikáciu a som milovníkom filmov, seriálov, hier a popkultúrneho obsahu. Zaujímam sa aj o technológie, hudbu, módu či šport – celkový rozhľad je u mňa na prvom mieste.

Je naozaj cítiť, že posledné roky nám predstavili len pár dobrých filmov. 3 dobré filmy za rok sú naozaj zlá bilancia. 2015 sme videli tak Mad Maxa, Spotlight a Hateful 8. Minulý to bol La La Land, Arrival a Hacksaw Ridge. Avšak pred troma rokmi, sme prežili čisté filmové blaho. Mali sme možnosť vidieť plno dobrých filmov, a hlavne tie Oscarové mali naozaj grády. Minulé leto som si spravil filmový maratón a za 2 dni som si pozrel všetky filmy z tohto zoznamu. Uvedomil som si, že toľko dobrých filmov pokope za tak krátky čas som ešte nevidel. Je ťažké, zoradiť tieto filmy do rebríčku, tak to berte s rezervou. Samozrejme, toto je môj čisto subjektívny názor. Ktorý filmový rok ste si užili najviac vy, môžete napísať do komentárov. Poďme sa spolu pozrieť na veľmi úspešný filmový rok 2014.

Guardians of the Galaxy

Na spodok rebríčku sa dostali 2 komiksové filmy. Pre mňa zároveň 2 najobľúbenejšie komiksové filmy. Strážcovia Galaxie boli vtedy niečo úplne nové, konečne sme v MCU nahliadli inam než na Zem, alebo Asgard a podobne. Videli sme vtipnú Space Operu, ktorá spievala od prvej minúty až do konca. Výborný výber hercov, hudby, prostredia.. To tvorí kvalitný film. Guardians boli zároveň aj jednou z posledných komiksoviek, ktoré ma naozaj bavili. Tento rok uvidíme druhú časť, ktorá bude snáď aspoň tak epická, ako tá prvá!

Telltale Guardians of the Galaxy
Zdroj: denofgeek.com

Captain America: Winter Soldier

Druhý Kapitán je pre mňa bez zbytočných rečí najlepšou Marvelovkou vôbec. Atmosféra tohto filmu je nenahraditeľná, a funguje výborne. Ohľadom Infinity War som naozaj skeptický, pretože už to množstvo postáv v Civil War mi vadilo. Vo Winter Soldierovi máme v boji tak 4 postavy, pričom aj vedľajšie dostávajú tiež dosť priestoru. Rovnako ako predstavenie Winter Soldiera, ktoré bolo úžasné. Na vzťah medzi Captainom a postavami ako Black Widow, Falcon alebo aj samotný Winter Soldier sa naozaj dobre pozeralo. Verím však, že tento rok uvidíme ešte lepšie komiksovky, než je táto.

Captain America: Winter Soldier
Zdroj: all4desktop.com

The Theory of Everything

Ide o životopisný film o géniovi Stephenovi Hawkingovi. Teória Všetkého, inak povedané herecké nebo Eddieho Redmayna. Podľa mňa bola toto jeho najlepšia rola, a zopakovať ju chcel ešte aj vo Fantastic Beasts. Eddie si v tomto filme zahral Stephena Hawkinga, a lepšieho herca pre túto rolu sa snáď vybrať ani nedalo. Druhú hlavnú úlohu si zahrala krásna Felicity Jones, ktorá za ňu dostala nomináciu na Oscara. Soundtrack pre túto romantickú drámu zložil úžasný Jóhann Jóhannsson. Celkovo film dostal 5 nominácii na Oscara, z čoho jeden vyhral Eddie Redmayna za najlepšiu hlavnú rolu. 

Theory of everything
Zdroj: catholicgirlbloggin.net

Gone Girl

Tento film je 2 a pol hodinový kolos. Ide bez prestávky, a ani minútu nenudí. Mysteriózna dráma o stratenom dievčati, ktoré si zahrala Rosamund Pike. Taktiež dostala nomináciu na Oscara. Hlavnú rolu, jej manžela, hrá Ben Affleck. Najkrajšie na tomto filme je to, že Vás naozaj dlhý čas drží v napätí. Potíte sa, hryziete si pery, a spolu s hlavnou postavou hľadáte odpovede na to, kam Vám zmizla manželka. Keď to zistíte, film sa okamžite mení na kriminálnu drámu. Je to ako 2 filmy v jednom, čomu nasvedčuje aj runtime. Mysteriózna atmosféra tohto film funguje výborne a sami neviete, či veriť hlavným postavám, alebo nie.

Gone Girl
Zdroj: bustle.com

Nightcrawler

Film nominovaný na jedného Oscara, a je veľká škoda, že ho nedostal. Pretože práve screenplay je na tomto filme tak úžasný. Jake Gyllenhaal v hlavnej roli a v najlepšej forme jeho hereckej kariéry. Film o človeku, ktorý sa stal z ničoho niečim. Niečo, čo možno nieje veľmi pekné. Hlavná postava, Louis Bloom, objavil svoj talent kameramana a pre peniaze urobí naozaj všetko. Televíznym novinám predáva zábery z miest činu z prvej ruky, a ide aj cez mŕtvoly. Doslova. Louis si žije vlastný príbeh v ktorom je pánom, nikto iný ho nezaujíma, a je naozaj arogantný. Avšak zlí ľudia dopadnú vždy najlepšie, a o tom je aj tento príbeh.

Nightcrawler
Zdroj: starkinsider.com

The Imitation Game

Kód Enigmy je dôkazom, že bezchybné vojnové filmy sa dajú spraviť aj bez zbraní a krvi. Ide o životopisný film o Alanovi Turingovi, človeku, ktorý bol zlomovým bodom pri víťazstve Druhej Svetovej Vojny. Tento človek vymyslel prvý počítač, a bez neho by svet vyzeral úplne inak. Zahral si ho Benedict Cumberbatch, a určite ide o jednu z jeho najlepšie zahratých rolí. The Imitation Game dostal celkovo 8 nominácii na Oscara, pričom premenil jednu, za Best Writing. Popri Benedictovi si zahrala aj nádherná Kiera Knightley, ktorá tiež žiarila. Už podla slovenského názvu je príbeh filmu jasný. Prelomenie kódu Enigmy pre víťazstvo vo vojne.

Imitation Game
Zdroj: blackbearpictures.com

Boyhood

Z nevysvetliteľných dôvodov tento film milujem. Ako hovorí názov, celý film je o detstve a dospievaní. Popis filmu hovorí rovnako jasne „Život Masona, od skorého detstva, až po príchod na Vysokú Školu“. Aby ste tomu rozumeli správne, tento film sa natáčal 12 rokov. 12 rokov s rovnakými hercami. Za pár hodín uvidíte premenu človeka za tucet rokov. Pokiaľ si chcete pozrieť premenu hercov na fotkách, uvidíte ju tu. Je to nádhera. Bežné problémy, ale aj radosti človeka. Niečo, čo každý z nás prežíva, a dokáže sa s tým stotožniť. Tento film sa na nič nehrá, a preto je taký úžasný. Krása.

Boyhood
Zdroj: hollywoodreporter.com

Interstellar

Tak, a sme tu. Prvá trojka filmov roku 2014. Bolo naozaj ťažké zoradiť tieto filmy. Vo veľa aspektoch môj najobľúbenejší film Interstellar, dostal tretie miesto. Práca legendárneho Christophera Nolana, ktorý nemá na konte ani jeden zlý film. Interstellar je medzidimenzionálne Sci-Fi, pretože Vám otvorí oči, naučí Vás myslieť inak, a možno Vám trocha zmení život. Nevidíme mimozemšťanov, hviezdne vojny ani nič podobné. Vidíme film o láske a o rodine. Počujeme krásne výroky, vyjdeme s veľa ponaučeniami. O soundtrack sa postaral Hans Zimmer, a je zároveň mojim najobľúbenejším filmovým OST. Na správnosti astrofyziky tohto filmu pracoval sám Kip Thorne, a po prečítaní jeho knihy „The Science of Interstellar“, milujem tento film ešte viac. V hlavnej roli Matthew McConaughey a Anne Hathaway. Veľdielo, ktoré len tak niečo neporazí.

Interstellar
Zdroj: screenrant.com

Whiplash

Zaslúžené druhé miesto patrí filmu Whiplash. O režisérovi tohto filmu ste koncom minulého roka počuli asi veľmi veľa krát. Damien Chazelle. Pokiaľ vám toto meno nič nehovorí, tak tento človek zrežíroval najlepší film roku 2016, La La Land. Po tom, čo Whiplash dostal troch Oscarov, Hollywood mu zveril viac peňazí, a tak sa mohol natočiť La La Land. Tento mladý režisér je snáď najlepším spojením hudby a filmu v Hollywoode. Whiplash je o mladom bubeníkovi, ktorý si ide za svojim snom. Cez krv, cez nervy, ale ide si za ním. Bubeníka si zahral Miles Teller, ktorému tento film otvoril dvere do sveta herectva. Druhou postavou tohto filmu je jeho učiteľ, hraný J.K. Simmonsom. Tento film budete pozerať so zatajeným dychom, a sami nebudete chápať, ako je to možné. Nádhera.

Whiplash
Zdroj: thenewyorker.com

Birdman (or The Unexpected Virtue of Ignorance)

Zlatú medailu môjho zoznamu dostáva Birdman. Je to umenie. Je to komédia, dráma, romantika, všetko zároveň. Na konte so štyrmi Oscarmi. Film plný výborných hercov, zatiaľ čo Michael Keaton zahral najlepšiu rolu svojho života. Okrem neho vidíme však aj Emmu Stone, Edwarda Nortona alebo Zacha Galifianakisa. Režisérom je výborný Alejandro G. Iñárritu. A o čom tento film je? Nie, nie je o superhrdinovi. Teda, trocha. Ide o vyhasnutú kariéru bývalého Hollywoodskeho herca, ktorý chce dostať poslednú šancu na slávu. Chce ju dosiahnuť prostredníctvom vlastnej divadelnej hry na Broadway. Celý film je o dialógoch v divadle, a o najlepšie zahranom filme. Intrigy, láska, smútok, hnev, toto všetko uvidíte. Film Vám dáva pocit, ako keby bol točený na jeden záber, a to mu pridáva na kvalite. Nádherná hra kamery a hudby, je to proste umenie, ktoré treba vidieť a zároveň cítiť..

Birdman
Zdroj: bustle.com

Tak, toto bola moja TOP 10 roku 2014. Samozrejme, videli sme veľa iných úžasných filmov. Ako napríklad LEGO príbeh, Grandhotel Budapest, proste toho bolo v roku 2014 naozaj veľa. Avšak cítil som to takto, a tieto filmy som si najviac užil. Do komentárov nám dajte vedieť, ktoré filmy z tohto roku sa Vám najviac páčili, a čí máte iný obľúbený filmový rok. 

Mohlo by sa ti páčiť

Pridaj komentár

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -