Ahsoka skončila. Naša recenzia vysvetľuje kritické chyby aj epické riešenie zvratov (VEĽKÝ ROZBOR)

Nenechajte si ujsť

Erik Košťany
Erik Košťany
Moje meno je Erik (alebo Erino), mám 28, momentálne bývam v Bratislave. Kino navštevujem niekoľkokrát do mesiaca a čo nestihnem tam, doháňam na obrazovkách doma. Vlastním niekoľko konzol, rád si prečítam dobrú knihu či komiks, ale nevyhýbam sa ani pohybu po vonku (či už na nohách alebo bicykli)

Majstrovské dielo sveta Star Wars

Prísun nových seriálov zo Star Wars sveta obohatil aj samostatný projekt Ahsoky Tano, ktorú si v hranej podobe zahrala Rosario Dawson. S odhaľovaním detailov sa však začali šíriť reakcie o tom, či skôr nejde o piatu sériu animovaných Rebelov. Tvorca a hlavný autor Dave Filoni sa ich nesnažil vyvrátiť, zdanlivo práve naopak. Podaril sa mu však takýto presun? Dokázal opäť vzkriesiť zaujímavé príbehy z praďalekej galaxie?

rosario dawson ahsoka
Zdroj: themoviedb.org

Ahsoka RECENZIA

Ahsoka nás skutočne berie o dekádu dopredu po skončení seriálu Rebeli a nadväzuje na jeho udalosti. Už v seriáli Mandalorián sme mohli počuť zvesti o tom, že sa snaží naspäť vrátiť admirál Thrawn ako Dedič Impéria. Jeho odporcovia sa tak musia nanovo spojiť, aby sa tomu snažili zabrániť.

Mimo hlavnej hrdinky tak dostávame naspäť aj Sabine Wren (Natasha Liu Bordizzo), ktorá zostala v prvom rade rebelujúcou osobou. Nezabúda ani svoj odkaz z planéty Mandalore a nedokončenom tréningu sa opäť stáva žiačkou Ahsoky.

Sabine Wren Ahsoka
Zdroj: Lucasfilm

Pristane starým tváram nová podoba?

Vracia sa aj Hera Syndulla, teraz v podaní Mary Elizabeth-Winstead (pre zaujímavosť, skutočnej manželky Ewana McGregora, ktorý si zahral Obi-Wana). Hera je už generálkou, stále je však zostáva starý bojový duch a neposlušnosť. Na seriáli vidieť, že tvorcovia si herecké obsadenie vyberali naozaj dôkladne a tieto postavy previedli tak, ako by sa po predošlom spracovaní patrilo. To sa ukáže aj pri neskorších stretnutiach a odhaleniach.

Mohlo by sa zdať, že problémom bude, ak niekto ide sledovať seriál s čistým štítom, a teda nevidel predtým kreslené Klonové vojny ani Rebelov. Samozrejme, práve najvernejším fanúšikom sú servírované krásne odkazy, nadviazania a návraty k známym momentom (to však nielen animovanej tvorby, ale aj pôvodnej trilógie). Myslelo sa však aj na nových divákov – podstatné prvky sú vysvetlené, a tak je známe, čo sa stalo pred 10 rokmi s Thrawnom a ako ho zastavil všetkým chýbajúci Ezra Bridger.

Mary Elizabeth Winstead Hera Ahsoka
Zdroj: Lucasfilm

Svedčalo by mu aj veľké plátno

Práve takouto formou dostávame v novej podobe prvky, ktoré sme predtým mohli vidieť iba v animovaných seriáloch. Dôležitou súčasťou sa stávajú aj Nočné sestry z Dathomiru, mocné, mágiu ovládajúce bytosti. Zastupuje ich tu Morgan Elsbeth, ktorej herecká predstaviteľka Diana Lee Inosato predviedla viac než sympatický herecký výkon. Rovnako pochvala aj za to ako ju (a neskôr dôležitejšie postavy z jej kultu) spracovali po vizuálnej, hlavne kostýmovej stránke.

Hovoriac o vizuáloch – tie boli neraz tak veľkolepými, že ste museli ľutovať, že môžete udalosti sledovať iba doma v obývačke. Nech máte obrazovku s akoukoľvek uhlopriečkou, je vám jasné, že cestovanie purrgilov hyperpriestorom by najlepšie vyniklo na veľkom plátne. A takých momentov sme dostali v ôsmych epizódach viac, ako by sme mohli spočítať na oboch rukách.

Ahsoka Morgana
Zdroj: Lucasfilm

Sila nemá iba svetlú a temnú stranu

Výborným prvkom bolo predstavenie (respektíve uvedenie do hranej formy) aj užívateľov Sily zo Šedej zóny. Nie sú teda rytiermi Jedi, nie sú ani úplne na Temnej strane. Veľmi vhodne to vyjadrujú ich oranžovo-červene sfarbené svetelné meče a odklonenie od ideálov. Je tu padawanka Shin Hati (Ivana Sakhno), ktorá sa okamžite stala miláčikom publika.

Jej majstrom je tajomný Baylan Skoll. Zahral si ho Ray Stevenson, ktorý nás v máji tohto roka navždy opustil. Jeho stvárnenie postavy s vlastnými jasne stanovenými cieľmi, ktorý prinesie nejednu zamyslenia hodnú myšlienku bolo absolútne presvedčivým. Skvelým spôsobom vyjadrili aj to, ako práve jeho motivácia dokáže často zamiešať kartami a zmeniť smerovanie deja.

Ahsoka Baylan Skoll Shin Hati
Zdroj: Lucasfilm

Návrat obávaného súpera

Príbeh samotný by bol vo svojej v podstate pomerne priamočiary a reprezentuje ho snaha zabrániť návratu veľkého silného nepriateľa. Scenáristi nás však berú na odbočky, ktoré dokážu dodatočne formovať postavy, priniesť zvraty a v neposlednom rade – vrátiť aj niekoľko známych tvárí. Skutočne, vidieť Haydena Christensena a momenty priamo adaptované z Klonových vojen, bolo viac ako uspokojivým momentom pre každého skalného fanúšika.

Tvorcovia skalným fanúšikom robia fanservis aj pri veľkoadmirálovi Thrawnovi a konečne naplno vysvetľujú, prečo je tak obávaným súperom. Jeho bezchybné strategické myslenie, ktoré vie podávať v absolútnou vyrovnanosťou, neraz naženie zimomriavky Niekomu by mohlo byť ľúto, že sme aj napriek spoločnému názvu nedostali v podstate nič z knižnej predlohy od Timothyho Zahna, podanie od Larsa Mikkelsena je však viac ako vhodnou kompenzáciou. A predstavenie nového druhu trooperov tiež.

Lars Mikkelsen admirál Thrawn Ahsoka
Zdroj: Lucasfilm

Toto sme ešte v hraných Hviezdnych vojnách nevideli

Celkovo dostávame po prvý raz na obrazovke viacero momentov, ktoré boli v minulosti len naznačené alebo nepriamo povedané. Vieme ako trénovali Jediovia po páde ich Chrámu a ešte prekvapivejším je, ako dlho v ňom pôsobil droid Huyang. Táto postava s hlasom Davida Tennanta je so všetkým svojim sarkazmom a trefnými poznámkami príjemným odľahčením, ktoré sme často v ťaživých momentoch potrebovali.

Dave Filoni tak opäť dokázal, že robí to, čo mu ide najlepšie – ako obrovský fanúšik Hviezdnych vojen rozdáva radosť ďalej a teší fanúšikov Hviezdnych vojen. Fan-servis je jasne prítomný (ale v dobre strávenej miere), akcia je krásne vystavaná a súboje prichádzajú neustále s niečím novým. A komu by neposkočilo srdce keď sa rozprávanie z archívov začína známymi slovami „Pred dávnymi časmi v praďalekej galaxii“ Je tu však jedno veľké ale

Ahsoka Huyang David Tennant
Zdroj: hdqwalls.com

Chybičky sa tu predsa len nájdu

Možno to bolo tým, že by mu už dochádzal dych, možno to bolo aktuálnym vedením Lucasfilmu, možno nesúrodosťou režisérov pre jednotlivé diely, možno pretáčkami po smutnom odchode Ray Stevensona ešte pred premiérou seriálu. Ťažko povedať, avšak niekoľko prvkov na seriáli rozhodne nesedelo. Často sme sa utiekali k rozhovorom postáv, ktoré sa začali vracať neustále k rovnakým témam a to na úkor deja. Rozprávanie o majstroch a ich učencoch alebo hodnosti používania Sily totiž vieme aj ako ostrieľaní fanúšikovia prijať iba určité množstvo.

Veľmi dobre budovaná atmosféra a rozbehnuté dejové linky akosi brzdí samotné finále. Dôležité postavy, ktorým sa malo odhaliť ich ďalšie smerovanie, dostali pramálo priestoru alebo tu bolo až príliš veľa záchran na poslednú chvíľu. Prestali ste sa obávať o hrdinov, pretože ste nemali pocit, že by sa im mohlo niečo stať. Potom prišlo veľké otočenie v deji, ktoré musí nutne priniesť cliffhanger pre očakávania na druhú sériu.

seriál Ahsoka
Zdroj: Lucasfilm

Ahsoka RECENZIA – Zrhnutie

Ahsoka je napriek nedostatkom vo svojej podstate veľkolepým a výborným dielom, ktoré skvele dopĺňa Star Wars svet. Verných a dlhoročných fanúšikov odmeňuje návratmi k starším postavám a niektorým skutočne nečakaným momentom.

Zároveň divákom dopĺňa často absentujúce prvky mytológie, ktorá pred premiérou seriálu zostávala zahalená rúškom tajomstva. Dave Filoni však myslel aj na nových divákov, ktorým otvára cestu k ďalším príbehom z praďalekej galaxie.

Obe skupiny divákov poteší nápaditá akcia, ako ipredstavenie dôležitých prvkov pre univerzum Star Wars. Prechod do hranej formy sa rozhodne podaril a herecké obsadenie je vyberané s dôrazmi na správanie a charaktery postáv. Ahsoka je tak povinná jazda pre všetkých priaznivcov Star Wars a od nás si odnáša hodnotenie 8/10.

Mohlo by sa ti páčiť

Pridaj komentár

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -