Podarilo sa zopakovať úspech Mandaloriana? | The Book of Boba Fett RECENZIA

Nenechajte si ujsť

Erik Košťany
Erik Košťany
Moje meno je Erik (alebo Erino), mám 28, momentálne bývam v Bratislave. Kino navštevujem niekoľkokrát do mesiaca a čo nestihnem tam, doháňam na obrazovkách doma. Vlastním niekoľko konzol, rád si prečítam dobrú knihu či komiks, ale nevyhýbam sa ani pohybu po vonku (či už na nohách alebo bicykli)

The Book of Boba Fett RECENZIA – Od minulého roka sme netrpezlivo čakali, keď nám v potitulkovej scéne druhej série The Mandaloriana prezradili, že aj Boba Fett dostane vlastný projekt. Pôvodne spin-off k Mandovi sa zameral na bývalého lovca odmien a jeho snahu udržať si moc v mestách na Tatooine. Videli sme ho ako dorazil do pôvodného Jabbovho paláca a prevzal moc.

Malý náhľad do deja

Zasadol na trón a po jeho boku od začiatku stála Fennec Shand (Ming-Na Wen). Lenže netrvalo dlho, aby zistil, že udržať si moc nebude jednoduché. Tatooine má viacero kmeňov a každý z nich by chcel byť na vrchole moci. Okrem toho cez mestá, ktorým má byť Boba novým daimyom, prechádza obchod so vzácnym korením

Samozrejme by to ale neboli správne kapitoly v knihe Boba Fetta, ak by sme sa nepozreli aj na jeho minulosť. Konečne sa dozvedáme ako to bolo s jeho únikom zo sarlaccovej jamy a čo robil ten čas, kým sa stretol s Din Djarinom. Práve vracanie sa k pôvodným dejom a postavám je najsilnejšia karta, na ktorú seriál hrá.

boba fett sarlacc
Zdroj: comicbook.com

Nový náhľad na staré postavy

Niekoľko epizód preskakujeme medzi minulosťou a snahou Fetta udržať sa v politickej hre. Pre niekoho tu možno tempo môže byť pomalé, pre mňa jeho pôsobenie s Tuskenmi v púšti dávalo zmysel, aby sme sa poriadne pozreli na jeho emočné puto. Postavu sme konečne mohli brať z iného uhla…

Seriálu sa podaril trend, ktorý perfektne nastavil The Mandalorian. Predstavuje nám postavy, ktoré v hranej podobe vidíme po prvý raz, ale poznali sme ich z komiksov alebo animovanej tvorby predtým. Zo stránok grafickej novely príde Black Krrsantan a z púšte sa priblíži nepriateľ známy z Clone Wars (či nedávneho The Bad Batch).

boba fett tusken
Zdroj: distractify.com

Každý člen štábu odvádza perfektnú prácu

Očakávaný návrat Mandaloriana je samozrejmý a dokonca tak pomenovali celú epizódu (s poctou k Návratu Jedia). Pripravujú nás na to nenápadne, postupne a to vsuvkami do rozhovoru alebo hudobnými témami, ktorými rozhovory sprevádzajú. Skladateľ Ludwig Göransson tu opäť raz prevádza svoje majstrovstvo a podmaz zo záverečných titulkov budete mať v hlave počas celého dňa.

Návrat si zažili aj viaceré známe postavy a predposledný diel tak bol absolútnym fan servisom. Spojiť v sebe náznaky na prequelovú trilógiu, priniesť postavu z pôvodnej a natieniť udalosti k tej sequelovej, to chce majstrovské umenie. Robert Rodriguez a Dave Filoni rozhodne vedia, čo robia (a značne si to užívajú). A opäť sa nám potvrdilo, že Bryce Dallas Howard je v réžií epizód absolútne majstrovská.

krrstanan-wookiee
Zdroj: geekireland.com

Každý chce byť súčasťou Star Wars

Postupné budovanie k veľkému finále sa môže zdať miestami trochu hluché. Je pravdovou, že isté súčasti by sa mohli pokojne vynechať bez toho, aby to zanechalo výraznejšiu stopu. Aj samotné finále na istých miestach pokrivkáva a postavy konajú nelogicky. Ale pri spojení všetkých postáv a predošlých dejov a vo všetkom, čo sa deje popri tom, dokážeme prižmúriť oči alebo to ľahko prehliadneme. Veď nám predsa vrátili Scorpener Droidov!

