Vykúpenie najväčšieho kreténa z DC | Peacemaker RECENZIA

Nenechajte si ujsť

Erik Košťany
Erik Košťany
Moje meno je Erik (alebo Erino), mám 28, momentálne bývam v Bratislave. Kino navštevujem niekoľkokrát do mesiaca a čo nestihnem tam, doháňam na obrazovkách doma. Vlastním niekoľko konzol, rád si prečítam dobrú knihu či komiks, ale nevyhýbam sa ani pohybu po vonku (či už na nohách alebo bicykli)

Peacemaker RECENZIAHBO Max dostalo konečne tiež svoj vlastný seriál z dielne DC. James Gunn si zobral jednu z postáv z jeho skoršieho The Suicide Squad: Samovražedná misia a dal mu vlastných osem epizód. Mnoho ľudí zostalo prekvapených, prečo by to mal byť práve Peacemaker. Predsa len to bol poriadny bastard, ktorý narobil vo filme nemalú škodu. Dokonca ho aj samotný režisér označil za „najväčšieho kreténa z DC“.

Lenže rovnako režisér povedal, že pôjde o spôsob, ako tohto hrdinu vykúpiť. Spraviť to mal v spoločnosti, v ktorej sa pohyboval aj v očiach divákov. A perfektne nám tu ukazujú, že každá minca má dve strany, každý má svoju minulosť a každý si môže zaslúžiť druhú šancu (teda… takmer každý). Ale pekne postupne.

klip peacemaker
Peacemaker RECENZIA; Zdroj: kinocheck.de

Peacemaker RECENZIA

Christopher Smith (John Cena) je preč z nemocnice a je na slobode. Tú si však neužíva až tak dlho. Task Force X vystriedala Wallerová novým projektom – Project Butterfly. A viete, aká je kreatívna v názvoch – naozaj ideme proti motýľom. Proti mimozemskej horde hmyzu, ktorá dokáže prevziať kontrolu nad človekom.

Nakoľko dokážu ovládať aj ľudí z najvyšších miest, musí sa sformovať skupina, ktorá pracuje skryte. Z predošlého filmu dostávame okrem hlavného hrdinu viacero postáv. Vracia sa Steve Agee ako John Economos alebo Jennifer Holland ako Emilia Harcourt. Projekt má viesť Clemson Murn (Chukwudi Iwuji) a ako mysterióznu hráčku dostávame Leotu Adebayo (Daniell Brooks).

Peacemaker 2. séria
Peacemaker RECENZIA; Zdroj: marca.com

Dvaja intelektuáli pohromade

Objaví sa tu aj Peacemakerov najlepší priateľ (teda aspoň sám sa za neho považuje), „superhrdina“ Vigilante (Freddie Stoma). Tento vás dokáže opakovane prekvapiť a aj napriek jeho nedostatku intelektu (alebo práve vďaka nemu) dostávame viaceré vtipné momenty.

Tie tu samozrejme nechýbajú, jasne sa pritom ukazuje Gunnov rukopis. Od jemných narážok až po priame zosmiešňovanie DC postáv (vieme o tebe, Aquaman). Niektoré vtipy sú značne cez čiaru a už keby som mal 17, tak si poviem, že som na ne starý… Ale rozumiem tomu, že mali byť súčasťou charakteru hlavnej postavy a dokresľovať, aký je to „génius“.

peacemaker trailer
Peacemaker RECENZIA; Zdroj: polygon.com

Nesúrodá skupina – je nám to známe?

Nesúrodá skupina vám dokáže zo začiatku liezť na nervy. Neustále urážky či emotívne výjavy, ktoré by tam vôbec nemuseli byť. Časom si ale začnete uvedomovať, že si ich obľubujete a zároveň vám aj priamo ukážu ako sa stávajú tímom, ktorý si rozumie. A viacerí z nich dokážu byť pekne drsní. Záchrana na poslednú chvíľu od Economosa je rozhodne niečo, pri čom neveriacky pozeráte.

Nesmierne dôležitou postavou je však Johnov otec, Auggie Smith. Toho si zahral samotný T-1000, Robert Patrick. Úlohu extrémistického vodcu, ktorý má svoje vlastné maximálne prehnané pravidlá a cez ne nehľadí na dobro iných, zahral nesmierne dobre. Je tu aj ako jedna z postáv so schopnosťami (či superoblekom), ktorú poznáme aj z komiksov ako White Dragona.

peacemaker auggie smith
Peacemaker RECENZIA; Zdroj: distractify.com

Problémy hľadaj v otcovi

Týmto vnáša do seriálu aj sci-fi moment a práve cez neho sa dozvedáme, prečo Peacemaker stále nosí helmu. Dôležitejšie je však ako vplýval na vývoj hlavného hrdinu. Chladnosť a bezočivosť od jeho raného detstva sa na Johnovi značne podpísali. Práve kvôli tomu sa stal osobou, ktorá zabíja pre mier. Viac však nebudeme prezrádzať, aby sme nenarušili zážitok zo seriálu. Avšak, po odhalení tejto príbehovej línie sa nám viac vecí rozjasní. A satisfakciu zažijeme zároveň s hrdinom.

Na druhú stranu tu máme reálneho najlepšieho priateľa Peacemakera, Orlíka. Ide síce o orla, ale keď vidíte vtáka objímať chlapa, dokážete veriť v zázraky. Cez neho vidíme, že sa postava Johna Cenu dokáže o niekoho zaujímať a nevidí len seba.

peacemaker eagly
Peacemaker RECENZIA; Zdroj: wegotthiscovered.com

Dej miestami stagnuje

Dej epizód sa rozbieha trochu pomalšie. Možno aj to je dôvodom, prečo nám naservírovali hneď tri úvodné epizódy zároveň. Pri prvej príde na konci veľké prekvapenie, po ktorom to zase začne stagnovať. Kým sa nám odhalí, čo je v hre, chvíľu to potrvá. Následne si však uvedomíte, že ste už v polovici a každý týždeň napäto čakáte na ďalšiu časť (ak ste teda ako ja a sledovali ste týždenne).

Niektoré príbehové linky mi nesadli a seriál ich podľa mňa nepotreboval, napríklad tá s Adebayo a jej priateľkou Keeyou. Rozumiem zámeru, že Leota v podstate robila viacero vecí aj napriek tomu, že by sa jej to páčilo a chceli vyjadriť, že je stále niekto, kto na ňu čaká (a ťaživosť voľby). Ak si to však premietnem v celkovom dopade na seriál, tak to vyznie… zbytočne.

Adebayo
Peacemaker RECENZIA; Zdroj: inverse.com

Narážky, cameá a nové postavy v DC

Neskôr však dej začne poriadne gradovať. Akcia sem, akcia tam (niekedy poriadne masakrálna, niekedy skvele choreograficky zvládnutá), vo finále to rozbalili všetko. Jasné, veď k tomu všetkému to smerovalo, ale miestami vás aj tak dostane svojimi momentmi. Od začiatku nám sľubovali aj príchod známej postavy z DC univerza, ale TOTO cameo sme rozhodne nečakali. Zase bravúrne.

Okrem tejto postavy(/-áv) nám predstavili alebo potvrdili v rámci DCEU niektoré ďalšie. Niektoré z nich poriadne absurdné – ako Kite Man. Vedľajšie postavy tu plnia svoje úlohy a fungujú s celkovou zápletkou. Judomaster je pekne otravný hajzlík a policajná dvojica Larry (ten herec, ktorého poznáte, ale neviete odkiaľ) a Sophie Song je tá klasická dvojica dobrý policajt – zlý policajt.

Judomaster
Peacemaker RECENZIA; Zdroj: dcextendeduniverse.fandom.com

Tradičné Gunnove motívy

James Gunn nám vo svojom diele nemôže nepriniesť nadupaný soundtrack. Tento je plný metalovej hudby (väčšinou ten 80-kový „vlasatý“ metal). A vieme, že nikdy nie je zlý čas na rock! Motív sa nesie aj otváracou sekvenciou, ku ktorej si zvolili nápadité tanečné číslo. Neviem ako to točili, neviem koľkokrát to točili, ale v prvom rade neviem ako si pri tom dokázali herci udržať kamennú tvár. V prvej trojke epizód si poviete – toto pretočím. V ďalších – toto nemôžem pretočiť!

Opačne k otváracej časti – ako nám režisér sľuboval, mali sme aj scény po titulkoch. Neboli nijak významné alebo výrazné, ale pokojne ste vďaka nim vydržali cez titulky. Niektoré pekne pobavili, na niektoré ste sa len pozerali štýlom „čo tým chcel autor povedať“.

Peacemaker RECENZIA – Zhrnutie

Akcia nechýbala, humor tiež nie. Ale najväčším prekvapením boli motívy, ktoré by sme tu nečakali. Manipulácia otcovskou postavou a trauma z nej vychádzajúca. Gunn ale na to nahliada svojim tradičným štýlom a prináša budovanie postavy až k jeho spomínanému vykúpeniu. Priateľstvo je nakoniec cennejšie ako vlastná idea mieru. A ak je tu nádej pre Peacemakera, tak je nádej aj pre celé ľudstvo.

Režisér zároveň vzdáva poctu aj niektorým tradičnejším sci-fi počinom (ako napríklad Oni žijú!). Robí to v seriáli, ktorý sa (na dnes pomerne netradične) vyhýba veľkému CGI, ale nie veľkým nepriateľom. Miestami dostávame poriadne krvavú a brutálnu akciu, niekedy zamýšľanie sa nad morálnymi dilemami, inokedy zase poriadne zvraty a neposlednom rade tiež komické situácie. Skvele namiešaná kombinácia, avšak mám pocit, že by to Gunn zvládol aj v menšom počte dielov (prípadne dlhšom filme). Preto si Peacemaker ako seriál odo mňa odnáša 7 holubíc mieru z 10 a pol glam-metalovej skladby k tomu.

Mohlo by sa ti páčiť

1 COMMENT

  1. Toto bol najhorsi serial poslednych 2000… nie, odvzdy. Celu dobu to bolo megatrapne, v obrovskom kontraste napr. s takym Hawkeye.. to tiez nebolo hodne oscara, ale hlavna 2ka (teda skor 2ka ako hlavna hrdinka :) ) fungovala a rad si ju (pisem ju, nie ich :) ) pozriem znova. Kto toto veldielo zvazuje pozerat, kaslite na to, a dajte si radsej aktualne druhu sezonu Dota Dragons blood – samozrejme najskor prvu, ked ste este nevideli.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -