Apple nerešpektuje nariadenia EÚ, tvrdí Spotify
Aktualizované 15. 3. 2024: Apple údajne nerešpektuje pravidlá regulácií Digital Markets Act (DMA), ktoré vošli do platnosti 7. marca. Spotify sa navyše ohrádza voči spoločnosti, ktorá dostala pokarhanie od EÚ za neférové podmienky v rámci App Store.
V súvislosti s nekalými praktikami, kedy Apple obmedzoval možnosť Spotify ponúkať používateľom alternatívne platobné metódy, dostal technologický gigant pokutu takmer 2 miliardy eur. Navyše mu bolo Európskou úniou nariadené, aby firmám ako Spotify a iným vývojárom dovolil v rámci svojej aplikácie ponúkať alternatívne spôsoby platby, napríklad na ich vlastnej webstránky. Vyhnú sa tým poplatkom pre Apple za každý nákup v appke stiahnutej cez App Store.
Ako však informuje portál The Verge, Apple zámerne komplikuje Spotify aktualizáciu svojej aplikácie, aby tieto zmeny mohli vykonať. „Bolo to už 9 dní a stále čakáme na vyjadrenie Apple ohľadom nášho podania aplikácie, aby sme zákazníkov v EÚ ukázali ceny a link na našu webstránku,“ uvádza sa v e-maile spoločnosti adresovanému Európskej komisii, ktorý zverejnil zahraničný portál.
Pokuta činila 1,8 miliardy eur
Aktualizované 5. 3. 2024: Európska komisia udelila Applu rekordnú pokutu 1,8 miliardy eur. Pôvodne sa hovorilo o sume „len“ 500 miliónov eur. Dôvodom je vyšetrovanie sťažností spoločností Spotify a iných na neférové praktiky Apple, kvôli ktorým nemohli používateľom komunikovať alternatívne spôsoby kupovania predplatného v aplikáciách. Technologický gigant tým podľa EÚ zneužil svoju dominantnú pozíciu na trhu a porušil pravidlá voľného trhu a protimonopolné nariadenia.
Pokuta 1,8 miliardy eur je podľa Európskej komisie „proporčná celosvetovým ziskom Apple“ a okrem iného aj dostatočná, aby dosiahla požadujúci „odstrašujúci účinok“.
„Po celú dekádu Apple zneužíval svoju dominantnú pozíciu na trhu pri distribúcii streamovacích aplikácií prostredníctvom App Store. Robili to tak, že obmedzovali vývojárov pri informovaní zákazníkov o alternatívnych, lacnejších službách mimo ekosystému Apple. Pod zákonmi EÚ je to nelegálne, a tak sme dnes udelili Applu pokutu cez 1,8 miliardy eur,“
zhrnula Margrethe Vestager, výkonná vice-prezidentka zodpovedná za politiku hospodárskej súťaže.
Pôvodný článok
Apple si to svojimi praktikami ohľadom svojho obchodu s aplikáciami App Store poriadne zavaril. Už viackrát sa dostal do hľadáčika regulátorov a zákonodarcov, ktorí dvíhali obočia nad pravidlami exkluzivity a odvodov pre Apple za každý nákup aplikácie. Táto „daň“ sa vzťahuje aj na nákupy vytvorené priamo v aplikácii. V hrách ide napríklad o rôzne prémiové meny, pri iných appkách, ako napríklad Spotify, ide aj o služby predplatného.
Práve Spotify je dôvodom na konečné rozhodnutie komisie Európskej únie, ktorá sa podľa Financial Times rozhodla udeliť spoločnosti Apple poriadne mastnú pokutu. Suma sa údajne pohybuje vo výške okolo 500 miliónov eur, informuje 9to5Mac.
Táto pokuta bude dohrou dlhého procesu posudzovania a rozhodovania o pravidlách v App store, na ktoré sa Spotify začal sťažovať už dávnejšie. V roku 2019 im však došla trpezlivosť a Európskej komisii podali formálnu sťažnosť na nekalé praktiky, ktoré porušujú pravidlá voľného trhu a protimonopolné regulácie.
Čo Apple porušil?
Ako som spomínal vyššie, Apple si berie províziu za každý nákup prostredníctvom App Store. V prípade zakúpenej aplikácie putuje 30 % priamo Applu, v prípade predplatných služieb v rámci aplikácií si spoločnosť taktiež strháva 30 %, prípadne 15 % v závislosti na špecifiká.
Táto „daň“ je už pomerne dlho horúco diskutovanou témou, najmä pre vývojárov a obrovské korporácie, ktoré takýmto spôsobom Applu platia miliardy dolárov. Aj preto by firmy ako Spotify rady našli alternatívy, ktoré by dovolili svojim používateľom ponúkať iné spôsoby platby za predplatné, než priamo cez aplikáciu.
Spotify by mohol umiestniť do aplikácie link, ktorý by používateľa cez internetový prehliadač presmeroval na webstránku, kde by mohli zaplatiť predplatné. Tým pádom by platba úplne obišla Apple a firme by ostal celý podiel z transakcie. Lenže presne toto bolo, respektíve do istej miery stále je zakázané podľa pravidiel App Store.
Presmerovanie používateľa je zakázané
Smernice spoločnosti Apple a zmluvné podmienky, ktoré sa vzťahujú na vývojárov, zakazujú firmám ako Spotify presmerovávať svojich zákazníkov z aplikácie na iné spôsoby, ako môžu za službu zaplatiť. Na tieto pravidlá sa často odkazuje aj ako na „anti-steering provisions“.
EÚ sa pozrela na tieto pravidlá App Store, konkrétne v kontexte streamovacích služieb pre hudbu ako Spotify. Komisia pritom vyhodnotila, že povinné provízie pre Apple a následný zákaz informovať používateľov o alternatívnych spôsoboch platby dávajú službe Apple Music neférovú výhodu. Na ňu sa totiž podmienky nevzťahujú, keďže ju vlastní samotný Apple.
Okrem zmienenej pokuty vo výške 500 miliónov eur bude musieť Apple povoliť vývojárom pridať do ich aplikácií odkaz na alternatívne spôsoby platby. V praxi to môže vyzerať ako link, ktorý vás presmeruje na web, kde následne uskutočníte platbu. Spoločnosť bude musieť taktiež už čoskoro spĺňať požiadavky súhrnu regulácií Európskej únie s názvom Digital Market Act, vďaka čomu budú na iPhonoch a iPadoch dostupné alternatívne obchody s aplikáciami, kde nebudú platiť pravidlá App Store.