Dnes chce byť už súčasťou Star Wars snáď každý. Aj napriek tomu, že je Danny Trejo dobrý a dlhoročný priateľ s Rodriguezom, jeho objavenie vás prekvapí. A neprichádza sám! Užijete si ale viacero cameí – či už Matta Berryho ako hlas droida 8D8 alebo objavenie Filoniho.

boba fett danny trejo
Zdroj: nerdist.com

Recenzia The Mandalorian 2.5 The Book of Boba Fett

Áno, problémom môže byť, že pri všetkých dejoch mohol ísť Boba Fett mierne do úzadia, aj keď malo ísť o jeho seriál. Reakcie a vtipy, že ide skôr o The Mandalorian 2.5 boli pomerne oprávnené. Aspoň, že si Temura Morrison mohol v niektorých dieloch dať cameo…

Viac výrazná bola aj postava Fennec Shand. Toto ale pripisujem jej absolútnej drsnosti a skvelej akcii, ktorú na obrazovke predvádzala. Som si vedomý toho, že to môže mať na svedomí jej úprava, ale aj tak mala väčšie gul zbrane ako Boba. Keď som sa dočítal, že herečka, ktorá ju stvárňuje, má 52 rokov, nedokázal som tomu veriť (teda stále nedokážem…).

fennec-shand
Zdroj: newsverve.com

Is This the Way?

V seriáli The Book of Boba Fett sme teda mali rozvinutie udalostí na Tatooine. Dozvedeli sme sa ako sa z lovca odmien (ktorý v jednom rozhovore doslova nazval Darth Vadera kreténom) stal vodca, ktorý sa vie zastať svojich ľudí. Vrátili nám členov Jabbov, Jediov, videli sme viac z planéty Mandalore a objavili sa tam postavy, ktoré milujeme.

Jasné, niektorým mohli ničiť mozgové bunky veci ako gang geneticky upravených mladistvých na farebných mopedoch (Go, Go, Power Rangers!), ale nie sú to veci, čo by mali ovplyvniť celkovú kvalitu seriálu. Priniesli nám esenciu Hviezdnych vojen ako ju poznáme (so všetkými blastermi, svetelnými mečmi a loďami – a kto mi povie, že ho tento odkaz nepotešil, ten klame) a okorenili ju o westernové prvky, ktoré sme si zamilovali v Mandalorianovi.

boba-fett-fen
Zdroj: whatsondisneyplus.com

The Book of Boba Fett RECENZIA – Zhrnutie

Je tu poznať, že tvorcovia sú sami fanúšikmi a robili to pre fanúšikov. Nedá sa povedať, že by občas kratšia stopáž neprospela, ale pri všetkých udalostiach, ktoré sa stali, by som si pokojne 7 epizód zopakoval na jedno sústo. Mando to nebol, ale ani nemal byť – toto bolo The Book of Boba Fett. Ja dávam seriálu hodnotenie 8/10.

Mohlo by sa ti páčiť

1 COMMENT

  1. ano, mandaloriana dohnali (vobec to nemusel byt zvlast serial, posledne 3 epizody to bol v podstate mandalorian. Neviem, ci to je tocene pre 10rocne publikum, ale uroven tychto 2 serialov je superslaba. Jak tam na nich strielali 50ti a ani Bobovi ani Mandovi sa nic nestalo, som sa smial :) Hanba, Clonewars a aj BadBatch ma/l daleko lepsich scenaristov, prevedenie, vsetko… Ak takto ma dopadnut Obiwan, tak nech ho radsej nevydaju.

Pridaj komentár

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -