Práva na filmy a hry Pán prsteňov a Hobit sú na predaj. Kto sa bude biť o Stredozem?

Nenechajte si ujsť

Erik Košťany
Erik Košťany
Moje meno je Erik (alebo Erino), mám 28, momentálne bývam v Bratislave. Kino navštevujem niekoľkokrát do mesiaca a čo nestihnem tam, doháňam na obrazovkách doma. Vlastním niekoľko konzol, rád si prečítam dobrú knihu či komiks, ale nevyhýbam sa ani pohybu po vonku (či už na nohách alebo bicykli)

Práva na filmy Pán prsteňov sú na predaj

Strhne sa bitka o Stredozem. Minimálne v Hollywoode. Práva na filmy Pán prsteňov sú na predaj. Respektíve – týka sa to všetkých diel, ktoré pochádzajú od výnimočného fantasy autora J.R.R. Tolkiena. Okrem filmov do toho spadajú aj iné majetky – herný obsah, spotrebný tovar ako figúrky či zábavné parky.

Ich držiteľom je momentálne Zaentz Co., ktorej niekdajším predstaviteľom bol Saul Zaentz. Na sprostredkovanie si najali, logicky, investičnú banku. Tá predstavila po viacerých jednaniach hollywoodskym štúdiám zaujímavú sumu. Zaokrúhlili to rovno na krásne 2 miliardy.

Pán prsteňov
Zdroj: hnenterntainment.co

Načasovanie nie je náhodné

Načasovanie vôbec nie je náhodné. Amazon chystá najdrahší seriál v histórii, The Lord of the Rings: The Rings of Power. K nemu nám aktuálne v týchto dňoch zverejnili nové zábery. Príbehov hlboko z Druhého veku sa dočkáme od 2. septembra. A samozrejme, práve Amazon je na čele radu, ktorý sa bude práva snažiť získať.

Doteraz vlastnia práva na filmy, ako zrejme vieme, Warner Bros. Tí spolu so spoločnosťou New Line Cinema priniesli úžasnú a oslavovanú trilógiu. Spoločenstvo prsteňa, Dve veže a Návrat kráľa sú oceňovanými filmami a nemálo tolkienistov ich označuje za rovnako plnohodnotné dielo ako knihy.

film tolkien
Zdroj: imdb.com

Dve trilógie od Warnerov

Po prelome dekády sa snažili tento úspech zopakovať. Priniesli trilógiu podľa útlej detskej knižočky Hobit. Toto bolo práve Peterovi Jacksonovi, režisérovi, zazlievané a vyčítané, že chcel zdrojový materiál „podojiť“ a zbytočne prinášať prvky, ktoré tam nepatria.

Nech túto trilógiu beriete ako chcete, pravdou je, že jej posledná časť, Bitka piatich armád, vyšla v roku 2014. New Line a Warner Bros. Animation sa síce chystajú priniesť anime seriál The War of Rohirrim (o rohanských jazdcoch, ako názov hovorí), spoločnosti Zaentz Co. to však až tak nestačí.

Hobit sa vďaka predĺženým verziám môže pevne postaviť na vlastné nohy v Stredozemi
Zdroj: hdwallpapers.in

Je to stále málo?

Teraz sa musíme pozrieť trochu do minulosti. Saul Zaentz, podnikateľ v hudobnom a filmovom priemysle, kúpil práva na knihy Pán prsteňov a Hobit v roku 1976. Už dva roky na to vyšiel prvý animovaný film podľa tejto knihy. Stále ale mali čo k dielu povedať aj Tolkienovi potomkovia, ktorí s viacerými krokmi nesúhlasili a preto realizácia ďalších jeho projektov, vrátane seriálu nebolo možných.

Preto sa Zaentz opakovane súdil s Warnermi po vydaní filmovej trilógie. Aby sme to skrátili – spoločnosť nakoniec získala zisky aj z filmov. Preto je pre nich dôležité, aby sa filmy (či seriály) z tohto sveta produkovali. Po Saulovej smrti v roku 2017 je pre nich tento problém ešte pálčivejší.

seriál Pán prsteňov názov
Zdroj: fandomwire.com

Kto teda vyhrá bitku v Stredozemi?

Preto by bolo pre nich výhodným ak by práva odkúpil Amazon, ktorých seriál má závratný rozpočet. Navyše ho od začiatku prezentujú ako „drámu na viac sérií“. Nebolo by vôbec prekvapivé, ak by aj Amazon Games prinášali herný obsah, ktorý by bol na príbehoch Druhého veku (a tým „nenápadne“ Silmarilionu) založený.

Avšak záujem určite majú aj Warneri, pretože majú želiezko v ohni v podobe spomínaného anime. A aby toho nebolo málo, herná spoločnosť Daedalic Entertainment momentálne pracuje na hre The Lord of the Rings: Gollum. Vidíme, že zrejme strhne neľahký súboj o to, kto konečne práva získa. Koho zavolajú na to, aby si splnil svoj sľub? Bude Rohan volať o pomoc?

Kto si myslíte, že by mal získať práva na filmy a hry Pán prsteňov? Prikláňali by ste sa viac k Amazonu s ich chystaným seriálom alebo Warner Bros. na základe ich úspešnej trilógie? Alebo kde sa dvaja bijú, tretí vyhráva? Dajte nám vedieť do komentárov.

Zdroj: variety.com

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -