TIP na film: Veľký Gatsby | Život newyorskej smotánky v roku 1922

Nenechajte si ujsť

Betka Múcsková
Betka Múcsková
Volám sa Betka, mám 23 rokov a som študentkou žurnalistiky a sociálnej antropológie v Brne. Denne pozerám filmy a seriály. Okrem nich ma baví umenie v rôznych podobách: rada kreslím, maľujem, čítam, vyrábam, píšem,... Verím, že kreativita a tvorenie dokáže človeku dávať viac, než čokoľvek iné.

TIP na film: Veľký Gatsby

Film Veľký Gatsby je filmovým spracovaním skvelej slávnej knihy od známeho spisovateľa Francisa Scotta Fitzgeralda, ktorá vyšla v roku 1925. Popisuje život newyorskej smotánky z roku 1922. Režisér Baz Luhrmann si tento príbeh prerobil podľa svojich jedinečných predstáv.

Spojením klasického príbehu a originálneho sviežeho spracovania vznikol v roku 2013 film Veľký Gatsby. Tento film by určite mal patriť na bucketlist snáď každého filmového fanúšika. Je to jednoducho povinná zastávka v podobe kvalitného filmu, ktorú si naozaj užijete.

Veľký Gatsby kniha vs film
Zdroj: fandango.com

Náhľad do deja

Nick Carrawaye, ktorého hrá Tobey Maguire, pripomína samotného autora knihy, Fitzgeralda. Nick je spisovateľ a obchodník z Wall Street, ktorý sa rozhodne splniť si svoj americký sen. Na jar 1922 sa presťahuje do New Yorku. Mesto je v tom období známe svojimi večierkami, pošpinenou morálkou a jazzom.

V meste žije jeho sesternica Daisy s manželom Tomom, ktorý má kráľovských predkov. Tom je známy jeho sukničkárstvom a záletníctvom. Okrem nich tam žije tajuplný Jay Gatsby, ktorého hrá Leonardo Dicaprio. Gatsbyho večierky sú známe po celom meste. Stretáva sa na nich celá mestská smotánka.

Pán Gatsby a Daisy
Zdroj: aworldoffilm.com

Nick sa nasťahuje do domu na tej istej ulici, na ktorej stojí Gatsbyho vila a na tieto večierky sa dostane a spozná veľa bohatých a vplyvných ľudí. Spriatelí sa s Gatsbym, ktorý túži po jeho sesternici, ale nemôže ju mať, pretože patrí inému mužovi. Nick sa ich príbehom inšpiruje a pretvára ho do svojej knihy. Sleduje správanie sa bohatých, ich lásky a pády a preniká do ich najväčších tajomstiev.

Informácie o filme

Film Veľký Gatsby vznikol v roku 2013 a stretol sa s obdivom aj kritikou. Nie každému sadlo modernejšie spracovanie starej klasiky. Je to však naozaj výnimočný film, ktorý určite stojí za pozretie.

Ponúka príbeh lásky, obraz doby spred sto rokov a zobrazenie bohatej vrstvy. Určite si pozrite trailer, ktorý nájdete pod týmto článkom!

Hodnotenia filmu:

CSFD.cz – 73%
IMDb.com – 7,2/10
Rotten Tomatoes – 48%

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -