Zúfalstvo má pachuť hry o neskutočné peniaze | Squid Game RECENZIA

Nenechajte si ujsť

Squid Game RECENZIA

Squid Game RECENZIANetflix prekvapil túto jeseň s temnou seriálovou novinkou, ktorá dala juhokórejskym tvorcom znova možnosť oslniť celý svet. Režisér a scenárista Hwang Dong-hyuk zaujal už skoršími projektmi, ako je historický film Pevnosť (2017) alebo jeho celovečerný debut Môj otec (2007). Squid Game je však jeho prvým hraným seriálom. A vzhľadom na priaznivé reakcie a výraznú popularitu, ktorú séria získala, zďaleka nie posledným.

Peklo nosí masku

Koncept seriálu už v štarte pripomína filmy ako Saw, Escape Room alebo japonský Battle Royale. Avšak Squid Game v niekoľkých aspektoch predsa len inovuje žáner filmov o prežití. Opiera sa o kórejské detské hry, ktoré však pod inými názvami rozpoznáme aj my. Stovky obyčajných ľudí naláka do nešťastnej hry lákavá predstava získať bohatstvo a splatiť tak svoje neúprosné dlhy. Ako ďaleko sú však ochotní zájsť, aby získali v živote druhú šancu?

V stávke je morálka, hodnoty, ľudskosť, a čo je pre hráčov najdôležitejšie – ich vlastné životy. Hra prestáva byť hrou a my sme svedkami toho, ako každé nové rozhodnutie štiepi ich psychiku až na samý prach. Do hry dostali obyčajných ľudí tí mocní a bohatí. Pozerajú sa na nich spoza masiek. Hra na mačku a myš je v tomto prípade (a aj v prípade reality) o tom, kto má viac peňazí.

foto
Zdroj: teenvogue.com

Čo je viac – peniaze, alebo život?

Hráčom pridelili rôzne čísla, a to od 001 až po 456. Ako sa aj dá od žánru očakávať, ich počet sa každou hrou výrazne znižuje. V postavách nachádzame rôzne typy charakterov. Práve to robí ich interakcie a osobitý prístup k hre (a vražde) tak zaujímavým a jedinečným. Sú v ťažkej životnej situácii. V reálnom živote a aj v samotnej hre. Musia sa dostať cez 6 rôznych hier, pričom každá z nich vychádza z tradičnej detskej hry. Niet nad to urobiť zo spomienok na detstvo len nočnú moru.

Hlavný protagonista, hráč 456, Seong Gi-hun (Lee Jung-Jae), je v skutočne ťažkej finančnej situácii. Snaží sa zarobiť peniaze gamblovaním a má na krku desivých úžerníkov. Niet sa preto čomu diviť, keď sa rozhodne podstúpiť akékoľvek nebezpečenstvo, len aby získal neuveriteľný obnos peňazí.

V hre stretáva dobrého priateľa z detstva. Je ním hráč 218 – Cho Sang-woo (Park Hae-soo), ktorý je hľadaný políciou kvôli finančným podvodom a sprenevere. Sang-woo bol pre Gi-huna veľkým vzorom a jeho blízki ho považovali za úspešného a geniálneho. Neskôr ho však spoznáme hlbšie.

Squid Game RECENZIA
Zdroj: fictionhorizon.com

Hráči 001 až 456

Zaujímavou a komplexnou postavou, ku ktorej si počas série ako diváci nachádzame cestu, je hráčka 067 – Kang Sae-Byeok (Jung Ho-yeon). Je utečenkyňou zo Severnej Kórei a jej dôvod zúčastniť sa hry je na rozdiel od väčšiny postáv skutočne šľachetný. Jej jediným zámerom je zabezpečiť jej rodinu – brata a mamu. Je odvážna, vytrvalá a je pre ňu veľmi náročné komukoľvek veriť.

Odkazom na minulosť Sae-Byeok je dávny „priateľ“, hráč 101 – Jang Deok-su (Heo Sung-tae). Gangster, ktorého budete skutočne nenávidieť. To je však len a len dobre. Dokazuje to skutočnosť, že herec Heo Sung-tae podal pri stvárnení postavy výborný herecký výkon. Je násilný, pomstychtivý a chamtivý. Avšak, jeho zaujímavou stránkou je vlastnosť, ktorú v prípade mocných mužských postáv vidíme často. Silná paranoja. A to aj pri tých, ktorí mu sľubujú oddanú vernosť.

Squid Game Recenzia
Zdroj: teenvogue.com

Ďalšími kľúčovými postavami, na ktoré len tak nezabudneme, sú hráč 199 – Abdul Ali (Anupam Tripathi), pakistanský prisťahovalec, hráčka 212 – manipulatívna Han Mi-nyeo (Kim Joo-ryoung) a chorý starec, hráč 001 – Oh Il-nam (O Yeong-su). Bolo zaujímavé sledovať, ako sa rôzne charaktery správajú v rovnakej vypätej situácii. Zrady, nečakaná pomoc, krehké spojenectvá, nekompromisné pravidlá a konflikty názorov. To je len vrchol ľadovca, ktorý robí interakcie postáv dynamickými.

Seriál Squid Game

Squid Game dáva svojou komornosťou dôraz na to, aby sme sa na jednotlivé postavy poriadne sústredili. Rozvíjajú sa dômyselné motívy a náročné otázky. Akú cenu má ľudský život? Oplatí sa zachovať si ľudskosť? A kedy je už neskoro na to, aby sme sa vrátili do pôvodného života bez ničivej viny?

Počas seriálu môžeme najviac vnímať motív moci. Moc má rôzne podoby a niekedy úplne stačí, že vám dá moc úplná náhoda. Dôraz sa dáva aj na symboly – farby, tvary, hudobné motívy. To všetko je pre nás nápoveďou k tomu, aby sme dej vnímali aj v rámci jeho skrytej línie.

foto
Zdroj: hips.hearstapps.com

Squid Game RECENZIA – Zhrnutie

Seriál Squid Game sa bravúrne pohráva s napätím a je nabitý akčnými scénami. Pridajme skvele zvládnutú psychologizáciu postáv, nečakané dejové obraty, originálne priestorové riešenia, pôsobivú kompozíciu – a je to. Veľký dôraz sa dáva aj na detaily, ku ktorým sa vieme spätne vrátiť a zistiť, že nám tvorcovia dávali nápovede už od začiatku. Menším mínusom, ktorý sa však dá vzhľadom k žánru aj očakávať, je, že dej vie byť vo väčšine svojich obratov a napredovania predvídateľný. Toto mínus sa však stráca v zozname výrazných plusov.

Plastické charaktery, silné motivácie postáv, nepovoľujúca temná a napínavá atmosféra a v neposlednom rade zaujímavá a zapamätateľná hudobná stránka seriálu a jeho desivý originálny soundtrack. Netflix znova dokázal, že bolo správne investovať tento rok 500 000 000 dolárov do rozšírenia svojej ponuky o pôvodnú juhokórejskú tvorbu. Squid Game je seriál, ktorý sa oplatí vidieť a dostáva preto hodnotenie 9/10.

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -