Apple chystá historicky najväčšiu aktualizáciu iPhonov. iOS 18 prinesie nevídané zmeny

Nenechajte si ujsť

Andrej Cvik
Andrej Cvik
Mám 23 rokov a moje 4 najobľúbenejšie veci na svete sú káva a moje dve mačky. A tá štvrtá je tajná.

Najväčšia aktualizácia pre iPhony

Apple prechádza radikálnou premenou. Kedysi nevídané kroky sa stávajú realitou. Behom posledných pár mesiacov sa udial sled udalostí, počnúc od predstavenia iPhonu 15 s USB-C konektorom, až po otvorenie systému pre aplikácie a platformy tretích strán ako alternatívy ku App Store.

Spoločnosť tieto kroky však nevykonala z vlastného rozmaru, ale kvôli nariadeniam Európskej únie. Ako však informuje Techcrunch, technologický gigant stále dokáže robiť rozhodnutia a pozitívne zmeny aj z vlastného presvedčenia, čoho dôkazom by mal byť iOS 18.

Plynulý a optimalizovaný operačný systém iOS je srdcom ekosystému Apple. Hlavne vďaka nemu sú iPhony tak obľúbené používateľmi. Aj preto je spoločnosť tak opatrná pri predstavovaní nových funkcií a radikálnych zmien – objavuje sa tu istý strach o to, že pokazia niečo, čo funguje dobre. A na druhú stranu, načo meniť niečo, s čím sú ľudia spokojní?

apple dma
Zdroj: Apple

Avšak skupina používateľov, ktorá nemá rada veľké zmeny, bude v šoku. Apple totiž podľa všetkého chystá najväčšiu aktualizáciu v histórii iOS. Nadchádzajúca veľká verzia iOS 18 bude predstavená na konferencii WWDC v júni 2024.

„Máme informácie, že nový operačný systém je v rámci firmy vnímaný ako jeden z najväčších – ak nie najväčší – update v histórii iOS. Vývojárska konferencia Apple v júni by mala byť poriadne vzrušujúca,“ píše Mark Gurman z Bloomberg.

Chystané zmeny v iOS 18

Očakáva sa, že nová verzia iOS začne konečne natívne využívať umelú inteligenciu, podobne ako nedávno predstavené smartfóny Samsung Galaxy S24 s ich Galaxy AI. Zmeny by sme mali pocítiť hlavne pri používaní ikonického asistenta Siri.

Apple však využitie AI neobmedzí len na Siri, ale rôzne vylepšenia a funkcie prídu aj do iných aplikácií Applu, ako napríklad Správy či Apple Music. Používatelia môžu očakávať napríklad natívne dokončovanie viet či parafrázovanie textu, alebo zoznamy skladieb vygenerované umelou inteligenciou.

Podpora pre AI funkcionality by mala doraziť aj do aplikácií Pages a Keynotes, ktoré slúžia na tvorbu textových dokumentov a prezentácií. Apple bude musieť v tomto smere predstaviť poriadne zaujímavé novinky, aby tromfol už funkčného AI asistenta Microsoft Copilot, ktorý funguje v rámci Wordu a Powerpointu.

Na integráciu generatívnej umelej inteligencie sa môžu tešiť aj vývojári. Ľudia pracujúci s nástrojmi ako Xcode môžu podľa všetkého očakávať pomôcky a funkcie, vďaka ktorým dokážu efektívnejšie vyvíjať nové aplikácie.

iphone 16 apple
Zdroj: Apple, Twitter / S. Hossain

Zatiaľ poslednou očakávanou zmenou bude aj univerzálna podpora pre RCS (Rich Communication Services), ktorá zaručí lepšiu kompatibilitu pri posielaní SMS a MMS správ mimo platformy iMessage. Mali by sa tým odstrániť niektoré neduhy písania správ medzi iPhonmi a Androidmi, pričom používatelia sa môžu tešiť aj na nové funkcie, ktoré teraz nie sú dostupné.

Uvidíte napríklad, či si niekto prečítal správu, pribudne podpora pre posielanie cez Wi-Fi a zvýši sa kvalita zasielaných médií. Používatelia iPhonov a Androidu si tak budú môcť spolu písať správy rovnako pohodlne, ako v rámci ich vlastných ekosystémov.

Toto sú zatiaľ tie najväčšie novinky ohľadom iOS 18, ktoré vyšli na verejnosť. Určite nás čaká ešte množstvo ďalších funkcií a vylepšení, keďže predstavenie nového operačného systému bude až v lete.

Mohlo by sa ti páčiť

Pridaj komentár

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -