Návrat do minulosti. Na internet unikol dizajn iPhone 16, ako Apple obháji túto zmenu?

Nenechajte si ujsť

Andrej Cvik
Andrej Cvik
Mám 23 rokov a moje 4 najobľúbenejšie veci na svete sú káva a moje dve mačky. A tá štvrtá je tajná.

Najčítanejšie za 7 dní

Vieme, ako bude vyzerať iPhone 16

Aktualizované 18. 2. 2024: Na internete sa objavil dizajn iPhone 16. Na svojom X (predtým Twitter) účte ho zverejnil Majin Bu.

Uniknutý dizajn potvrdzuje predchádzajúce špekulácie, že nové iPhone 16 a 16 Plus budú mať svoje ultraširokouhlé a širokouhlé kamery umiestnené v rade pod sebou. Umiestnenie pripomína starší dizajn predchádzajúcich iPhone X, XS a 11. Apple však túto zmenu nevykonáva kvôli pocitom nostalgie, ale má na to pádny dôvod.

Umiestnením kamerových prvkov v rade pod sebou je veľmi pravdepodobné, že iPhone 16 a 16 Plus dokážu natáčať priestorové video. Túto funkciu zatiaľ podporujú len iPhone 15 Pro a 15 Pro Max. Priestorové video môžu používatelia naplno využiť so svojím VR headsetom, napríklad Apple Vision Pro. Spoločnosť chce aj týmto krokom zaručiť, že bude dostupného ešte viac obsahu pre ich VR okuliare a preto premiestňuje kamery na nových iPhonoch.

Pôvodný článok

S každým predstavením iPhonu sa fanúšikovia Apple okamžite pozerajú do budúcnosti. Netrvalo dlho a potom, ako kalifornský technologický gigant uviedol na trh iPhone 15, ľudia už začali vyhľadávať informácie o iPhone 16, ktorý uzrie svetlo sveta v septembri 2024. Nejaké tie informácie sme už dostali, a pozitívne skutočne neboli. Teraz pre zmenu konečne dostávame dobré správy, no pripravte sa – má to háčik. Nasledujúce hardvérové vylepšenia sa totiž nebudú týkať všetkých iPhonov.

Na juhokórejskom blogu Naver zverejnil používateľ yeux1122 sériu informácií, ktoré sa budú týkať výhradne Pro modelov iPhone 16. Ako predchádzajúci rok, aj v tejto generácii budú prítomné dva modelymenší Pro a väčší Pro Max.

vsetky iphone 15
Zdroj: Apple

Väčšie a modernejšie displeje

Prvý dielikom skladačky ku kompletnej predstave o nasledujúcich iPhonoch je informácia o väčších displejoch. iPhone 16 Pro bude mať až 6,3-palcový panel a 16 Pro Max dostane 6,9-palcový displej. V oboch prípadoch sa jedná o nárast o 0,2 palca, teda zhruba pol centimetra.

O väčších displejoch sa hovorilo už dlhší čas, pričom teraz ich zjavne potvrdili ďalšie zdroje z dodávateľského reťazca komponentov. Nový iPhone 16 Pro Max tým pádom bude jedným z, ak nie úplne najväčším iPhonom doteraz.

Apple pri Pro modeloch taktiež použije modernejšie zobrazovacie panely, ktoré využijú technológiu Micro Lens Array (MLA). Nové displeje by mali byť ešte žiarivejšie a poskytovať lepšie pozorovacie uhly ako bežné OLED panely. Táto informácia je určite veľmi potešujúca pre ľudí, ktorí si plánujú zaobstarať Pro model, no opäť sa tu objavuje agresívna taktika Apple ešte viac prehĺbiť priepasť medzi bežnými iPhonmi a prémiovými modelmi.

Ako sme sa dozvedeli už dávnejšie, obyčajný iPhone 16 a iPhone 16 Plus budú mať len 60 Hz displej. Na technológiu MLA môžu záujemcovia o lacnejší variant taktiež zabudnúť.

iphone 16 apple
Zdroj: Apple, Twitter / S. Hossain

Vynovený čip a až 2 TB úložisko

Ďalšími novinkami, ktoré sa budú týkať podľa všetkého len Pro modelov, je príchod vynoveného čipu A18 Pro spolu s 8 GB RAM. Apple okrem toho tento rok navýši maximálne úložisko z aktuálneho 1 TB na 2 TB.

Ešte poriadnejší fotomobil so zabudovanou AI

Veľkých vylepšení sa dočkajú aj fotoaparáty. iPhone 16 Pro a 16 Pro Max dostanú úplne novú 48 Mpix ultraširokouhlú kameru, ktorá bude kombinovať pixely do 12 Mpix výsledných fotografií. Senzor bude väčší a ponúkne lepší výkon pri horších svetelných podmienkach. Pravdepodobne bude tiež prítomná možnosť fotiť 48 Mpix ultraširokouhlé fotografie v režime „MAX“, respektíve „RAW MAX“.

Menší Pro model tento rok taktiež konečne dostane teleobjektív s 5-násobným optickým priblížením zo série Pro Max.

Nové uniknuté informácie taktiež potvrdzujú predchádzajúce dohady o prítomnosti AI funkcií v iOS 18, ktorý by mal byť predstavený ešte v júni na konferencii WWDC. Nie veľmi pozitívnou správou však je, že niektoré z nich budú použité exkluzívne v Pro modeloch a používatelia s iPhone 16 a 16 Plus k nim nebudú mať vôbec prístup.

iPhone s najlepšou výdržou batérie v histórii

Ďalšou hardvérovou zmenou, ktorá sa bude týkať Pro modelov, sú značne väčšie batérie. iPhone 16 Pro Max by mohol byť doteraz najlepším iPhonom, čo sa výdrže batérie týka. Tento model bude disponovať 4 676 mAh článkom oproti 4 441 mAh, ktoré sa nachádzajú v 15 Pro Max. Ide o 5-percentné navýšenie.

Predchádzajúci leak, o ktorom informoval portál GSMArena, na základe uniknutých prototypov odhalil, že aj menší iPhone 16 Pro sa dočká väčšej batérie. V prípade tohto modelu môžu používatelia očakávať 3 355 mAh kapacitu oproti 3 274 mAh, ktoré sa nachádzajú v iPhone 15 Pro. V tomto prípade sa Apple zmohol na 2,5-percentné navýšenie. Nie je to veľa, no vzhľadom na prítomnosť väčšieho displeja a väčšieho teleobjektívu si viac ani pýtať nemôžeme, keďže miesto v tele telefónu je obmedzené.

Nové tlačidlo na zachytávanie fotiek

Poslednou novinkou v tohtoročných Pro modeloch je úplne nové tlačidlo „Capture button“, ktoré sa bude nachádzať na pravej strane, niekde v spodnej polovici rámu. Tlačidlo bude slúžiť na zachytávanie fotografií v horizontálnej orientácii, použitie iPhonu 16 Pro a 16 Pro Max bude tak pripomínať klasický fotoaparát.

iphone 16 pro capture button
Zdroj: X/ iGeeksBlog

Podľa predbežných informácií má Capture button ponúkať možnosť polovičného stlačenia na zaostrenie. Tlačidlo bude taktiež dotykové, pohybom prstu zo strany na stranu budete môcť približovať, respektíve odďaľovať záber. Samozrejme, úplným stlačením tlačidla vytvoríte fotografiu.

Priepasť medzi bežným iPhonom a Pro modelmi sa rozširuje

Ide o samé pozitívne správy, avšak iba pre záujemcov o iPhone 16 Pro a 16 Pro Max. Všetky vyššie uvedené novinky a vylepšenia sa totiž netýkajú základných modelov iPhone 16 a 16 Plus.

Apple tento rok ešte viac prehĺbi priepasť medzi týmito dvoma kategóriami smartfónov a nie je od veci povedať, že v roku 2024 budú doposiaľ najodlišnejšie. Ak si zvolíte základný model, budete mať horší teleobjektív, horšiu ultraširokouhlú kameru, horší displej, menšiu batériu, menej AI funkcií a dokonca ani nové fyzické Capture tlačidlo. Okrem iného sa dočkáte aj slabšieho procesoru.

Myslíte si, že by mal Apple priniesť viac funkcií z Pro modelov aj do tých základných, alebo chápete, že firma ich potrebuje nejak odlíšiť? Zdajú sa vám rozdiely medzi dvoma kategóriami iPhonov 16 už príliš veľké? Napíšte nám vaše názory do komentárov.

Mohlo by sa ti páčiť

1 COMMENT

  1. Je to logické, však už teraz je medzi nimi cenový rozdiel 300€ a teraz sa možno ešte zvýrazní. Píšete o tom akoby to bol zločin, že tam dávajú nejaké shitné diely a podvádzajú ľudí. No ak chcú mať lacnejšiu alternatívu, tak je pochopiteľné, že sa okreše čo sa dá. A každý o tom vie a vyberie si.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -