Po 30 rokoch obnovili významnú elektrickú tepnu v slovenskom regióne

Nenechajte si ujsť

Andrej Cvik
Andrej Cvik
Mám 23 rokov a moje 4 najobľúbenejšie veci na svete sú káva a moje dve mačky. A tá štvrtá je tajná.

Objem investícií dosiahne 92 miliónov eur

Medzi českým Hodonínom a slovenským Holíčom vzniká nové 22 kV prepojenie elektrických distribučných sústav. Investícia sa realizuje v rámci cezhraničného projektu ACON, ktorého cieľom je zaistenie bezpečných a spoľahlivých dodávok energie prihraničným oblastiam. Boli sme sa pozrieť na česko-slovenskej hranici, ako to tam vyzerá.

V okolí miest bolo už vybudovaných 122 moderných distribučných trafostaníc s inteligentnými prvkami a desiatky kilometrov nových optických liniek. Projekt ACON spája distribučné územie českého EG.D a slovenskej Západoslovenskej distribučnej (ZSD) prostredníctvom inteligentných sústav.

Hlavným cieľom cezhraničnej spolupráce je posilnenie integrácie trhu s elektrinou v oboch krajinách, zvýšenie konkurencieschopnosti v regióne a zaistenie bezpečných, vysokokvalitných a spoľahlivých dodávok elektriny.

holic
Zdroj: ZSE

Modernizácia a inteligentné prvky

Prepojenie českého Hodonína a slovenského Holíča bolo znovu sprevádzkované takmer po 30 rokoch. Vďaka diaľkovo ovládaným inteligentným prvkom je umožnené sprevádzkovanie prepojenia 22 kV Hodonín – Holíč, a tým aj spustenie dodávok elektriny do prihraničných oblastí v Českej republike a na Slovensku, v reálnom čase.

V Holíči a jeho bezprostrednom okolí bude vďaka projektu ACON vybudovaných celkovo 65 kilometrov nových optických liniek. Modernizácie sa už dočkalo 8 distribučných trafostaníc, na ktoré sú pripojení obyvatelia mesta.

V trafostaniciach je implementovaná nová moderná technológia so smart prvkami. Tie okrem iného zaisťujú aj flexibilnejšiu možnosť riešenia porúch a plánovaných revízií, čím umožňujú plynulú dodávku elektriny pre všetkých zákazníkov od obyvateľov mesta po podnikateľské subjekty,“ opísal za slovenskú stranu výhody projektu Radoslav Haluška, predseda predstavenstva a výkonný riaditeľ ZSD.

Stabilná distribúcia elektriny pri havarijných stavoch

Okolo Hodonína bolo postavených alebo modernizovaných 114 distribučných trafostaníc. „V rámci prepojenia Holíča a Hodonína sme vybudovali 45 kilometrov nových optických liniek a do konca projektu pribudne ďalších 17 kilometrov. Inštalovali sme tiež 70 smart prvkov do distribučnej sústavy, a to diaľkovo ovládané úsekové spínače a technológie recloser,“ vysvetlil Marian Rusko, predseda predstavenstva spoločnosti EG.D.

stoziar
Zdroj: ZSE

Výhody nového prepojenia pocítia obyvatelia českého a slovenského pohraničia najmä v prípade neštandardných alebo havarijných stavov distribučných sústav. Vďaka cezhraničnej spolupráci bude možné si vzájomne vypomáhať v prípade prerušenia dodávok elektriny.

K rozsiahlemu výpadku došlo v okolí Hodonína napríklad v roku 2021, keď južnú Moravu zasiahli silné búrky spojené s ničivým tornádom. Nové prepojenie by v takých prípadoch výrazne pomohlo,“ dodáva Marian Rusko.

Smart prvky

Smart grid je klasická distribučná sústava doplnená o smart prvky, (t.j. diaľkový monitoring, monitoring na mieste, automatická regulácia, prenos dát), ktoré umožňujú mať prehľad o tom, čo sa deje v distribučnej sústave.

„Vďaka smart prvkom vieme do sústavy pripojiť rýchlejšie a viac obnoviteľných zdrojov a ďalšie spotreby ako sú napríklad nabíjačky pre elektromobily alebo fotovoltaické panely. Smart prvky umožňujú dostať z klasickej distribučnej siete viac a rýchlejšie ako keby sa rozvíjala klasickým spôsobom,” vysvetlil pre startstop.sk Tomáš Turek, člen predstavenstva Západoslovenskej energetiky.

Nabíjačky podobne ako fotovoltaiky sú odbery, ktoré sú nepravidelné a prichádzajú nečakane. “To nám môže spôsobovať trochu problémy s reguláciou napätia, ale vďaka inštalácii smart prvkov do distribučnej sústavy sme schopní zmeny napätia lepším spôsobom monitorovať a riadiť. To znamená, že sme schopní udržať sústavu v stave, ktorá bude akceptovaná pre našich zákazníkov,” dodal Turek.

holic
Zdroj: ZSE

Distribučná sústava smart grid umožňuje digitalizáciu dát a obojsmernú komunikáciu medzi koncovým odberným miestom a riadiacim dátovým centrom u správcu distribučnej sústavy. Smart prvky umožňujú rýchlejšie integrovať do siete obnoviteľné zdroje a efektívne riadiť spotrebu.

Distribútor má vďaka nim okamžitý prehľad o stave distribučnej siete a odberných miestach. Môže tak pružne reagovať pri jej preťažení riadením spotreby a výroby v sieti. Takisto aj zákazník má prístup k väčšiemu počtu dát. Podľa nich môže upraviť svoje správanie a ušetriť za energie.

Projekt ACON

Cezhraničný projekt ACON je spolufinancovaný z programu Nástroj na prepojenie Európy (CEF), ktorý zriaďuje Európska komisia. Objem investícií do modernizácie a automatizácie distribučných sietí dosiahne na Slovensku celkovo 92 miliónov eur a v Českej republike viac než 90 miliónov eur.

Implementované inteligentné prvky prispievajú k prechodu na koncept inteligentnej siete, takzvaný smart grid, vďaka ktorému bude elektrická sústava pripravená na budúcnosť a umožní pripájanie ešte väčšieho množstva obnoviteľných zdrojov.

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -