Nakrúcanie Krstného otca ohrozovala skutočná mafia. Takto vznikol jeden z najlepších filmov v dejinách

Nenechajte si ujsť

Ondrej Surmai
Ondrej Surmai
May the Dark Side be with you, Anakin!

Najčítanejšie za 7 dní

4. Coppola musel presvedčiť štúdio, že ide o „gangsterku“

V 60. a 70. rokoch sa netočili mafiánske drámy, ale akčné gangsterky s kopou mŕtvych a výživnou akciou. Boli to proste westerny, len herci vymenili kostýmy kovbojov za talianske obleky. Krstný otec však nebol práve takýmto filmom. Coppola chcel, aby sa príbeh niesol pomaly, aby si diváci vypestovali k postavám nejaký vzťah. To ale nechcelo štúdio Paramount.

Coppolu takmer z postu režiséra vyhodili, preto im musel ponúknuť „niečo drsnejšie“. V predstihu tak s Al Pacinom natočil scénu, v ktorej Michael zabije drogového baróna Sollozza a skorumpovaného náčelníka polície McCluskeyho.

Keď majitelia štúdia túto neskutočne mrazivú scénu videli, uistilo ich to v dvoch veciach. A to, že Al Pacino je dokonalým Michaelom a Francis Ford Coppola je tým správnym režisérom pre ich film.

3. Marlon Brando si odmietol prevziať Oscara a samotný film dlho nenávidel

Ako sme už spomínali, s Brandom to na pľaci nebolo jednoduché. Napriek tomu, že predvádzal jeden z najlepších výkonov v histórii filmu, on sám si to nemyslel. Dokonca ani keď získal za svoj výkon najprestížnejšie filmové ocenenie, stále svoju rolu Dona nenávidel. O jeho nenávisti k tomu filmu sa vyjadril vo svojej biografii Piesne, ktoré ma naučila matka, v ktorej povedal:

„Keď som videl Krstného otca po prvýkrát, bolo mi z toho zle. Všímal som si len svoje chyby a nenávidel som ho. Ale o niekoľko rokov som ho videl v televízií z inej perspektívy a rozhodol som sa, že je to dobrý film.

2. Postavu Al Pacina si mal zahrať Jack Nicholson

Jack Nicholson už bol v tom čase známy ako fantastický charakterný herec, preto keď sa uvažovalo o nakrúcaní Krstného otca, štúdio Paramount ho oslovilo ako prvého. Ponúkli mu rolu Michaela, lenže Nicholson to odmietol so slovami:

„Vedel som, že to bude skvelý film, ale v tom čase som veril, že indiáni by mali hrať role napísané pre indiánov a rovnako aj Taliani.“

1. Koľko si herci či štáb za film zarobili?

Krstný otec sa stal kasovým trhákom. Už v premiérový víkend dokázal zarobiť 26 miliónov, pričom jeho rozpočet predstavoval len 6 miliónov dolárov. Napokon sa z Krstného otca stal v tom čase najúspešnejší film na svete, a to s tržbami nad 270 miliónov dolárov.

Marlon Brando dostal za svoju rolu Dona Vita 250 000 dolárov + 2 milióny, ktoré ale získal z celkových tržieb filmu. Druhá najväčšia hviezda filmu, teda Al Pacino dostal za svoje herecké služby 35 000 dolárov, pretože bol v tom čase ešte prakticky neznámym hercom.

Za spoluprácu na tvorbe scenáru a za réžiu filmu dostal Francis Ford Coppola 110 000 dolárov. A k tomu ešte nový model auta značky Mercedes Benz. So štúdiom Paramount totiž uzavrel stávku, že ak film bude mať tržby nad 50 miliónov, tak mu kúpia nový Mercedes. No a ako vieme, Krstný otec mal ešte oveľa väčšie tržby.

Ak vás tieto fakty skutočne zaujali, odporúčame vám pozrieť si minisériu The Offer (2022), ktorá zobrazuje extrémne problematické nakrúcanie Krstného otca. 

Zdroj: mentalfloss.com, rd.com, csfd.sk

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -